שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנאשם ברצח משולש בנגב שוחרר לביתו: "אין מספיק ראיות"
  מופיד אלכרישאת, שהואשם ב-3 מקרי רצח ו-10 ניסיונות לרצח, ישוחרר לביתו לאחר שהורשע בהסדר טיעון בעבירות שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה בלבד. הפרקילטות לא הצליחה להוכיח שהוא האחראי לאירוע הדריסה ההמוני ביישוב כסייפה בנגב לפני כשנתיים

   

  הדיווח על הקטטה ההמונית לפני כשנתיים באולפן ynet    (צלם: אלי סגל)

  הדיווח על הקטטה ההמונית לפני כשנתיים באולפן ynet    (צלם: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הסדר טיעון מקל לנאשם ברצח משולש ו-10 ניסיונות רצח : מופיד אלכרישאת (25) הורשע בעבירות שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה בלבד, וישוחרר ממעצר. הפרקליטות לא הצליחה להוכיח שאלכרישאת הוא הרוצח באירוע הדריסה ההמוני שאירע ביישוב כסייפה בנגב בשנת 2016, והשופטים רמזו שאין בידיהם די ראיות להרשיעו. משפחות הקורבנות הביעו תרעומת על ההסדר.

   

  במשך כשנה וחצי הוגדר אלכרישאת כנמלט, ונעצר בסוף השנה שעברה במהלך בדיקה שגרתית של המשטרה. הפרקליטות הגישה נגדו כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ולפיו הוא נהג ברכב וביצע את הדריסה הקטלנית. אלא שבמהלך שלב ההוכחות במשפט התגלה כי אין בידי הפרקליטות די ראיות להרשיע את אלכרישאת מעבר לספק סביר, והיא מחזיקה נגדו בראיות נסיבתיות בלבד.

   

  מאיכון טלפוני עלה כי אלכרישאת היה באזור האירוע ובאזור שבו הוצת הרכב שביצע את הדריסה, אך במהלך שלב ההוכחות התברר כי האיכון אינו חד משמעי.

  גסייפה לאחר הקטטה והדריסה ההמונית לפני כשנתיים (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
  גסייפה לאחר הקטטה והדריסה ההמונית לפני כשנתיים(צילום: ישראל יוסף)

  זמן קצר לאחר תחילת המשפט הגיעו הצדדים להסדר טיעון, ולפיו יורשע הנאשם בעבירות של שיבוש מהלכי משפט, השמדת ראיה והדחה בחקירה. בתמורה הפרקליטות תבקש כי ירצה רק את ימי המעצר שכבר ריצה במהלך ניהול התיק - והמשמעות היא שהוא ישוחרר מיד.

   

  בטיעונים לעונש אמר נציג הפרקליטות כי "הסדר הטיעון הוא למעשה תולדה גם של הערות בית המשפט והעדויות החשובות שנשמעו כאן. היו בעיות ראייתיות קשות ביותר, ובשל כך סברנו כי לא נוכל להוכיח את האישומים". הפרקליטות עדכנה את משפחות הקורבנות על ההסדר, והן הביעו תרעומת על ההחלטה.

   

  "המשטרה בקשר עם המשפחות והם פועלים כדי שלא יהיו תופעות לוואי אלימות כתוצאה מסיום ההליך ומהותרת השאלה מי נהג ברכב ומי דרס", אמרו בפרקליטות. 

   

  "פיגוע" שהסתיים בקול ענות חלושה

  לפי כתב האישום, אלכרישאת הגיע ב-30 ביולי 2016 עם רכבו אל בית הקפה הסמוך לכניסה לכסייפה. במהלך הערב נורו יריות לעבר בית קפה סמוך, אך איש לא נפגע. הוא עזב את המקום ברכב, ובד בבד הגיעו אל בית הקפה שבו שהה 50 בני משפחה של חמולה יריבה. הם עמדו בשולי הדרך, ואז הוא האיץ עם הרכב את מהירות נסיעתו, הסיט את רכבו במהירות לעבר העומדים בצד הדרך, עלה על מדרכה ונסע לעברם במטרה לגרום למותם. 

  כסייפה לאחר אירוע הדריסה לפני כשנתיים (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
  כסייפה לאחר אירוע הדריסה לפני כשנתיים(צילום: ישראל יוסף)

  כתוצאה מכך נדרסו למוות ג'ומעה אל-עמור (50), יוסף אל-עמור (37) ומוחמד סלמאן אבו-חאמד (26) - כולם תושבי כסייפה. לפי כתב האישום אלכרישאת המשיך בנסיעה מהירה אל מחוץ לכסייפה, והותיר אחריו את הנפגעים פצועים וחבולים. לאחר מכן הוא עצר את בצד הדרך בכביש 80, והצית את רכבו באמצעות חומר דליק. לאחר הדריסה התפתחה ביישוב מהומה, שבמהלכה הוצתו שלושה כלי רכב. 

   

  בית המשפט קיבל את ההסדר והרשיע את הנאשם. "אין לנו אלא להצטער על כך שבסופו של יום, אירוע כל כך חמור, 'פיגוע' ממש, הסתיים כפי שהסתיים, בקול ענות חלושה. אך זהו ככל הנראה המצב הראייתי ואין לדיין אלא מה שמונח בפניו ומה שעיניו רואות", כתב ראש הרכב השופטים תן זלוצ'ובר. כאמור בית המשפט הרשיע אותו וגזר עליו עונש של שנה ו-27 יום בלבד.

  עו"ד דוד יפתח ()
  עו"ד דוד יפתח

  עו"ד דוד יפתח ודן ענבר, שייצגו את הנאשם, מסרו כי "צריך הרבה אומץ מקצועי וערכי כדי להגיע להחלטה של ביטול כתב אישום ברצח משולש". עוד ציין יפתח כי "פרקליט המחוז ועו"ד ערן צברי שניהל את התיק ראויים להערכה על האומץ שגילו ואני מכבד אותם על כך".

   

  מהפרקליטות נמסר בתגובה: "נוכח הקשיים הראיתיים אשר חלקם כבר היו טרם הגשת כתב האישום וחלקם התבררו במהלך ניהול התיק ושמיעת הראיות, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי לא ניתן להוכיח מעבר לספק סביר את אחריותו של הנאשם לאירוע הדריסה. לפיכך, הודיעה היום הפרקליטות לבית המשפט על הסדר טיעון במסגרתו הודה הנאשם בעובדות כתב האישום המתוקן כפי שהוכחו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ישראל יוסף
  כך זה נראה אחרי הקטטה ההמונית והדריסה (ארכיון)
  צילום: ישראל יוסף
  מומלצים