שתף קטע נבחר

צה"ל פוצץ לראשונה מנהרה בצפון

צה"ל נטרל מנהרה באזור מושב זרעית לאחר שהתריע בפני תושבי האזור על הקולות הצפויים. מוקדם יותר צה"ל הודיע על תחילתו של השלב השני של מבצע "מגן צפוני" שיתמקד בנטרול המנהרות משטח ישראל

 

צה"ל פוצץ הערב (חמישי) לראשונה מנהרת טרור של חיזבאללה באזור מושב זרעית. תושבי האזור קיבלו זמן קצר לפני הפיצוץ התראה לגבי הקולות הצפויים בפעולה היזומה.

 

בעדכון לתושבי זרעית נכתב כי הפיצוץ לא יסכן את האוכלוסיה ואת מבני היישוב. ברשת ההסברה של חיזבאללה, "אל-מיאדין", דווח על הדי פיצוצים תת-קרקעיים באזור הכפר ראמייה הסמוך לגבול.

 

מוקדם יותר הצבא הודיע על תחילת השלב השני של מבצע "מגן צפוני" שיתמקד בנטרול מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול לבנון. מדובר צה"ל נמסר כי הנטרול יתבצע בשיטות שונות, בהתאם לניתוח של גורמי ההנדסה ואנשי פיקוד הצפון, ובמסגרת מאפיינים הייחודיים של כל מנהרה ומנהרה. תהליך הנטרול, לפי צה"ל, יבוצע משטח ישראל - אך על פי ההערכות הדבר יוציא משימוש את המנהרות גם בצידן השני.

 

בצה"ל הודיעו כי תהליך הנטרול יתבצע בכמה מנהרות במקביל, והשפעותיו יורגשו מצד האוכלוסיה האזרחית שתיחשף לתנועה של רכבי עבודה, פיצוצים ואף סגירת שטחים. בפיקוד הצפון הבהירו כי במקרה שהתושבים המקומיים יושפעו מנטרול המנהרות - המהלך ילווה בהתראה מראש. בצה"ל עדכנו את ראשי הרשויות באזור המנהרות, והדגישו כי המצב מוגדר כשגרה.

השמדה ונטרול של מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון על ידי צה
לוחמי צה"ל מחוץ למנהרת טרור של חיזבאללה(צילום: דובר צה"ל)
השמדה ונטרול של מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון על ידי צה
(צילום: דובר צה"ל)

השמדה ונטרול של מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון על ידי צה
השמדה ונטרול של מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון על ידי צה"ל(צילום: דובר צה"ל)
 

לפי צה"ל, השלב החדש של המבצע לא יהיה קצר, והוא יתפרס על פני בתקופה הקרובה. "מטרת השלב החדש הוא שחיזבאללה לא ישתמש במנהרה משטחו ועד שטחנו", אמרו בצבא. כלומר, בצה"ל נערכים לנטרול מלא של תוואי המנהרות בצפון. "בשעות הקרובות, השיטות לנטרול המנהרות יתחילו להתגלות", מסרו.

 

בצבא חזרו על המסר של הדרג המדיני ואמרו כי ממשלת לבנון אחראית למנהרות שנחפרו תוך הפרה של החלטה 1701 של האו"ם. "אנו חוזרים ומזהירים מהתקרבות לפתח המנהרה בצד הלבנוני ומשהייה בתוכה", אמרו בצה"ל.

 

מוקדם יותר היום, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להתפתחויות המבצע ואמר כי "ברגעים אלה ממש אנחנו מפעילים

את אמצעים לנטרול המנהרות".

 

נתניהו, שנפגש עם נשיא קפריסין וראש ממשלת יוון, אמר כי "יש כוחות באזורנו שבונים מנהרות למטרות טרור. את המנהרות הללו בנה חיזבאללה בתמיכה ישירה של איראן ובמימונה. רשת התוקפנות שטווה איראן במזרח התיכון, מטילה אימה גם על אירופה וגם על העולם כולו".

 

נתניהו התייחס במרומז גם לנסיגתה של ארצות הברית מסוריה, לאחר שטראמפ הכריז על תבוסת דאעש, ואמר כי "ישראל תמשיך לפעול בסוריה כדי למנוע את ניסיונותיה של איראן להתבסס צבאית נגד ישראל. לא נפחית את מאמצינו אלא נרחיב אותם".


פורסם לראשונה 20/12/2018 19:16

 

דניאל סלאמה השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
לוחמי צה"ל בגבול לבנון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים