שתף קטע נבחר

לוחמות כחול לבן: הכירו את הספורטאיות הישראליות בענפי הלחימה

יותר נשים ישראליות משתתפות בענפי ספורט, שהיו פעם נחלת גברים בלבד. מספר הספורטאיות המצטיינות בענפים אלה מוכיח, בפעם המי יודע כמה, שאם רק נותנים להן, הספורטאיות מגיעות עד פודיום המדליות. הכירו אותן

בשיתוף הטוטו

 

בעבר אפשר היה לספור את הנשים המצליחות בספורט הישראלי על אצבעות יד אחת. אסתר רוט שחמורוב, יעל ארד, חנה שזיפי ועוד כמה מופלאות היו יוצאות הדופן שבין ספורטאי ישראל, רובם המכריע גברים.

 

נדמה שבעשורים האחרונים, עם השינויים שמתרחשים במעמד האישה הישראלית בתחומים רבים - בצבא, במדע, במשפט, באקדמיה ועוד - הולך ועולה גם מספרן של הנשים הספורטאיות בכלל ושל המצטיינות שבהן בפרט. ליגת נשים מסעירה בכדורסל, נבחרת התעמלות אמנותית שמצמיחה תארים ואלופות עולמיות, אצניות, סייפות, ג'ודוקות ועוד. נדמה שגם בספורט העממי נפתחות עוד ועוד קבוצות נשים בענפים שהיו בעבר נחלתם של גברים בלבד.

 

ספורטאית השנה

בשנת ה-70 למדינת ישראל ייערך השנה טקס חגיגי, שיציין את המצויינות בספורט על ידי טקס נבחרי הספורט בחסות הטוטו. חיבור של הוועד האולימפי בישראל, הוועד הפראלימפי בישראל, התאחדות "אילת" לענפי הספורט התחרותיים הלא אולימפיים תחת קורת משרד התרבות והספורט, יחברו בפעם הרביעית לקיום הטקס הממלכתי-לאומי ויוענקו בו אותות מצוינות לספורטאיות ולספורטאים המצטיינים במדינת ישראל בעבר ובהווה.

 

אחת הקטגוריות שיצוינו בטקס החגיגי תהיה "ספורטאית השנה", להענקת כבוד לספורטאיות מענפי הלחימה השונים בספורט; קיק-בוקס, ג'יג'יטסו, סייף ועוד. ענפים אלה, שנתפסו מסורתית כענפים גבריים, מוכיחים בשנים האחרונות ועל פי רשימת המועמדות לספורטאית השנה, שגם בתחום הזה נשים מצטיינות כבשו להן מקום מכובד בצמרת.

 

5 מדליות זהב בקיקבוקס

הכירו את יוליה סצ'קוב, ספורטאית קיקבוקס מקבוצת "התאחדות אילת", שהשנה האחרונה היתה עבורה טובה במיוחד.

 

מהפך במגרש ()
יוליה סצ'קוב

 

12 קרבות עם 10 מהם שהסתיימו בניצחון וב-5 מדליות זהב. סצ'קוב התחרתה השנה לראשונה בקטגוריית הבוגרים, מעבר שאינו פשוט לאף ספורטאי ולנוכח ההישגים שלה, מרשים אפילו יותר.

 

כששאלנו את יוליה מה היה לדעתה ההישג הגדול שלה השנה, היא ענתה שמדליית הארד באליפות אירופה לבוגרים היתה החשובה לה ביותר. את ההודעה על מועמדותה לספורטאית השנה קיבלה יוליה בבסיס הצבאי בו היא משרתת והיא התרגשה מאד. היעד הבא שלה, מבחינתה, הוא להגיע לאליפות העולם ולנצח בה. בדרך היא מקווה לזכות בכמה שיותר תחרויות עד אליפות העולם.

 

אלופה באירופה ובעולם בג'יו ג'יטסו

הכירו את משי רוזנפלד, ספורטאית ג'יו ג'יטסו, מקבוצת "התאחדות אילת", שמציינת שנה מלאת השגים ותארים. רוזנפלד זכתה השנה באליפות אירופה לבוגרות, במקום הראשון באליפות העולם עד גיל 21 שנערכה באבו-דאבי ובמדליית הארד באליפות העולם.

 

משי רוזנפלד
משי רוזנפלד

 

כששאלנו אותה מה היה ההישג הגדול שלה בשנה החולפת, היא סימנה את זכייתה במקום הראשון באליפות אירופה לבוגרות. אבל זה לא היה ההישג היחיד שלה, היא ציינה את ההתקדמות שלה, שלא היתה רק בין כותלי האולם אלא עברה עליה שנה מעצימה גם בפן האישי. העובדה שהענף הפך לגיטימי לשני המינים, מרגיש לה כמו דבר טבעי ונכון.

 

רוזנפלד היתה באימון קבוצתי כשקיבלה את הבשורה על מועמדותה. ב-2019 היא מקווה ומתכוננת להיות אלופת העולם לבוגרות ולהמשיך ולהתפתח ולהביא עוד הישגיים.

 

בין הטובות בסייף כסאות גלגלים

הכירו את לינור קלמן, סייפת כיסאות גלגלים של הוועד הפאראלימיפי, אחרי שנה מלאת אתגרים, הצלחות וקשרים בכל העולם. קלמן הגיעה השנה למקום ה-6 באליפות אירופה לסייף כיסאות גלגלים שנערכה באיטליה. היא מספרת לנו שכמות הנשים זהה בענף לזו של הגברים.

 

קלמן (צילום: באדיבות הוועד הפראלימפי)
לינור קלמן(צילום: באדיבות הוועד הפראלימפי)

 

מאז שחזר הענף להיות מקצועי בשנים האחרונות, הפכה קלמן לספורטאית המובילה בענף בארץ וזו ההוכחה הטובה ביותר.

 

קלמן היתה בתחרות גביע העולם ביפן כשקיבלה את ההודעה על התמודדותה בקטגוריית ספורטאית השנה. היא מאחלת לעצמה ב-2019 להמשיך ולהתקדם בפן האישי ובפן המקצועי בחייה, כך שתגיע בכושר שיא אל המשחקים הפאראלימפיים ב-2020 באולימפיאדת טוקיו.

 

שנה של מדליות בג'ודו

הכירו את גפן פרימו, ספורטאית ג'ודו מטעם הוועד האולימפי. ב-2018 התקדמה ולמדה פרימו הרבה. זו היתה השנה הראשונה שהתמודדה בקטגוריית הבוגרות, למרות שגילה מסליל אותה לקטגוריית הג'וניור.

 

בשנה החולפת היא זכתה במדליית הארד באליפות אירופה לבוגרים ובמדליית הכסף באליפות העולם עד גיל 21. אך היא חוותה גם כישלונות אבל מעידה שלמדה וצמחה מהם. ההמלצה שלה למי שחושב שספורט משויך רק למגדר אחד, היא להסתכל על הרצון של הספורטאים להצליח ולהיות הכי טובים בענף וישפטו רק על פי זה.

 

גפן פרימו (צילום: EPA)
גפן פרימו(צילום: EPA)

 

ל-2019 היא מאחלת לעצמה להמשיך ולהתאמן קשה ולשלב את זה עם הניסיון שצברה במהלך 2018 כדי להגיע כמה שיותר רחוק.

את מועמדותה לספורטאית השנה גילתה בטעות, כשבאחד הערבים בסלון ביתה עם כל המשפחה, החליטו להיכנס ולהצביע לטקס נבחרי הספורט. להפתעתה גילתה כי היא בין המתמודדות לקטגוריית ספורטאית השנה והיא מספרת שאת צעקות ההתרגשות שמעו בכל השכונה.

  

בשיתוף הטוטו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים