שתף קטע נבחר

רעיית הנשיא העניקה פרס למשורר עמיחי חסון

נחמה ריבלין העניקה את הפרס לשירה עברית ע"ש ד"ר גרדנר סימון למשורר עמיחי חסון על ספרו "בלי מה". גובה הפרס: 70 אלף שקלים. ריבלין: "המילים מילאו את ימיי ולילותיי"

 

 

 

אשת הנשיא נחמה ריבלין העניקה הערב (רביעי) את פרס רעיית נשיא המדינה על שם ד"ר גרדנר סימון לשירה עברית לשנת תשע"ח למשורר עמיחי חסון על ספרו "בלי מה". הפרס הוענק לראשונה בבית הנשיא בשיתוף האפוטרופסה הכללית לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל, ועמד על 70 אלף שקלים. 

 

נחמה ריבלין העניקה פרס רעיית נשיא המדינה לשירה עברית (צילום: דוברות בית הנשיא )
נחמה ריבלין ועמיחי חסון(צילום: דוברות בית הנשיא )

הפרס גובש כיוזמה משותפת של נחמה ריבלין והאפוטרופוסה הכללית סיגל יעקובי, במטרה לממש את עיזבונו של ד"ר גרדנר סימון לקידום השפה העברית ובמטרה לעודד משוררות ומשוררים להעשיר את עולם השירה הישראלי, לטפח שירה עברית איכותית ולתרום לקידום התרבות בישראל. לאחר מכן העניקה נחמה ציונים לשבח למשוררת ריטה קוגן על ספרה "סוס בחצאית", ולמשורר אלי אליהו על ספרו "איגרת אל הילדים". על כך קיבלו השניים עשרת אלפים שקלים כל אחד, באדיבות קרן ד"ר גרנדר סימון.

 

"היום נעניק פרס וציון לשבח למשוררים על בחירת מילים שמעבירות תחושה, מתארות מציאות, ולעיתים מייצרות אותה", פתחה נחמה את דבריה והוסיפה כי הפרס הוא "על היכולת לחפור במילים ולבנות שפה בתוך שיר, שפה שתחבר את הקוראים דרך התחושות והמחשבות שהיא מעוררת בהם" .


נחמה ריבלין העניקה פרס רעיית נשיא המדינה לשירה עברית (צילום: דוברות בית הנשיא )
(צילום: דוברות בית הנשיא )

נחמה ריבלין העניקה פרס רעיית נשיא המדינה לשירה עברית (צילום: דוברות בית הנשיא )
(צילום: דוברות בית הנשיא )

ריבלין סיפרה על תהליך הבחירה במסגרתו זכתה לקרוא מגוון של יצירה: "המילים, כמו מכתבים שלוחים, מילאו את ימיי ולילותיי. הרגשתי את הקצב שלהן מפעם בי, את האור שלהן נוגע בנימי נפשי, ולפעמים ההד שלהן התנגן בי גם שעות רבות אחרי שהסתיימה הקריאה בהן. אני מברכת את אוהבי ואוהבות השפה והמילים. את הכותבות והכותבים, שעושים בהן קסמים וכשפים. ומאחלת לעולמנו שתמיד יהיו בו אנשים שמשוררים אותו" .

  

לרגל האירוע הוצג באולם בית הנשיא אוסף נדיר ומרגש של שירים בכתב ידם המקורי של גדולי המשוררים של מדינת ישראל באדיבות מכון הגנזים.

בין כתבי היד המקוריים הוצגו "משירי ארץ אהבתי (מכורה שלי)" של לאה גולדברג, "סתיו יהודי" ו"בעצמי את עיני" של אברהם חלפי, "מול הים" של זלדה ו"כמו בלדה (אם זר קוצים)" של נתן יונתן. הכתבים משקפים את הליכי הכתיבה הבלתי גמורים, את חיבוטי הנפש המשתקפים במחיקות ובתיקונים.

 

מרבית המסמכים הגיעו אל המכון על-ידי בני משפחה ומכרים אך לרוב אין תיעוד לנסיבות שבהן נכתבו הטיוטות. כתבי היד הובאו לבית הנשיא ממכון גנזים, שבו שמורים כ-800 אוספים ארכיוניים של סופרים וסופרות, משוררים ומשוררות, מחזאים, מתרגמים, חוקרי ספרות ואנשי רוח מסוף המאה ה-19.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות בית הנשיא
נחמה ריבלין בטקס
צילום: דוברות בית הנשיא
מומלצים