שתף קטע נבחר

לראשונה: פעילי שמאל עומדים לדין בגין קובלנה אזרחית

שלושה פעילי ארגון "אנרכיסטים נגד גדרות" המפגינים נגד כוחות הביטחון ביהודה ושומרון עומדים לדין בעקבות קובלנה של אנשי ימין: "פועלים באלימות נגד צה"ל ומג"ב". עורכת דינם: "מנסים לפגוע בארגוני זכויות אדם"

בימים אלו מתנהל בבית משפט השלום בירושלים משפט שרק המציאות המיוחדת ביהודה ושומרון יכולה לעורר. פעילי שמאל עומדים בפעם הראשונה לדין פלילי באמצעות קובלנה שהוגשה בידי אזרחים, בגין פעילותם בשטחי הגדה.

 

פעילי ארגון השמאל
פעיל השמאל יונתן פולק במהלך הפגנה בנבי סאלח(צילום: "עד כאן")

מדובר בצעד תקדימי שבו נכנס ארגון ימין אזרחי לנעלי המדינה ומעמיד פעילי שמאל לדין פלילי באמצעות קובלנה פלילית. פעילי השמאל שעומדים לדין הם בכירים בארגון "אנרכיסטים נגד גדרות" – קובי סניץ, אילן שליף ויונתן פולק.

 

בקובלנה שהוגשה ע"י ארגון "עד כאן", שאליו הצטרפו שלושה חיילים במיל' אשר נפצעו במסגרת שירותם במהלך ההפגנות, נטען כי פעילי השמאל שותפים לארגון הפגנות מדי יום שישי באזור יהודה ושומרון, שבהן מופנית אלימות כלפי חיילי צה"ל. 

 

עו"ד עודד סבוראי ציין בתלונה כי אחת ממטרות ארגון "אנרכיסטים נגד הגדרות" היא הסרת מכשול התפר – גדר ההפרדה, וכי הם עורכים הפגנות בכדי להשיג את מטרתם. ההפגנות נערכות מדי יום שישי, בכפרים בלעין, נעלין, נבי סאלח וקדום. לפי הקובלנה, "בהפגנות מופעלת אלימות של מפגינים כלפי חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב, לרבות באמצעות יידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון במטרה לפגוע בהם".

 

פעילי ארגון השמאל
(צילום: "עד כאן")
   

מלבד פעילי התנועה, גם תושבים מקומיים ותיירים משתתפים בהפגנות האלימות, שחלקם הגדול מגויס על ידי חברי "אנרכיסטים נגד הגדרות". עוד צוין כי הפעילים מצטרפים להפגנות "כדי לתמוך במפגינים המקומיים, להתריע על תנועתם של כוחות הביטחון ולהפריע להם בעת מעצר מתפרעים.

 

בסוף השבוע האחרון, התייצבו שניים מהפעילים בבית משפט השלום בירושלים לתחילת משפטם. נגד סניץ נטען כי הוא מוביל את ההפגנות סמוך לנעלין, מבצע סיורים מקדימים בשטח במטרה לאסוף מידע על נוכחות הכוחות, שאותו הוא מעביר למפגינים, וכן מתעמת עם הכוחות בשטח.

 

גם שליף משתתף בהפגנות האלימות ומוביל אותן סמוך לבלעין. בעניין הנאשם השלישי, יונתן פולק, אשר לא התייצב לדיון, נכתב כי הוא משתתף בהפגנות במהלכן שוהה

בקרב המתפרעים שמיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון ובכך מעודד אותם.

 

לדברי המתלוננים, "במעשים אלו, מ-2013 ועד היום, מידי יום שישי תקפו הנאשמים יחד עם המתפרעים שלא כדין את חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב".

 

עורכת הדין גבי לסקי, אשר מייצגת את הפעילים אמרה בדיון "ארגון פוליטי ימני קרוב לשלטון, ששם לו למטרה לפגוע בארגוני זכויות אדם ובפרטים המתנגדים לכיבוש, לקח לעצמו את הסמכות באמצעות קובלנה פלילית להעמיד אותם לדין כאילו הוא במעמד של 'עותר ציבורי'". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "עד כאן"
פעיל ארגון "אנרכיסטים נגד גדרות" בהפגנה
צילום: "עד כאן"
מומלצים