שתף קטע נבחר

הממשלה תתקצב: "כנפיים של קרמבו" תמשיך לפעול

העמותה המשלבת ילדים ונוער עם מוגבלות מורכבות הייתה על סף הפסקת פעילותה, אך העברת התקציבים תשמש אותה להמשך הפעילות ואף להרחבתה. מנכ"לית העמותה: "ההשלכות של פתיחת סניפי 'קרמבו' בכל רחבי הארץ עצומות"

שר העבודה והרווחה חיים כץ, שר האוצר משה כחלון ושר החינוך נפתלי בנט סיכמו על תוכנית תלת-שנתית לעידוד שילוב ילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים בחינוך הבלתי פורמלי. במסגרת התוכנית, הממשלה תאשר ביום ראשון הקרוב תקצוב מסגרות משלבות לילדים ונוער עם מוגבלויות מורכבות, בעלות כוללת של 40.5 מיליון שקלים. ההחלטה תפתור את המשבר של עמותת "כנפיים של קרמבו", המשלבת ילדים ונוער מהחינוך הכללי ומהחינוך המיוחד, שתמשיך לפעול ולהתרחב באמצעות מבחן התמיכות החדש.

 

מדובר בהצעת תמיכה בארגונים ללא מטרות רווח, המפתחים ומפעילים מסגרות חברתיות-משלבות, נגישות ומותאמות לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים ונכויות ברמה בינונית עד קשה, יחד עם ילדים ונוער מהאוכלוסייה הכללית. התקציב שיוקצה לשנים 2021-2019 גבוה פי שלושה מהתמיכה הנוכחית שהמדינה מעניקה לשילוב ילדים עם צרכים מיוחדים בחינוך הבלתי פורמלי, שיגדל מארבעה מיליון שקלים ל-13.5 מיליון שקלים בשנה.

ילדים חברי התנועה כנפיים של קרמבו (צילום: אריאל מילמן,
"הגדלת התקציבים תאפשר את המשך העשייה המבורכת ב'כנפיים של קרמבו'". חניכי התנועה(צילום: אריאל מילמן, "כנפיים של קרמבו")

בסך הכול, משרדי העבודה והרווחה והחינוך ישקיעו 12 מיליון שקלים כל אחד, האוצר ייעד תשעה מיליון שקלים, משרדי הבריאות ושוויון חברתי יקצו שלושה מיליון שקלים כל אחד ומשרד ראש הממשלה יעביר מיליון שקלים וחצי.

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר כי "הערך המוסף בשילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים עם בני גילם מהאוכלוסייה הכללית עצום. הוא מגביר את תחושת השייכות של בעלי המוגבלויות ומסייע להם לחיות חיים מלאים יותר ולממש את הפוטנציאל האישי. הגדלת התקציבים תאפשר את המשך העשייה המבורכת ב'כנפיים של קרמבו', ולשמחתי תסייע בביטול רשימות ההמתנה לפעילויות העמותה".

 

שר החינוך נפתלי בנט הוסיף כי "'כנפיים של קרמבו' היא תנועה קסומה של אהבת האדם והחברה והיא חייבת להמשיך קדימה במלוא הכוח. עם היוודע דבר הכוונה לקצץ בפעילות העמותה המופלאה הזו - הודעתי שלא אתן לזה לקרות. הבטחנו וקיימנו. מסגרות החינוך הבלתי פורמלי עושות עבודת קודש בשילוב והעצמת ילדים בעלי צרכים מיוחדים. הגדלת התקציבים ומנגנון התקצוב החדש יאפשרו להרחיב את מעגל הפעילות לעוד אלפי ילדים בישראל".

 

שר האוצר משה כחלון מסר: "חיזוק המסגרות לשילוב ילדים ונוער עם מוגבלויות הוא חלק מתפיסת העולם החברתית שאנחנו מובילים בממשלה בשנים האחרונות. אני שמח שמצאנו מענה מהיר לנושא התקצוב של 'כנפיים של קרמבו', עמותה שעושה עבודת קודש. אני מקווה שבמסגרת התקצוב החדש נוכל לסייע לעוד ארגונים כאלה שעושים רק טוב לחברה הישראלית".

 (צילום: טל גזית) (צילום: טל גזית)
(צילום: טל גזית)

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), יו"ר השדולה למען תנועות וארגוני הנוער, אשר ליוותה את המשא ומתן בין הצדדים בירכה על ההחלטה. "הצלחנו היום להביא הישג היסטורי עבור בני נוער עם צרכים מיוחדים בחינוך הבלתי פורמלי", אמרה.

 

"לראשונה, משרדי הממשלה יתמכו בתחום החשוב הזה שמאפשר לבני נוער רבים להשתתף בפעילויות מהנות ולשבור להם את שגרת יומם. אני רוצה להודות במיוחד למשרדי האוצר, הרווחה והחינוך אשר ניהלו את כל האירוע הזה ולמשרדי הבריאות, שוויון חברתי ולראש הממשלה על התגייסותם והסיוע הנוסף שלהם לנושא. בזכות המשבר שהתחיל מ'כנפיים של קרמבו' הצלחנו לעשות שינוי משמעותי בכל התחום המדהים הזה ואני מקווה שבקרוב נראה בני נוער רבים מצטרפים לפעילויות ונהנים מעולם התוכן המרתק של החינוך הבלתי פורמלי".

דיון מליאה כנסת ירושלים (צילום: יואב דודקביץ')
"הערך המוסף בשילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים מהאוכלוסייה הכללית עצום". שר הרווחה כץ(צילום: יואב דודקביץ')

לפני כמה שבועות פורסם לראשונה על כוונת "כנפיים של קרמבו" להפסיק את פעילותה בשל קשיים כלכליים, הנובעים מתקצוב נמוך על ידי הממשלה. התקצוב הנמוך הביא לכך שבמקביל לפעילות הקיימת אשר הייתה בסכנה, התנועה לא הייתה יכולה לתת מענה לאלפי צעירים בעלי צרכים מיוחדים, שלעתים מצאו עצמם ברשימות המתנה שיכלו להימשך עד כשלוש שנים. בנוסף לאלפי הצעירים אשר לא הצליחו להיקלט בכנפיים של קרמבו, עמדו גם 32 רשויות מקומיות ברשימות ההמתנה לפתיחת סניפים של התנועה, דבר שגם כן לא יכול היה להתאפשר בשל מחסור בהקצאת משאבים יציבים ולאורך זמן.

 

מתוך החשש הגדול של רבים ברחבי הארץ מהאפשרות לסגירת התנועה, הוחתמה עצומה אשר דורשת ממשרדי הממשלה לפעול ולהבטיח את המשך הפעילות של "כנפיים של קרמבו", שעליה חתמו יותר מ-140 אלף אנשים תוך ימים בודדים.

 

מנכ"לית "כנפיים של קרמבו", טליה בז'רנו הראל, מסרה: "אנחנו מודים לכל המשרדים ומעריכים את המאמצים הרבים של צוותי המשרדים שהחליטו לתמוך בפעילות הייחודית שלנו. התמיכה תאפשר לנו להמשיך ולפתוח סניפים ברחבי הארץ ולצרף אלפי ילדים עם צרכים מיוחדים מרשימות ההמתנה".

 

"גם ההשלכות העתידיות של פתיחת סניפי 'קרמבו' בכל רחבי הארץ הן עצומות - יצירת חברה נגישה וסובלנית יותר המאפשרת לכל ילד באשר הוא להרגיש שייך, אהוב ומשמעותי וגידול דור שלם של בני נוער להיות מנהיגים מכילים. אנחנו מתחייבים להמשיך ליצור יחד מקום ומשמעות לכל אדם ולהצמיח כנפיים בכל עיר בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל מילמן, "כנפיים של קרמבו"
חניכים של "כנפיים של קרמבו"
צילום: אריאל מילמן, "כנפיים של קרמבו"
מומלצים