שתף קטע נבחר

דינה זילבר פסלה את זליכה מלעמוד בראשות הוועדה לבחינת יוקר המחייה

המשנה ליועמ"ש קבעה כי לא נמצאו טענות כדי להתנגד לעמדתו של היועמ"ש של משרד האוצר, שקבע כי בגלל ריבוי ניגודי עניינים זליכה לא יוכל לעמוד בראש הוועדה הממשלתית. זליכה כבר הודיע כי במקרה בו תיפסל מועמדותו, הוא יפנה לבג"ץ. בנוסף: מתברר היקף השפעתו של שי באב"ד על פסילת המינוי. כחלון: "כמובן שאכבד את חוות הדעת המשפטית"

סוף הסאגה? דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, קבעה היום (ה') כי היא לא מצאה טענות כדי להתנגד לעמדתו של אסי מסינג, היועמ"ש של משרד האוצר, שקבע כי בגלל ריבוי ניגודי עניינים, פרופ' ירון זליכה לא יוכל לעמוד בראש הוועדה הממשלתית לבחינת ההתייקרויות במשק. זליכה ושר האוצר משה כחלון, שמינה אותו, סירבו לקבל את עמדתו של מסינג וביקשו את התערבותה של זילבר.

 

זליכה לא מוותר על ועדת יוקר המחייה: מבקש שימוע מול זילבר

 

לפיכך, זליכה לא יעמוד בראש הוועדה וספק כעת אם בכלל תוקם אחת כזו. זליכה כבר הבהיר בשבוע שעבר, כי אם לא ימונה לראשות הוועדה בהתאם לרצונו של כחלון, הוא יפנה לבג"ץ.

 

לאחר פרסום החלטת המשנה ליועמ"ש, פרסם שר האוצר הודעה בה כתב: "הרצון שלי למנות את פרופ' ירון זליכה לראשות הוועדה לבחינת יוקר המחיה לא השתנה. הוא מהאנשים המתאימים ביותר לעמוד בראש הוועדה, בזכות נסיונו המקצועי. כמובן שאכבד את חוות הדעת המשפטית בנושא מינויו. בשיחה עם פרופ' זליכה הוא יידע אותי שבכוונתו לפנות לבג"ץ. אשמח במידה וההחלטה תשתנה".

 

"מצב של ניגוד עניינים"

במכתב ששיגרה הבוקר זילבר לכחלון, שביקש והתעקש למנות את זליכה, היא כותבת כי פסילתו איננה מעידה על חוסר יכולת או כישורים ואין החלטתה להטיל כל דופי בזליכה עצמו, אלא רק ש"קיומם האובייקטיבי של העיסוקים השונים מלמד על מצב של ניגוד עניינים".

ירון זליכה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ירון זליכה(צילום: מוטי קמחי)

עוד חושף המכתב שהגיע ל"כלכליסט" כי מעבר להיות זליכה יועץ להסתדרות העובדים בראשות אבי ניסנקורן – ארגון שמתנגד באופן עקבי לרפרומות מבניות במשק - הוא גם יועץ לשלושה ועדים של שלוש רשתות קמעונאיות גדולות בתחום המזון - "המחזיקות בנתחי שוק משמעותיים ובשוק שיש בו מעט מאוד שחקנים", לשון המכתב. אחד הנושאים המרכזיים בו הוועדה אמורה לטפל. עוד עולה, כי זליכה מייעץ לעוד כמה גופים ציבוריים שבאים במגע ישיר מול משרד האוצר.

 

במכתבה של זילבר נחשפות מספר התפתחויות מעניינות נוספות, כגון השפעתו של מנכ"ל האוצר ויד ימינו של כחלון, שי באב"ד, על פסילתו של זליכה.

 

לפי המכתב, ביקש זליכה להתחשב בעובדה כי כחלון בוחן את האפשרות להרחיב את אופק תחומי הבחינה של הוועדה, ולא להתרכז רק בתחום המזון. עם זאת, זילבר הסבירה לכחלון כי דווקא באב"ד, בשימוע שנערך לזליכה לבקשתו, הבהיר והדגיש כי גם אם יש כוונה כזו "העיסוק בתחום המזון צפוי להיוותר העיסוק המרכזי". ברור מהמכתב כי לעדותו של באב"ד, שלפי מקורות באוצר לא שמח במיוחד שזליכה שוב ינהל דיון מקצועי מטעם המשרד, משקל רב בהכרעתה של זילבר.

  

אלא שהתרומה של באב"ד גדולה ממה שניתן היה ניתן לחשוב: זליכה, שכאמור מייצג ועד של שלוש רשתות קמעונאיות, ביקש להפריד את סוגיית הרשתות ולחתום על הסכם ניגוד עניינים לגביהן, ולא לטפל בהן בטענה ש"המקטע הקמעונאי הוא תחרותי ומרווחי הרווח בו נמוכים, ולכן העיסוק בו צפוי ממילא להיות שולי, אם בכלל".

 

אלא שגם במקרה הזה - באב"ד התערב, וביקש להבהיר כי "בחינת יוקר המחייה בתחום המזון אינה יכולה להיערך במנותק מפעילותן של הרשתות וההשלכות עליהן".

 

עוד טען זליכה בשימוע, כי נעשה נגדו "איפה ואיפה", שכן הן חדווה בר, המפקת על הבנקים, והן מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, מונו לתפקידים ציבוריים ובאו מהמגזר העסקי והיו בניגוד עניינים. זילבר פסלה את הטענה על הסף והסבירה כי בר והלפרין הפסיקו באופן מוחלט כל פעילות עסקית וכול כולן מוקדשות לתפקיד הציבורי, זאת בניגוד לזליכה שממשיך לייעץ ולנהל את התובנה היצוגית נגד תנובה - בעלת משקל רב בפסילתו.

 

לבסוף קובעת זילבר, כי "ניגוד העניינים בו מצוי זליכה הוא תדיר ומקיף חלק משמעותי של התפקיד במתכונתו הנוכחית והסדר ניגוד עניינים אינו יכול ליתן פתרון".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים