שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ספר חדש: 3 הסיבות בגללן נשים לא מגיעות לאורגזמה

  כשליש מהנשים מתקשות להגיע לאורגזמה. ספר חדש מציג את כל הסיבות, לצד כמה פתרונות יצירתיים

  יש נשים שמכירות היטב את התחושה האורגזמית ולעומתן רבות שעבורן האורגזמה היא בבחינת נעלם גדול. יש נשים שמצליחות לחוות אורגזמה בקלות ובתנאים שונים וכאלה שזקוקות לתנאים ספציפיים מאוד, רגשיים או גופניים, כדי להצליח לגמור. בשונה מגברים, שאצלם האורגזמה מלווה לרוב בפליטת זרע ולכן קלה לזיהוי, נשים חייבות להצטייד במודעות עצמית, בהיכרות עם גופן ובחיבור אליו כדי לדעת אם ההתכווצויות האלה בנרתיק, ברחם ובפי הטבעת הן הדבר עצמו.

    

  "אם נבחן את האורגזמה דרך הפריזמה ההוליוודית, הספרותית או זו של סרטי הפורנו, נגלה שהמדיות האלה מציגות פנטזיה גברית על אורגזמה נשית", מסבירה המטפלת הזוגית והמינית גאולה פלדמן בספרה "סקס־או־לוגיה ‑ בין מסכים למסכות, מה קורה באמת בחדר המיטות" (בהוצאת מטר).

   

  "לפי הפנטזיה הזו, כמה דקות לאחר שהגבר חודר לאיבר מינה של האישה, היא פותחת בסדרת אנחות וגניחות, שהטונים שלהן הולכים ועולים עד לרגע שבו נדמה שהיא נופחת את נשמתה, או שהגבר כמעט מאבד את שמיעתו לנוכח הדציבלים הרמים. במציאות, האורגזמה הנשית נראית ונשמעת אחרת לגמרי. לכל אחת האורגזמה שלה, ויש נשים שמפתחות רתיעה מפני האורגזמה שלהן, בעיקר בנוכחות בן זוגן, כשזו אינה סקסית דיה לטעמן".

    

  למעשה, כשליש מהנשים לא מצליחות לחוות אורגזמה. יש נשים שלא חוו אורגזמה מעולם, יש מי שמצליחות לחוות אורגזמה באוננות אך לא עם בני הזוג, יש מי שמצליחות לחוות אורגזמה עם בן זוג אחד ולא עם אחר, ולפעמים נשים שחוו אורגזמות בעבר, איבדו אותן בשלב כלשהו. שמה המקצועי של התופעה הוא פרה־אורגזמה (לפני אורגזמה): "המשמעות היא שכל הנשים הבריאות יכולות לחוות אורגזמה, ומי שעדיין לא חוותה, עוד תחווה".

   

  השיטות שיעזרו לאורגזמה להתרחש (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  השיטות שיעזרו לאורגזמה להתרחש(צילום: Shutterstock)

    

  3 מעכבים

  בעיה של פרה־אורגזמה מאובחנת כשלאורך זמן ובתנאים שונים לא מושגת כלל אורגזמה. למה זה קורה? פלדמן מונה כמה גורמים שהיא מכנה בספרה "מעכבי אורגזמה":

    

  1. לחץ מצד בן הזוג. זוגות רבים לכודים במעגל של מאמץ, תסכול ולחץ, כשהאישה אינה גומרת. לפעמים, הסיבה לכך נעוצה במשמעות המיוחסת לאורגזמה, למשל, ערובה לביטחון ולנאמנות של בת הזוג. בן הזוג מניח כי העונג שבת זוגו חווה בזכותו מבטיח שהיא תישאר נאמנה לו לעד, בלי לחפש עונג דומה בשדות זרים. אלא שהאורגזמה אינה אוהבת אחריות ומשמעויות הרות גורל, והמשקל החורג הזה שמייחסים לה עלול לחרב אותה. "במקרים כאלה, מומלץ שכל אחד מבני הזוג יתמקד בעונג שלו ולא באחריות להנאה או לשלוות הנפש של האחר, ובעזרת תרגולי מגע שאינם מכוונים למיניות אפשר ללמוד לבקש זה מזה מגע נעים טוב, ועם הזמן להגיע גם לאורגזמה".

    

  2. מיתוס האורגזמה מהסרטים. התסריט שהושרש בנו משרת צרכים מיניים של גברים, שלרוב חווים אורגזמה בחיכוך הנגרם מחדירה לנרתיק. אפילו סרטי הפורנו הלסביים מציגים אורגזמה נשית באופן שמשרת פנטזיה גברית על לסביות. המסרים שלפיהם האורגזמה הנשית מושגת באמצעות חדירה לנרתיק (בין השאר של צעצועי מין דמויי איבר המין הזכרי) הם שגויים ובדיוניים ועלולים לעכב אורגזמה.

   

  "במציאות, הדרך לאורגזמה הנשית מגוונת ומשתנה מאישה לאישה ואצל אותה אישה בתקופות ובמצבים שונים. אולם כשהתסריט לאורגזמה מושרש היטב, הדבר עלול להקשות על זיהוי הצרכים המיניים ועוד יותר על ביטוי הצרכים המיניים האמיתיים, שאינם תואמים למיתוס. מה גם שפעמים רבות נשים חוששות לפגוע בבן הזוג ובביצועיו המיניים ולהצביע על כך שהדרך שלו לחוות עונג אינה מענגת אותן כלל. להיות אורגזמית פירושו להיות אגואיסטית, נחושה וממוקדת במטרה ובעונג שלך, לנטוש ולו לרגע את בן הזוג לטובת התמקדות בעונג שלך, להראות לו את הדרך לאורגזמה שלך בלי להתחשב ברגשותיו ובצרכיו, ובלי לחשוב איך את נראית ונשמעת".

    

  3. בלי אורגזמה עצמית. מיתוס בעייתי נוסף הוא זה שלפיו מי שלא חוותה אורגזמה באוננות נידונה לכישלון בהשגת אורגזמה ביחסי מין. "נכון שהיכרות מקדימה עם הגוף עשויה לסייע לכוון את בן הזוג בדרך אל העונג, אך המציאות מוכיחה שיש לא מעט נשים שחוו את האורגזמה הראשונה שלהן עם בן הזוג. ויש נשים שלא חשות צורך לאונן ובכל זאת הן יכולות ליהנות מחיי מין נפלאים בחברת בן או בת זוג. יש נשים שבעיניהן מין הוא חוויה זוגית בלבד, וזה בסדר גמור".

    

  בדרך שלך

  גם כאבים בסקס, חינוך מיני לקוי, מסרים מיניים נוקשים, טראומה מינית, אישיות נוקשה או חרדתית, חשש משחרור שליטה או קושי לתת אמון באחר ולסמוך עליו, עלולים להציב מכשולים בדרך לאורגזמה המיוחלת. לכן חשוב לברר את הגורמים לקושי כשהוא קיים ולטפל בשורש הבעיה.

    

  "אני ממליצה לנשים החוות קושי להשיג אורגזמה לשאול את עצמן: האם את מוכנה לחברוּת עם האורגזמה שלך, עם הישות הלא־צפויה והאגואיסטית שהיא? האם את מוכנה לקבל את החלק הזה באישיותך, לנוח לפעמים מכל תפקיד ואחריות רק כדי להתפנק ולהתענג?", מסבירה פלדמן.

   

  "כינון תקשורת טובה עם בן הזוג, לצד שחרור ממעצורים פסיכולוגיים, הם התחלה טובה למי שלא חוותה אורגזמה מעולם במסע לגילויה. אין דרך אחת או טכניקה להבטחת האורגזמה. לכל אחת הדרך שלה והיא מתחילה באימון אישי ומתמיד ובחיבור לגוף ולחושים, תוך הקשבה קבועה לגוף ובירור מתמיד של סוג המגע והדרכים שיגרמו לו ליהנות".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  מתקשה להגיע לאורגזמה
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים