שתף קטע נבחר

אחרי הזיכוי מרצח: משפחת המנוח מחרימה את משפט המחבל

משפחתו של רס"ן אליאב גלמן ז"ל, שנהרג בשוגג מירי דו-צדדי במהלך פיגוע, הודיעה כי תחרים את שלב הטיעונים לעונש במשפטו של ממדוח עמרו, שזוכה מרצח והורשע בעבירה המקבילה להריגה. "אין כל טעם להליך שיוביל לענישה שאינה משקפת ולו במעט את הראוי לאותו מחבל רוצח"

אליאב גלמן ז"ל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אליאב גלמן ז"ל(צילום: דובר צה"ל)

המשפט מגיע לשיאו, אבל משפחת הקורבן בחרה להחרים את הדיון המכריע: הבוקר (יום א') ייפתח בבית המשפט הצבאי בעופר שלב הטיעונים לעונש במשפטו של המחבל ממדוח עמרו, שביצע את פיגוע דקירה בצומת גוש עציון לפני כשנתיים ובמהלכו נרצח רב-סרן אליאב גלמן ז"ל. גלמן נפצע באורח אנוש מירי של אחד הלוחמים שירו לעבר המחבל ונפטר שעות לאחר מכן.

 

לפני כחודש וחצי, הרשיע בית המשפט הצבאי בעופר את המחבל בעבירה המקבילה להריגה ולא בהריגה בכוונה תחילה - עבירה המקבילה לרצח בדין הצבאי. שופט אחד משלושת חברי ההרכב סבר כי מדובר ברצח, אולם שניים אחרים החליטו שלא ניתן לקבוע כי המחבל אכן הגיע למקום על מנת לרצוח. לכן, הסבירו, לא ניתן היה לבסס את היסוד הנפשי הנדרש בכדי להרשיע בעבירת גרימת מוות בכוונה.

אליאב גלמן ומשפחתו ()
אליאב גלמן ומשפחתו

בעקבות ההחלטה, החליטה משפחת גלמן להחרים את שלב הטיעונים לעונש. במכתב מיוחד ששיגרו בני המשפחה לפרקליטות הצבאית, באמצעות עו"ד חיים בלייכר מארגון "חוננו" המסייע להם, הם כותבים "בעת משפט נגד רוצח, נהוג שבשלב הטיעונים לעונש בני משפחת המנוח מעידים על מי היה המנוח, מה היו מעשיו וכמה חסרונו פוגע במשפחתו. יש הרבה מה לספר על אליאב ועל חסרונו הגדול לעם ישראל, אך החלטנו להודיע שנימנע מלהגיע ולהעיד בבית המשפט בשלב זה".

 

המשפחה הוסיפה במכתבה כי "אנו רואים שהתעסקות בטרור בהסתכלות משפטית פלילית ללא קשירת הקשר הטרוריסטי-לאומני נותנת גב לטרור וכובלת את היכולת למגר את הטרור. ניתן לראות זאת בהתייחסות המשפטית, דרך ההתייחסות ההרתעתית וכלה בהתייחסות בבתי הכלא".

 

המחבל ממדוח עמרו ()
המחבל ממדוח עמרו

"במצב הקיים שבו המחבל הנתעב זוכה מהאשמת רצח, אין כל טעם להליך של טיעונים לעונש שיובילו לענישה שאינה משקפת ולו במעט את מה שראוי לאותו מחבל רוצח. אנחנו מקווים שהטעות שנעשתה בהכרעת הדין תתוקן בערכאת הערעור, וכשיעמוד הרוצח לדין באשמת רצח, נגיע לבית המשפט ונספר על גודל החיסרון ועוצמת הפשע. אנחנו נבקש שאותו מחבל לא ישוב לראות את זריחת השמש, מה שיסייע למיגור הטרור". כתבה המשפחה.

 

ממדוח עמרו, בן 26, תושב דורה באזור הר חברון, הגיע לפני כשנתיים בהליכה לעבר הטרמפיאדה בצומת גוש עציון. לאחר שעורר את חשדם של לוחמים שהיו במקום הוא החל לרוץ לעבר הטרמפיאדה תוך שהוא מניף סכין באוויר. בטרמפיאדה שהו כמה אזרחים, בהם גלמן - ששלף את אקדחו האישי והסתער על המחבל, אלא שהוא נפגע מכדור שנורה לעבר המחבל ונהרג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים