שתף קטע נבחר

כך הרחיב בנט את הפער בתקציב בין תלמידים דתיים לחילונים

בשנים האחרונות זינק התקציב לתלמיד בחינוך הממלכתי דתי ב-30% ל-37.7 אלף שקל, לעומת 29 אלף שקל בחינוך הממלכתי; מנהל אגף התקציבים במשרד החינוך חושף: "סיבה מרכזית לזינוק - כספים קואליציוניים בסך 200 מיליון שקל שהעבירה מפלגת הבית היהודי לחינוך הממלכתי דתי"

סיבה מרכזית לגידול בתקציב החינוך הממלכתי דתי בשנים האחרונות ולהרחבת הפערים התקציביים לטובתו היא כספים קואליציוניים שהעבירה לחינוך הממלכתי דתי מפלגת הבית היהודי. כך חשף מנהל אגף התקציבים במשרד החינוך דודי מזרחי בישיבה של ועדת החינוך של הכנסת.

 

המהפכה התקציבית של שרי הבית היהודי: מתנחלים בלבבות על חשבון משלם המסים

דעה: דווקא יש הדתה בבתי ספר. וזה אפילו הוכח

מי בראש? רשימת התיכונים המצטיינים

 

הישיבה דנה בפרסום של "כלכליסט" על התקציבים שהזרימה מפלגת הבית היהודי למגזר הדתי ולמטרות הדתה. מערכת החינוך הממלכתית מקבלת תקציבים מסודרים על פי קריטריונים שווים. הגילוי כי נכנסו אליה תקציבים קואליציוניים מעורר שאלות קשות של מנהל תקין.

הצהרתם של שקד ובנט (צילום:AFP)
נפתלי בנט(צילום:AFP)
  

לפי הפרסום ב"כלכליסט" מנובמבר האחרון, בין השנים תשע"ד (2013‑2014) לתשע"ז (2016‑2017), התקציב לתלמיד תיכון בחינוך הממלכתי דתי (ממ"ד) עלה ב־30%, הרבה יותר משיעור הגידול בכל אחד מהזרמים האחרים (התקציב בחינוך הממלכתי למשל עלה ב-17%).

 

כתוצאה מכך בזרם הממ"ד עמדה ההקצאה לתלמיד תיכון בשנת הלימודים הקודמת על 37.7 אלף שקל, 30% יותר מאשר בחינוך הממלכתי (29 אלף שקל) ו-67% יותר מאשר בחינוך הממלכתי ערבי (22.6 אלף שקל).

 

בעקבות בדיקת "כלכליסט" הגישו חברי הכנסת מאיר כהן מיש עתיד, עודד פורר מישראל ביתנו, וטלב אבו עראר מהרשימה המשותפת בקשות לערוך דיון מהיר בוועדת החינוך בנושא פערי התקצוב.

 

בדיון שנערך היום חשף מזרחי ש"בארבע השנים האחרונות נוסף גורם משמעותי מאוד לפערים התקציביים. מדובר בתקציבים קואליציוניים של 200 מיליון שקלים שאושרו בהחלטת ממשלה עבור שעות רב, שעות תפילה ותגבור בבחינות הבגרות".

 

עם זאת ציין שאחת הסיבות העיקריות שיצרה את הפערים וגורמת להם עד היום היא שבחינוך הממלכתי דתי יש יותר בתי ספר קטנים שמקבלים תקציבים מוגדלים. כן מקבל הממ"ד יותר שעות כיוון שתלמידי נבחנים על יותר יחידות לימוד בבגרות.

כיתה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד אמר בתגובה "הכספים הקואליציוניים הם אבי אבות הטומאה. חינוך ילדי ישראל אינה משימה פוליטית והתקציב שייך לכולם. ממתי מכניסים כסף קואליציוני לקודש הקודשים, לחינוך. מה השלב הבא? להכניס סעיפים קואליציוניים לצה"ל שחייל דתי יקבל יותר? כך לא נוהגת מערכת חינוך". הוא תקף את "הזחיחות של הבית היהודי והתחושה שאם הם נמצאים בשלטון מותר לעשות הכל. זו טעות. זו חרב מתהפכת".

 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה: "הבית היהודי נהיו יותר מפא"יניקים ממה שמפא"י היו. כל העניין שלהם הוא לדאוג באמצעות תקציבים ייחודיים למקורבים לצלחת ולקבוצת האוכלוסייה שלהם. בנט מחזק את החזקים ומחליש את המוחלשים".

 

יותם ברום מארגון פנים להתחדשות יהודית אמר ש"מדובר בתקציבים פוליטיים שפשוט נועדו לתעדף את החינוך הממלכתי דתי על פני הזרמים האחרים ולתת אתנן פוליטי לציונות הדתית ולמצביעי הבית היהודי".

 

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי מש"ס אמר ש"לא קיבלנו הסבר מניח את הדעת מה ההצדקה לפערים הללו. נקיים דיון נוסף שבו נקבל הסברים".

 

ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי אמר לעומת זאת שבתי הספר הממלכתיים דתיים בפריפריה מופלים לרעה במבנים וחלקם פועלים בחורבות. עוד הסביר את הפערים התקציביים בכך שבתי הספר הדתיים יותק קטנים וכן שחלקם צריכים ללמוד בהפרדה בין המינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים