שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היום: שירותי הרווחה יושבתו בכל רחבי הארץ, צעדת מחאה בת"א
  העו"סים ישביתו את שירותי הרווחה בכל רחבי הארץ. ב-11:00 תחל צעדה מקריית הממשלה בתל אביב לכיכר רבין, שם תתקיים הפגנה גדולה. הסיבות למחאה: מאבק על תנאי השכר ודרישות העובדים להגנה מפני אלימות

  הפגנה של עובדים סוציאליים מול קרית הממשלה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  מחאת העובדים הסוציאליים, ארכיון. מחר חוזרים לסיבוב נוסף(צילום: מוטי קמחי)

  מאבק העובדים הסוציאליים מחריף: היום (יום ב') תתקיים השבתה של כל שירותי הרווחה ברחבי הארץ. ב-11:00 תחל צעדת מחאה מקריית הממשלה בתל אביב לכיכר רבין, שם תיערך הפגנה גדולה.

   

  במסגרת ההשבתה לא תהיה קבלת קהל של עובדים סוציאליים במשרד הרווחה ובמחלקות הרווחה ברשויות המקומיות. העו"סים במשרד החינוך, במוסד לביטוח לאומי ובמערכת הבריאות לא יעבדו. כמו כן, לא ייכתבו תסקירים לבתי משפט, לא תתקיימה ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון ולא יפעלו מרכזים לטיפול באלימות במשפחה.

   

  בשעה 11:00 תחל צעדת מחאה של עובדים סוציאליים מקריית הממשלה בתל אביב, דרך הרחובות קפלן ואבן גבירול עד לכיכר רבין, שם תיערך הפגנה מרכזית בשעה 12:00.

  הפגנה של עובדים סוציאליים מול קרית הממשלה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  מחאת העובדים הסוציאליים, ארכיון. צעדת ענק בתל אביב והפגנה בכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)

  הפגנה עובדים סוציאליים ירושלים קריית הממשלה  ()

   (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
  (צילום: גיל יוחנן )

  אתמול אחר הצהריים התקיימה פגישה נוספת במשא ומתן בין משרד האוצר לאיגוד העובדים הסוציאליים, שבסיומה הוחלט להשאיר את ההשבתה. הצדדים אמנם הגיעו להסכמה לכניסה למשא ומתן אינטנסיבי בכל הנוגע לדרישות להגנה על עובדים מפני אלימות, אך משרד האוצר סירב לפתוח במשא ומתן מלא על כל הדרישות הנוגעות לתנאי העבודה, השכר והעומסים.

   

  דרישות איגוד העובדים הסוציאליים הנוגעות להגנה עליהם כוללות אבטחה בכל שעות קבלת הקהל ומאבטחים בעלי הכשרה רלוונטית, עמדת בידוק ביטחוני מסודרת ונהלי בידוק קפדניים, דלתות משוריינות, אינטרקום, מצלמות אבטחה, דלתות מילוט, לחצני מצוקה המחוברים למוקד חירום פעיל, מימון ומתן אבטחה מקיפה ואישית גם מחוץ למקום העבודה לעובדים שקיבלו איומים או שנמצאים בסיכון וליווי ותמיכה לעובדות ועובדים שחוו אירועי אלימות.

   

   

  במשרד האוצר אמרו כי "צר לנו שלמרות ההסכמה לדון בסוגיות של מוגנות העובדים הסוציאליים, האיגוד ממשיך בשביתה שעליה הכריז אתמול בבוקר. טרם התקיים דיון ענייני בנושא. אנו קוראים לאיגוד לשוב לשולחן הדיונים על מנת לפתור את הנושא בהקדם ועל הצד הטוב ביותר, במקום להרחיב את הדרישות, להאריך את השביתה ולפגוע באוכלוסיות החלשות הזקוקות ביותר לשירותי הרווחה".

   

  ביום שלישי אמורה להתקיים פגישה בין שר האוצר משה כחלון, שר העבודה והרווחה חיים כץ ויו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני. במשרד הוסיפו כי "עד כה לא הועברו דרישות מסודרות מטעם יו"ר האיגוד ומהלך ההשבתה יצא לדרך מבלי לנסות ולמצות את הדרכים לפתרון המצוקות". במשרד הבטיחו כי בנושא תנאי ההעסקה והשכר תחל הידברות עם האוצר, וטענו שבשנה האחרונה גדלו באופן משמעותי התקציבים בתחום סל אבטחה ובטיחות ברשויות המקומיות.

   

  השר כץ הדגיש כי הוא תומך בצורך לשפר את תנאי ההעסקה של העובדים, אך הוסיף כי "השבתה של כלל שירותי הרווחה היא צעד שגוי שלא משתמשים בו כשהדלת פתוחה והאינטרסים זהים. אם לא נצליח בניסיונות ההידברות - שייצאו להשבתה ללא הגבלה עד שיביאו את התוצאה".

   

  יו"ר השדולה בכנסת למען העובדים הסוציאליים, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: "מדיניות האוצר הביאה לקריסת מחלקות הרווחה, אבל מישהו שם כנראה נחוש לרסק אותן עד הסוף. עובדים סוציאליים, שחלקם נשענים על הבטחת הכנסה עם 650 תיקים בממוצע שמונחים בכל רגע על שולחנם - זה משבר שהאוצר לא מבין בכלל את עוצמתו".

   

  שר הרווחה לשעבר, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), מבקש לחזק את ידי העובדים הסוציאליים בהחרפת מאבקם. "אין מרחבי עבודה מוגנים ומאידך, יש עומס בלתי הגיוני על העובדים הסוציאליים", אמר. "לא ברור לי מדוע משרד הרווחה תוקע את הצעת החוק שלי להגבלת מספר התיקים לעו"ס משפחה לחמישים, כשההצעה אושרה בקריאה טרומית לפני יותר משנתיים".


  פורסם לראשונה 16/12/2018 23:13

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים