שתף קטע נבחר

"אבא" של האסירים: "הייתי רעב כמו אברג'יל, נכשלתי בשיקומו"

"אם יצחק אברג'יל היה עוזב את הפשע, היו גומרים אותו", אמר לאולפן ynet קצין השב"ס לשעבר שלמה טוויזר. פרקליטו של אברג'יל: "מאז שהוא פעוט הוא מעורבב בעולם הפשע וחי לפי קודים עברייניים. הוא חייב לספר סיפור"

 

 

גונדר בדימוס שלמה טוויזר, ראש מטה שירות בתי הסוהר לשעבר ומי שכונה "באבא טוויזר" כשפיקד על כלא באר שבע, מגיב היום (ד') לעדותו בבית המשפט של העבריין יצחק אברג'יל (49), שמגולל בה את סיפור חייו. בריאיון לאולפן ynet סיפר טוויזר כי האמין שיכול היה לשקם את אברג'יל, "הילד הזה, שהחברה לא עזרה ולא איתרה אותו" - אך ציין כי הסיבה שלא הצליח הייתה ש"היו גומרים אותו" אם היה מחליט לעזוב את עולם הפשע. צפו בראיון.

 

אתמול, אברג'יל המשיך את עדותו מעוררת ההדים במסגרת הדיונים ב"פרשה 512", שבה מיוחסים לו ארבעה אישומים על רצח. הוא סיפר בין היתר כיצד ניסה לעבוד בעבודה רגילה אחרי שהשתחרר מהכלא, איך התחיל לעבוד בהימורים וגם פירט בנוגע לרצח אחיו הגדול יעקב. יומיים לפני כן עלה לראשונה לדוכן העדים ואמר: "תמיד הייתי רעב. בגיל שש נתנו לי להחביא אקדחים, אחר כך התחלתי לחטוף תיקים למבוגרות. בגיל 14 יריתי באדם שלא הכניס אותי לדיסקוטק".

 

דן שילון מראיין את איציק אברג'יל בשנת 1994 שלמה טויזר (באדיבות רשת)
"אם היה עוזב את עולם הפשע - היו גומרים אותו". טוויזר ואברג'יל ב-1994, בתוכניתו של דן שילון(באדיבות רשת)

פרשת 512 יצחק אברג'יל מעיד (צילום: מוטי קמחי)
אברג'יל בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

טוויזר נשאל בריאיון אם האמין שניתן היה לשקם את אברג'יל, וסיפר כי חש הזדהות עימו: "גם אני גדלתי בשכונה עם הרבה ילדים כמו שהוא התוודה בבית המשפט. אותו יצחק אברג'יל המנהיג שאומר, 'הייתי רעב' – נכון, הוא היה רעב. גם אני הייתי רעב. כשאני משחזר לאחור, האמנתי. אנחנו חייבים להאמין באנשים. אוי לנו אם נפסיק להאמין אחד בשני. האמנתי שאפשר לקחת את הילד הזה, שהחברה לא עזרה ולא איתרה אותו - כי רבותיי להיות מנהיג בעולם הפשיעה בדוגמתו של אברג'יל אתה צריך להיות פנומן, בעל תושייה, תכנון, שכל, הכול. אתה לא יכול להיות מנהיג סתם".

 

אבל 20 שנה אחרי - מה התפספס שם?

"הסביבה. מי שנכנס לעולם הזה הוא לא יוצא. אי-אפשר לצאת מזה, כי ברגע שהוא היה מנהיג היו לו סנג'רים. אחי ז"ל אהרון, מי הרג אותו? הסנג'ר שלנו. כי למה? כי הוא עזב את הפשע. גם אותו דבר יצחק - אם הוא היה עוזב תוך יום-יומיים, לא יודע, היו גומרים אותו. הייתה לי הזדמנות ורציתי לעזור לו, וגם היום אני מוכן לעזור לו".

 

אומרים שהוא הצליח להצחיק את השופטת, זיהית אותו כצ'ארמר?

"הוא אדם סימפטי. מי שיושב איתו הוא מקסים אותו. תראה, עם מי הוא התעסק? עם מנהלי בנקים? עם אנשים של מנהיגות? הוא התעסק עם רמה של אותם אנשים כמוהו".

 

טוויזר נשאל עוד אם הוא חש שאברג'יל הוליך אותו שולל באותה תקופה - והשיב: "לא, מה פתאום. זה לא שנכשלתי, הכשילו אותי. מישהו עזר לי להיכשל כי הוא לא יכול היה להתנתק מהדבר הזה. מה שקרה לו קרה, מה לעשות. אני מאוכזב, נכשלתי, אבל אין מה לעשות".

 

"אברג'יל חייב לספר סיפור ולפרוס את קו ההגנה שלו"

באולפן ynet התראיין גם פרקליטו של אברג'יל, עו"ד שמשון וייס, שאמר כי מטרת עדותו החושפנית בבית המשפט היא "לפתח קו הגנה": "מתנהל נגדו תיק פלילי עם אישומים מאוד מאוד חמורים. הוא צריך לספר את הסיפור שלו". הוא הוסיף כי "זה פעם ראשונה שלו על דוכן העדים, אי פעם. פעם ראשונה בחייו שהוא מנהל תיק שבמסגרתו הוא טוען 'אני חף מפשע'".

 

 

הייתם צריכים לשכנע אותו?

זה לא היה פשוט. אתם צריכים לזכור, מדובר באדם שמאז שהוא פעוט הוא מעורבב בעולם הפשע. חי על פי קודים עברייניים וחוקים עברייניים מסוימים שבמסגרתם לא פותחים את הפה בשום מקרה, בטח לא על דברים שקרו בעבר. והיום כשהוא בא להתגונן בפני אישומים כל כך חמורים, הוא חייב לספר סיפור, הוא חייב לפרוס את קו ההגנה שלו".

 

זה היה רעיון שלו להתחיל מילדות ולנסות לגרום לסימפטיה?

"אין פה רעיון שלו או לא רעיון שלו. הלקוח מספר איזשהו סיפור לסנגור והסנגור מחליט מה רלוונטי ומה לא. בעבודת הסנגור מה שחשוב זה לגרום ללקוח להיפתח".

 

אין ויכוח על זה שהוא ראש משפחת פשע.

השם "ראש משפחת פשע" הוא בעייתי. יש לו משפחה נורמטיבית, ילדים טובים. עבריין אין מחלוקת. לגבי ארגון פשע יש.

 

הוא פעל לבד?

"יש לו חברים שהוא מכיר מגיל קטן מאוד, שמלווים אותו לאורך כל הדרך, ואנחנו לא מסתירים את זה. אנחנו לא מנסים לצייר דמות אחרת והוא אומר בצורה גלויה: אני עבריין, אני חי חיי פשע".

 

יכול להיות שאנחנו עושים קצת רומנטיזציה לעולם הפשע? נפגעו פה חפים מפשע.

"בכלל לא. לא רומנטיזציה. נפגעו אנשים חפים מפשע, לא הוא פגע בהם".

 

בשליחותו אנשים הלכו לרצוח. הוא אפילו מודה שהוא ירה באנשים.

"בית המשפט מכריע על סמך ראיות, הוכחה של עובדות. קו ההגנה שלנו מראה בדיוק את מה שטוויזר אמר – אנשים משתמשים בשם שלו. השתמשו בשם שלו בכל מיני מובנים: קזינואים, צ'יינג'ים, עבירות כלכליות, חיסולים".

 

לאחר שאברג'יל הכחיש אתמול בעדותו כי היה מעורב בניסיון חיסול של העבריין זאב רוזנשטיין, ואף סיפר על פגישה עימו שנגמרה בחיבוקים, התייחס לנושא גם עו"ד וייס: "איזה סכסוך יש לו עם רוזנשטיין? צריך להציג איזושהי תשתית ראייתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות רשת
טוויזר ואברג'יל ב-1994 בתוכניתו של דן שילון
באדיבות רשת
מומלצים