שתף קטע נבחר

למרות הגשם וההצפות: מצב הכינרת ומקורות המים נותר חמור

החורף הנוכחי צפוי למנוע את העמקת משבר המים, אך הוא לא ישלים את הפערים הגדולים שנוצרו בחמש שנות הבצורת. מרשות המים נמסר כי מפלס הכנרת עלה מתחילת החורף ב-6.5 ס"מ בלבד

מצב הכינרת ומקורות המים נותר חמור למרות כמויות הגשם הגדולות שירדו בפרקי זמן קצרים וההצפות. כך מסרה היום (ג') רשות המים. מפלס הכינרת רשם מתחילת החורף ועד היום עלייה של 6.5 ס"מ, עלייה קטנה מאוד ביחס למחסור האדיר, וקטנה אף ביחס לממוצע העלייה הרב שנתי של המפלס העומד על 18 ס"מ (עלייה עד אמצע חודש דצמבר).

אי חדש נוצר בכנרת מול חוף בקיבוץ מעגן מיכאל (צילום: אסף קמר)
ללכת על המים. האי בכינרת(צילום: אסף קמר)

חיפושים (צילום: דוברות המשטרה)
לכינרת מלאה חסרים עוד 5.80 מטרים(צילום: דוברות המשטרה)

 

 

מרשות המים נמסר כי החורף הנוכחי צפוי למנוע את העמקת המשבר ואת המחסור האדיר במקורות המים, אחרי רצף של חמש שנות בצורת, אך הוא לא ישלים את הפערים הגדולים שנוצרו. הבוקר עמד מפלס הכינרת על 214.595- מטר - 1.60 מטר מתחת לקו האדום התחתון ורק 0.27 מטרים מעל הקו השחור. לכינרת מלאה חסרים עוד 5.80 מטרים.

 

הבשורה הטובה מגיעה מהמעיינות הגדולים המזינים את הכינרת, הדן והבניאס, כאשר הגשמים האחרונים העלו את הספיקה שירדה במהלך חודשי הקיץ והסתיו באופן חסר תקדים, והגיע בתחילת החודש לשיאים שליליים שלא נרשמו משנות ה-40 של המאה הקודמת.  

 

 

ספיקת המים (קצב זרימת המים) בדן בתחילת החודש עמדה על 2.1 קוב לשנייה. גשמי דצמבר הקפיצו את הספיקה ל-2.9 קוב לשנייה. יחד עם זאת, הספיקה כיום, גם אחרי תרומת הגשמים, עומדת על פחות ממחצית הספיקה הממוצעת לחודש דצמבר, העומדת על 6 קוב לשנייה.

 

עוד נמסר מרשות המים כי שינויי האקלים ופחיתה מתמשכת של כמויות הגשמים המגיעים לאזורינו מגדילה כל העת את הפערים בין הביקושים למים ולכמויות המים הטבעיות והמיוצרות.

 

בים התיכון תנשב היום רוח דרום מערבית עד מערבית בעוצמה של 20 עד 35 קמ"ש. הים יהיה גבה גלים. גובה הגלים ינוע בין 130 ל-250 ס"מ.

 

התחזית לימים הקרובים: גשום

מחר, יום רביעי, יהיה מעונן חלקית. במשך היום יחלו לרדת גשם מלווה בסופות רעמים בצפון הארץ. הרוחות יתחזקו ובדרום יעשה אביך. אחר הצהריים יתפשט הגשם בהדרגה למרכז הארץ. מהערב קיים חשש לשיטפונות בבקעת הירדן ובמדבר יהודה ובחרמון ייתכן שלג. בים התיכון ייתכנו משבי רוח בעוצמה של 60 קמ"ש לכל היותר. הים יהיה גלי. גובה הגלים עשוי להגיע לשני מטרים לכל היותר.

גשם בתל אביב (צילום: מושיק שמע)
גשם בתל אביב(צילום: מושיק שמע)

ביום חמישי יירד גשם לפרקים מצפון הארץ ועד לנגב. ינשבו רוחות ערות וייתכנו סופות רעמים בודדות. קיים חשש לשיטפונות במדבר יהודה ובבקעת הירדן. בצפון הנגב ייתכן גשם מקומי, בצהריים יתמעט הגשם וייחלש. בים התיכון ייתכנו משבי רוח בעוצמה של עד 50 קמ"ש. הים התיכון יהיה גבה גלים עד רוגש. גובה הגלים ינוע בין 170 ל-350 ס"מ.

 

ביום שישי יהיה מעונן חלקית. בבוקר ייתכן גשם מקומי קל בעיקר במישור החוף. הים יהיה גבה גלים. גובה הגלים ינוע בין 120 ל-220 ס"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים