שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: "תמיד נזכור את רונה רמון"; ריבלין: "אילן ואסף נגעו בשמיים, רונה נגעה לנו בלב"
  נפרדים מהרעיה והאם השכולה: אישי ציבור ספדו לרונה רמון שנפטרה בגיל 54 בתום מאבק במחלת הסרטן. הנשיא ריבלין: "לא נשכח איך בנית מתוך החורבן". רה"מ נתניהו: "נאבקה בגבורה במחלה שהכריעה אותה". הרמטכ"ל איזנקוט: "בחרה תמיד בחיים גם במציאות בלתי-אפשרית"

    

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד הערב (יום ב') לרונה רמון, שהלכה היום לעולמה בגיל 54 לאחר מאבק במחלת הסרטן. "רונה רמון הלכה מאיתנו, כפי שחיה בינינו - אצילית, זכּה, מלאת אמונה", אמר ריבלין בעקבות מותה של אלמנת האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל ואמו של הטייס אסף רמון ז"ל.
   
  לבקשת המשפחה, הציבור יוכל לעבור על פני ארונה של רמון ביום רביעי בין 9:00 ל-13:00 במרכז פרס לשלום וחדשנות ביפו. טקס האשכבה ייערך ביום רביעי בשעה 16:00 במרכז פרס לשלום וחדשנות בהשתתפות בני משפחה וחברים בלבד.
   

  הנשיא ריבלין ציין עוד בהודעתו כי "אילן ואסף נגעו בשמיים, ורונה נגעה לנו בלב. ועכשיו רונה אהובה, 'מלאכי ציפורים מעלייך, מלווים את צעדייך'. לא נשכח איך בנית מתוך החורבן, נטעת משמעות בכאב האינסופי, מילאת ביצירה את החיסרון שלא יוכל להימנות. נמשיך ונרבה מאורך, האור שהפצת 'לכבוד העושים למרות הכאב, והיוצרים מתוך החושך'. נרים מבטנו למרומים ונחפש אחריכם, שלושה כוכבים זוהרים".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אף הוא הודעת הספד. לדבריו, "רעייתי שרה ואני מביעים צער עמוק על פטירתה של רונה רמון. רונה עמדה בגבורה לאחר נפילת בעלה אילן ובנה אסף זכרם לברכה - טייסינו הנערצים. היא נאבקה באותה גבורה במחלת הסרטן, שלצערנו הרב הכריעה אותה היום. תמיד נזכור אותה ואת משפחתה המופלאה. יהי זכרה ברוך".

  רונה רמון ז
  רונה רמון (באדיבות: "קרן רמון" )

  ראובן ריבלין עם רונה רמון (צילום: חיים צח לע
  עם נשיא המדינה ראובן ריבלין(צילום: חיים צח לע"מ)

   

  הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ציין בהודעתו כי כי "צבא ההגנה לישראל מתאבל היום על לכתה של רונה, אישה חזקה שקמה מטרגדיה אישית, שהייתה לטרגדיה של עם ישראל כולו. גם במציאות בלתי-אפשרית, רונה בחרה תמיד בחיים".

   

  איזנקוט הוסיף: "היא בחרה לא לעשות לביתה, לסייע לזולת ולתת מעצמה את המיטב והמירב, והפכה עד מהרה למודל לחיקוי לרבים. אילן ואסף ז"ל היו ועדיין מהווים מודל לעשייה, למצוינות ולהתנדבות - תמצית הישראליות במיטבה. פטירתה בטרם עת היא אובדן אמיתי למשפחתה, לחבריה ולחברה הישראלית כולה. יהי זכרה ברוך".

  רונה רמון (צילום: AP)
  "הפכה עד מהרה למודל לחיקוי לרבים"(צילום: AP)

  שר החינוך נפתלי בנט אמר: "עצב כבד יורד על עם ישראל עם היוודע דבר פטירתה של רונה רמון הנפלאה. כמה אהבה, ציונות, מסירות ותרומה ישנם באישה זו ובמשפחה זו. רונה היוותה דוגמה ומופת לעשייה ונתינה, דווקא מתוך משבר.

   

  "על אף שאיבדה שניים מהיקרים לה מכול, האסטרונאוט אילן רמון ובנם אסף, טייס מצטיין, היא בחרה בחיים והקדישה את חייה לעשייה למען החברה. רונה תחסר בלב כולנו. צוואתה היא אופטימיות ונתינה. יהי זכרה ברוך".

   

  ראש האופוזיציה ציפי לבני אמרה: "נשבר לנו הלב איתה ונקרע לנו היום הלב עליה. רונה רמון ז"ל, אישיות יוצאת דופן שנגעה בכולנו באופן העמוק ביותר, ברגעים הקשים ביותר - האישיים והלאומיים. לנצח תיזכר יחד עם הגיבורים שלה ושלנו, אילן ואסף, בלב האומה. נמשיך במפעל חייה לחנך למנהיגות עם ערכים. מחבקים היום את טל, יפתח ונועה. יהי זכרה ברוך".

   

  "סמל ישראלי" 

  שר התחבורה ישראל כץ הביע אף הוא צער על מותה של רמון. "אני כואב את לכתה של רונה", אמר השר כץ. "סמל ישראלי, שלקחה את כאבה האישי והפכה אותו לחוזק ולמפעל חיים בחינוך וקידום בני נוער. כאשר בישרתי לה שהחלטתי לקרוא לשדה התעופה האזרחי הראשון שמוקם מאז קום המדינה ברמת תמנע ליד אילת ע"ש בעלה אילן ובנה אסף ז"ל לא היה מאושר ממנה".

   

  כץ אמר עוד כי "לפני כמה חודשים זכיתי לקיים יחד איתה ועם בני המשפחה טקס מרגש מאין כמוהו לקריאת השדה על שם יקיריה אילן ואסף. בקרוב כאשר נחנוך את שדה התעופה רמון, רונה תהיה שם ביחד איתנו ועם אילן ואסף והחברים. יהי זכרה ברוך".

   

  שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה: "זכיתי להכיר את רונה רמון עת הדליקה משואה בשנת ה-68 למדינת ישראל. היא ריגשה את כל העם בטקס המשואות - היא ריגשה את כולנו בהתמודדות היום יומית שלה עם אובדן בעלה אילן ובנה אסף זכרם לברכה באסונות אוויריים והיוותה השראה לרבות ולרבים מאיתנו. בייסוד 'קרן רמון' על ידה לזכרם של יקיריה, היא הנחילה לדור ההווה ולדור העתיד את מורשת המצוינות שאפיינה אותם. רונה האהובה, נוחי בשלום על משכבך. לעד נשמע קולך". 

   

  רונה רמון (צילום: מוטי קמחי)
  עם שר התחבורה ישראל כץ(צילום: מוטי קמחי)

   

  רונה רמון עם שמעון פרס (צילום: גוחא')
  רונה רמון עם שמעון פרס ז"ל(צילום: גוחא')

  רן לבנה, מנכ"ל קרן רמון, ציין בהודעתו כי "בצער ובעצב שלא ניתנים לכמת במילים אנחנו נאלצים להודיע על לכתה של רונה רמון, שנפטרה היום בשלווה בביתה - מוקפת במשפחתה ובחברים קרובים. רונה נפטרה לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. רונה היקרה הייתה אם לטל, יפתח, נועה וסרן אסף רמון שהיה טייס בחיל האוויר הישראלי, אלמנתו של אלוף משנה אילן רמון - האסטרונאוט הישראלי הראשון.

   

  "רונה לעולם לא חדלה ממאמציה להשפיע לטובה על החברה הישראלית ולהיות משמעותית עבור הסובבים אותה. היא הייתה אישה מעוררת השראה שעזבה אותנו ביודעה שהמורשת שלה, של בנה ושל בעלה תישאר נוכחת בעשייה החינוכית הרחבה לה הייתה שותפה.

   

  לבנה הוסיף כי "רונה הייתה המייסדת והנשיאה של עמותת קרן רמון. היא יזמה והייתה שותפה לעשרות מיזמים חינוכיים וחברתיים - בשיתוף משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. מיזמים שהשפיעו על עשרות אלפים מדי שנה. אנחנו כבר מתגעגעים לנוכחות המחבקת שלה".

   

  אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע פרסמה כי היא אבלה על מותה של רמון, שהייתה אמורה לקבל בסוף החודש תואר ד"ר לפילוסופיה לאות כבוד מהמוסד האקדמי. האירוע היה אמור להתקיים ביום האזכרה השנתי לזכרו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון בחודש שעבר, אך נדחה בשל המצב הביטחוני ששרר אז בדרום.

   

  ראש העיר רמלה מיכאל וידל אמר: "אסון בלתי נתפש. נשיאת קרן רמון, הגברת רונה רמון ז"ל, הייתה אישה מלאת אהבה שתרמה תרומה יוצאת דופן לילדי רמלה ולחברה בישראל, באמצעות התוכנית החינוכית - מועדון הטייסת בבתי ספר בעיר. תוכנית ערכית שהעצימה ותרמה לחיי תלמידי רמלה והצלחתם. יהי זכרה ברוך".

   

  ראש העיר רמת גן כרמל שאמה-הכהן ספד: "העיר רמת גן ותושביה אבלים וכואבים על לכתה בטרם עת של מי שהייתה תושבת העיר.המוח לא קולט והלב כואב איך גורל מר ואכזר מכה פעם שלישית באותה משפחה באותו בית. כל יום שרונה רמון האצילית עברה בשנים האחרונות היה מסע גבורה עד שהוכרעה על ידי המחלה הארורה. החלום שלה להקמת מוזיאון חלל בעיר לא מת יחד איתה ובכל מקרה העיר רמת גן תמצא דרך להנציח את רונה ואת כל מה שהיא מייצגת".

   

  רון חולדאי, ראש העיר תל אביב-יפו, אמר: "שעה זו של פרידה מרונה רמון היא כמובן שעה כואבת, של תחושת אובדן. אבל אם יש משהו שלמדנו מרונה רמון מרגע שהתוודענו אליה - כלומר מרגע שבה האובדן שלה הפך אותה לאישיות ציבורית - היא שהמוות אינו סוף פסוק. אם לוקחים את כל מה שעושה את האדם שאיבדנו ליקר לנו כל כך - והופכים את הטוב הזה שבו למסר, ללפיד שאפשר להרים כדי שיאיר את דרכנו ואת דרכם של אחרים - כי אז אור נולד מתוך החושך. וזה מה שרונה רמון עשתה עם מותו של אילן ואחר כך עם מותו של אסף.

   

  "רונה הפכה כאב לאנרגיית חיים בהמון תחומים של עשיה והקימה בין היתר את 'קרן רמון' השואפת להקנות לדור הצעיר בישראל את התכונות שאיפיינו את אילן ואסף: מצוינות, מנהיגות חברתית ותעוזה פורצת דרך. לדברי רונה, אילן ואסף היו המגדלור שלאורו הלכה עד יומה האחרון. עם מותה - רונה הופכת מגדלור בעצמה".

   

  מפקד חיל האויר אלוף עמיקם נורקין ביקר לפני כחודש את רונה רמון, ושוחח איתה ארוכות על הקשר החם בין החיל למשפחתה שנשמר לאורך השנים. בכירי חיל האויר צפויים להשתתף בהלוויתה שתיערך בהמשך השבוע. בתה הקטנה של רמון השתחררה לאחרונה משירות בחיל האויר בדומה לאביה ולשני אחיה. בחיל האויר ליוו את משפחת רמון לאורך השירות והגיוס של אחיו ואחותו של אסף ז"ל. 

   

  האסונות של אילן ואסף

  רונה רמון נולדה בקריית אונו בשנת 1964, ושירתה כחובשת ביחידת הצנחנים בצה"ל. כשהייתה בת 22 היא התחתנה עם אילן רמון, חצי שנה אחרי שהשניים הכירו במסיבת יום הולדת. היא למדה חינוך גופני בווינגייט ועבדה כמורה להתעמלות. עם הולדת בנה השני עברה המשפחה בעקבות אילן לבסיס רמת דוד. בהמשך עברה המשפחה לבסיס חצור ולאחר מכן ליישוב רעות, שם הפעילה רונה רמון קליניקה משגשגת.

   

  בשנת 1998 עברה המשפחה ליוסטון, שם התאמן בעלה לקראת המשימה בחלל. ב-1 בפברואר 2003 נספה אילן רמון באסון מעבורת החלל "קולומביה", שהתרסקה עם שובה לכדור הארץ ממשימה בחלל.

   

  הדלקת משואה ביום העצמאות ה-68    (באדיבות כאן 11)

  הדלקת משואה ביום העצמאות ה-68    (באדיבות כאן 11)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לאחר האסון, כשחזרה עם ילדיה ארצה לשכונת רמת חן, לבית שבו החלה את חייה המשותפים עם אילן, חיפשה רונה מידע באינטרנט על כתיבה יצירתית, וכך הגיעה לסניף הנתנייתי של אוניברסיטת לסלי - שם למדה לתואר שני. בריאיון לסמדר שיר במוסף "7 ימים" ב-2008, הסבירה רמון מדוע פנתה לתחום.

   

  "‬היה לי ברור שאני הולכת לחקור את החוויה שלי כדי לתת לה איזשהו מענה ופשר", היא הסבירה אז. "התחלתי לאסוף עדויות של משפחות שחוו מוות פתאומי, השונה ממוות כתוצאה ממחלה שמאפשרת זמן לפרידה. במוות פתאומי מגלים שכל החיים שהכרנו אבדו, כל קווי היסוד התפרקו, וצריך לאסוף את השברים כשעוד לא רואים את האור. מצאתי מחקרים שלמים שעוסקים בתחושות של אלמנות ששואלות את עצמן: 'האם אנחנו נורמליות‭'?‬, והבנתי אותן".

   

  רונה ואסף רמון ז
  עם הבן אסף ז"ל, שנהרג בתאונת אימונים(באדיבות: "קרן רמון" )

  רונה רמון, טל רמון, נועה רמון ויפתח רמון (באדיבות:
  עם הילדים טל, יפתח ונועה(באדיבות: "קרן רמון" )

  בספטמבר 2009 פקד את רונה רמון אסון נוסף, כשבנה הבכור אסף נהרג בתאונת אימונים כשהטיס מטוס F-16. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בנהלל, שם גם נטמן אביו. רונה רמון אמרה אז על הקבר הטרי של בנה: "אספי שלי, זה הקבר שלי, והמקום שלי, הייתם צריכים לקבור אותי זקנה וחביבה, עם מיליון נכדים, אני כועסת כל כך. הבטיחו לי לשמור על אילן, הבטיחו לי לשמור עליך". רמון אמרה עוד: "אספי שלי, אני יודעת שאבא שומר עליך עכשיו, אוהב אותך, מחבק אותך, בשבילי אתה מלך העולם".

   

  רמון תיעלה את הטרגדיה המשפחתית שלה לתרומה יוצאת דופן לחברה הישראלית באמצעות שורה של עיסוקים חברתיים. היא הקימה את "קרן רמון", ששואפת להקנות לדור הישראלי הצעיר "מצוינות אקדמית, מנהיגות חברתית ותעוזה פורצת דרך", ופעלה במשך שנים לקידומם של בני נוער וילדים בכל רחבי הארץ. רמון, שחקרה את נושא ההתמודדות עם האובדן, קיימה במשך שנים הרצאות, סדנאות וטיפולים פרטניים, תוך שהיא חושפת את סיפורה האישי שמהווה דוגמה והשראה לרבים.

  רונה רמון ז
  בהדרכה עם ילדי מכינת בית אסף(באדיבות: "קרן רמון" )

  רונה רמון וילדי קרן רמון (באדיבות:
  עם ילדי קרן רמון(באדיבות: "קרן רמון" )

   

  ביום העצמאות 2016 נמנתה רונה רמון עם מדליקי המשואות. היא סיפרה כי ילדיה הגיבו בהתרגשות למשמע הבשורה כי תזכה לכבוד בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-68 למדינת ישראל: "אמרו לי שאני מלכה, שמגיע לי ושהם יודעים כמה קשה אני עובדת וכמה אני משקיעה. אני מקווה שיהיו כמה שיותר בתי ספר ובני נוער שיוכלו ליהנות מהפעילות של הקרן, שזקוקה שעוד אנשים יירתמו אליה. אנחנו מקווים שנביא את הבשורה לכל ילד שרוצה להשתתף".

   

  בטקס עצמו רונה רמון ריגשה את הקהל כשנקראה להדליק משואה, ואמרה: "אני מדליקה משואה זו לכבודם של אהוביי, אילן ואסף, שהיו נר ומגדלור להגשמת חזוני. לכבודם של טייסי חיל האוויר לדורותיהם, המגינים עלינו ממעל. לכבודם של אנשי החלל הפורצים גבולות למען האנושות. לכבוד ילדיי וכל הצעירים המופלאים שגדלים מתוך אהבת האדם, המדינה והתקווה לשלום". בחודש ספטמבר האחרון השתתפה רמון בטקס הנחת אבן פינה למכינה קדם-צבאית במצפה אילן, על שם בנה אסף.

   

  רונה רמון הותירה אחריה שלושה ילדים: יפתח, טל ונועה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  הנשיא ריבלין עם רונה רמון ז"ל
  צילום: אלעד גרשגורן
  מומלצים