שתף קטע נבחר

ה"סולחה" של לוחמי המחתרות

לרגל אירוע מיוחד במסגרת חגיגות ה-70 מאחדים כוחות אנשי לח"י, אצ"ל, ההגנה והפלמ"ח - "סיום של היריבויות והתחלה של מורשת מתואמת עבור הדורות הצעירים"

במשך שנים שררה יריבות עצומה בין המחתרות: אצ"ל, לח"י, ארגון ההגנה והפלמ"ח. 70 שנה אחרי הקמת מדינת ישראל, הלוחמות והלוחמים רוצים לשתף פעולה ולפעול יחדיו למען פעילות הנצחה לדור הצעיר.

 

 

מחרתיים, יום חמישי, יתקיים באולם סמולרש שבאוניברסיטת תל אביב אירוע הצדעה ללוחמי המחתרות בסימן "להיות עם חופשי", ובו צפויים להשתתף כ-1,000 לוחמי מחתרות ובני משפחותיהם. "לאחר שנים רבות של פילוג ויריבות בין המחתרות, אני יכול לומר שבשנת ה-70 למדינה אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם כל ארגוני ההנצחה של המחתרות", אמר יו"ר העמותה להנצחת מורשת הלח"י, יאיר שטרן.

 

"אנו מעוניינים להרחיב את שיתוף הפעולה ובשבוע הבא תוגש הצעת חוק המתחתרות, בעזרתה תקום מועצה ציבורית משותפת למתחרות ויתקיימו פעולות הנצחה רבות. אני שמח שמשרד התרבות ומנהלת ה-70 תומכים בנו ומעריכים את עבודתנו", הוא הוסיף.

 

האירוע ביום חמישי ייערך ביוזמת משרד התרבות והספורט ומנהלת אירועי ה-70, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה מירי רגב, בשיתוף ההסתדרות הציונית העולמית. באירוע ההצדעה למחתרות יקחו חלק גם תלמידי מכינות קדם צבאיות אשר יעברו ביום זה סדנת חינוך ויבקרו במוזיאונים של המחתרות בליווי לוחם מחתרת, והוא יספר את סיפורו האישי. בערב ההצדעה ישתתפו הראל סקעת, דפנה ארמוני ורוני דלומי. ינחה את האירוע השחקן גיא זו-ארץ.

 

ברוך לוי, יו"ר הארגון הארצי של חברי ההגנה: "אני רואה את אירוע ההצדעה וההוקרה למחתרות כנקודת סיום והתחלה, סיום של היריבויות שהיו לפני יותר מ-70 שנה, בפרספקטיבה היסטורית, אפשר להסתכל על כל מה שהיה בעבר יותר בניחותא ולראות שכל אחת מהמחתרות תרמה את שלה בדרך כזו או אחרת. זה סיום של היריבויות והתחלה של מורשת מתואמת של פעילות הנצחה וחינוך עבור הדורות הצעירים, שידעו ויכירו את מה שהיה פה בתקופה שלפני הקמת המדינה והקמת צה"ל מההיבט הביטחוני".

 

יאיר אסיסקוביץ', יו"ר ברית חיילי האצ"ל: "פעם לא היינו מסוגלים לשבת ביחד ואילו היום המחתרות משתפות פעולה במגוון נושאים, בין היתר פועלות ביחד לקידום חוק המחתרות. בסופו של דבר המטרה של כולם התגשמה - קמה מדינת ישראל". שייקה גביש, יו"ר עמותת דור הפלמ"ח, הוסיף כי "תפקיד המחתרות הוא להנחיל את מורשתן, לא להתחרות אחת עם השנייה".

 

"מדינת ישראל לא הייתה קמה בלי נחישותם ורוח הלחימה של לוחמי ולוחמות ההגנה, הפלמ"ח, הלח"י והאצ"ל", אמרה השרה רגב. "החלטתי שהשנה, יותר מתמיד, חשוב להצדיע לאותם לוחמים שסיכנו נפשם כדי שכולנו נוכל להיות עם חופשי בארצנו".

 

במהלך יום חמישי כחלק מאירוע ההוקרה וההצדעה ללוחמי המחתרות, יהיו 11 מוזיאוני המחתרות של משרד הביטחון פתוחים בחינם: מוזיאון בית השומר בכפר גלעדי, מוזיאון אסירי המחתרות בעכו, מוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה, מוזיאון בית הגדודים במושב אביחיל, מוזיאון ההגנה בתל אביב, בית הפלמ"ח בתל אביב, מוזיאון האצ"ל בתל אביב (בית ז'בוטינסקי), מוזיאון האצ"ל בתש"ח ביפו, מוזיאון לח"י בתל אביב, מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל בתל אביב ומוזיאון אסירי המחתרות בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות מנהלת אירועי ה-70
כולם ביחד
באדיבות מנהלת אירועי ה-70
מומלצים