שתף קטע נבחר

מערכת החינוך נפרדת מרונה רמון: "הביאה את הצוואה של בעלה אילן לתלמידי ישראל"

אלפי תלמידים נחשפו לתחום האסטרונומיה בעקבות שיתופי פעולה שבהם הייתה מעורבת רונה רמון. המפקחת הראשית על לימודי החלל במשרד החינוך: "היא זו שהכניסה את הנושא לבתי הספר". רמון הייתה אמורה לקבל תואר ד"ר לפילוסופיה לאות כבוד מאוניברסיטת בן גוריון

 

רונה רמון וילדי קרן רמון (באדיבות:
רונה רמון עם משתתפי "קרן רמון"(באדיבות: "קרן רמון" )

מערכת החינוך, שהייתה קרובה מאוד לליבה של רונה רמון, אבלה בעקבות מותה בגיל 54 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. רמון, אלמנת האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל ואמו של הטייס אסף רמון ז"ל שנהרג בתאונת אימונים, פעלה במסגרת "קרן רמון" שאותה הקימה ב-2010 למען קידום פרויקטים חינוכיים ללימודי מדע.

 

במסגרת שיתופי פעולה, שאותם יזמה עם משרד החינוך, משרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הישראלית, יצרו תוכניות חינוכיות. בין התוכניות: "אולימפיאדת החינוך" ו"שבוע החלל" שהביאו לראשונה את העיסוק בחלל לתוכנית הלימודים, ושבמסגרתם התנסו אלפי תלמידים בלמידה עיונית ומעשית של התחום.

 

"היא הייתה זו שהכניסה את נושא החינוך לחלל למערכת החינוך", סיפרה ד"ר אביבה בריינר, המפקחת הראשית על לימודי החלל והטכנולוגיה במשרד החינוך.

 

"בתחילת הדרך חשבנו מה אפשר לעשות כדי לקרב את התלמידים לחלל. לפני רונה כמעט ולא היה עיסוק בנושא החלל במערכת החינוך, למעט בחינוך היסודי במסגרת לימודי כדור הארץ. אילן חשב שאחרי שיחזור מהחלל הוא יקדיש את עצמו למערכת החינוך. הוא רצה להיות זה שיביא את החלל לתלמידי ישראל. הוא רצה שתהיה פה עתודה למדעני חלל בישראל. רונה הרגישה שזו הצוואה שלו, ושהיא צריכה להמשיך את זה. זה מה שהיא עשתה".

  

במסגרת התוכניות, שאותן יזמה רמון, התבקשו התלמידים לבצע עבודות חקר על נושאים שונים הקשורים במדעי החלל, לבנות דגמים של "מכוניות" שיוכלו לנסוע בחלל ולבנות אסטרואידים. בפרויקטים אחרים ליוו את התלמידים מדענים וטייסי חיל האוויר, והחניכים התמודדו על הזכות לשלוח ניסויים לחלל.

 

"קרן רמון" גם הכשירה מורים בתחומים אלו והתלמידים נחשפו למושגים השונים הקשורים לתחום החלל והאסטרונומיה. "אלו לא דברים שהילדים הכירו לפני כן, וזה משהו שצמח יחד עם רונה. זה עצוב, כי היה לה עוד המון מה לתרום".

אתי טל ורונה רמון ()
"זה משהו שצמח יחד עם רונה". בטקס סיום "קרן רמון" השנה

גמר רמון ספייס לאב ()
עם משתתפי תוכנית "רמון ספייסלאב"

רונה רמון ו אגרט רייזמן ()
"יצרה מצב שעבור התלמידים השמיים באמת היו הגבול". עם האסטרונאוט היהודי גארט רייזמן

גילמור קשת, מנהלת אגף מדעים במזכירות הפדגוגית, אמרה: "תמיד היה מאוד מרגש להיות נוכח בתחרויות האלה. ההכנסה הזו של החלל למערכת החינוך גרמה לכך שהיא יצרה מצב שעבור התלמידים הללו, השמיים באמת היו הגבול. העיניים של המורים תמיד היו נוצצות בפרויקטים האלו, ומדובר על העצמה מאוד גדולה ומשמעותית עבור התלמידים.

 

"עם זאת, היה מרשים לראות את גודל הפרויקטים אל מול הצניעות של רונה. היא הייתה צנועה בצורה בלתי רגילה והיא לא עשתה עניין גדול מעצם ההובלה שלה את הנושא, כשמנגד היו אלפי תלמידים ביסודי ובחטיבות הביניים שהושפעו מהעניין מאוד.

 

"אני מסתכלת על העתיד ואני מרגישה שהיא השאירה כל כך הרבה כוחות בשטח, ושהפרויקטים שלה רק יגדלו. השנה נבחן איך ננציח את המשפחה הזו, ואת המורשת של המשפחה הזו, ואת מה שהיא משאירה לנו. אני חושבת שתוכנית הלימודים במדע וטכנולוגיה זוכה עכשיו לכוחות חדשים ולרעננות, והמורים למדע וטכנולוגיה מקבלים יותר אוטונומיה לעשות פעילויות מיוחדות. רונה רצתה שתלמידי ישראל ירגישו שזה כיף לעשות מדע".

רונה רמון עם ילדות קרן רמון (באדיבות:
עם משתתפות "קרן רמון"(באדיבות: "קרן רמון" )

רונה רמון ז
"העיניים של המורים תמיד היו נוצצות"(באדיבות: "קרן רמון" )

גמר רמון ספייס לאב 2017 ()
בגמר "רמון ספייסלאב" בשנה שעברה

 

 

ד"ר בריינר מספרת כי "נוצרה קהילה של מורים שמשוגעים על החלל ומדענים של חקר החלל בגלל התוכניות הללו. רונה היא בן אדם פיקח, מאיר פנים, ובעיקר מאוד ישראלי. היא הייתה כל כך חזקה והייתה יכולה לשבת לידי בזמן אירוע, לצפות בתיעוד של התרסקות מעבורת החלל קולומביה, ואז לעלות על הבמה. רונה תכננה לצאת שוב פעם לשביל ישראל והיא הייתה בקשר מאוד טוב עם האסטרונאוטים בארצות הברית.

 

"היא הייתה אישה מאוד חמה, מחבקת ומחובקת, וידעה להעניק אהבה ולקבל אהבה. מיטב הישראליות. היא מעולם לא ריחמה על עצמה, אלא פשוט אגרה כוחות וריכזה אותם בהטמעת החינוך למדע בקרב התלמידים. בזכותה הם דיברו על מיקרו כבידה כאילו זה קורה בחצר האחורית שלהם. היא אמרה שמדעים צריכים להיות חגיגה, וזה בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות. זו החוויה שצריכה להישאר. הסיפור של המשפחה הוא טרגי, אבל המורשת שלה צריכה להיות חגיגה של מדע".

 

השר בנט: "דוגמה ומופת"

גם שר החינוך נפתלי בנט ספד לרמון. "עצב כבד יורד על עם ישראל עם היוודע דבר פטירתה של רונה רמון הנפלאה", אמר בנט. "כמה אהבה, ציונות, מסירות ותרומה ישנם באישה זו ובמשפחה זו. רונה היוותה דוגמה ומופת לעשייה ונתינה, דווקא מתוך משבר".

 

 

רמון הייתה גם אמורה לזכות בעוד פחות משבועיים בתואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד מאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, אך לא זכתה להגיע למעמד זה. רמון הייתה אמורה למעשה כבר לזכות בתואר

בחודש נובמבר, אולם בשל המצב הביטחוני בדרום במועד המקורי של הטקס - הוא נדחה לסוף דצמבר.

 

"רונה רמון היא אישה אצילת נפש שרתמה את יכולותיה למען החברה בישראל ולמען העצמת תלמידי הנגב", אמרה פרופ' רבקה כרמי, נשיאת האוניברסיטה. "פועלה לטיפוח הדור הבא ולחקר החלל בישראל ימשיך להתקיים לדורי דורות, ותשוקתה ככוח מניע ומוביל מלא בהשראה, תחסר לכולנו".

rivka carmi (דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון)
"אישה אצילה שרתמה את יכולותיה למען העצמת תלמידי הנגב". פרופ' כרמי(דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון)

אילן רמון ז"ל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אילן רמון ז"ל(צילום: רויטרס)

רונה רמון עם שמעון פרס (צילום: גוחא')
רונה רמון עם שמעון פרס ז"ל(צילום: גוחא')

רונה ואסף רמון ז
רונה ואסף רמון ז"ל(באדיבות: "קרן רמון" )

בדברי ההסבר להענקת התואר המכובד לרמון נכתב: "מתוך הערכה עמוקה לפעילה ציבורית עתירת מעשים, שתרומתה הרבה לקידום בני נוער ולפיתוח תחום החלל בארץ הותירה חותם על המחקר, התעשייה והחינוך בישראל, לאישה אמיצה ומעוררת השראה, שמתוך השכול האישי הכבד בחרה לרתום את כל מרצה ויכולותיה המצוינות למען החברה והמדינה בהשראתם של אילן ואסף רמון, יקיריה".

 

בהמשך נכתב כי "לאות תודה לאחת מיוזמי שבוע החלל הישראלי, על מחויבותה נושאת הפרי להקמת מרכזי מדע וחלל, להענקת מלגות מחקר ולסיוע במיזמים מדעיים, חינוכיים וחברתיים ברחבי הארץ כולה, ולאות כבוד למי שהפליאה לייצג את מדינת ישראל על בימות מגוונות ברחבי תבל, על תרומתה הייחודית ללכידות החברה, מתוך מסירות אישית עזה, ועל מחויבותה לטובת הכלל ולשגשוגה של המדינה למען כל תושביה".

 

ארונה של רונה רמון יוצב ביום רביעי במרכז פרס לשלום ולחדשנות ביפו. הקהל הרחב יוכל לחלוק לה כבוד אחרון בין השעות 9:00-13:00.  טקס האשכבה יתקיים באותו יום בשעה 16:00 בהשתתפות משפחה וחברים בלבד.


פורסם לראשונה 17/12/2018 22:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות: "קרן רמון"
רונה רמון עם משתתפות "קרן רמון"
באדיבות: "קרן רמון"
מומלצים