שתף קטע נבחר

”לאורך שנים רבות מדי עצמנו עיניים“

אחד מכל חמישה קטינים במגזר החרדי חווה התעללות מינית, והרוב המכריע לא מעז להתלונן. ארגון JCW נולד בדיוק כדי להילחם בשתיקה ולעזור לקרבנות. השלוחה הישראלית שלו, שנקראת ’לא תשתוק‘, עושה עבודת קודש בארץ

הידעתם? 1 מכל 5 קטינות וקטינים במגזר החרדי חווים התעללות מינית. שלא כמו בקהילות פתוחות יותר, בתוך הקהילות הסגורות הללו, הם נאלצים להתמודד עם מערכת וקהילה, שעל פי רוב לא נותנת להם תמיכה וגיבוי. השבוע, למשך 36 שעות בלבד, נפתח קמפיין גיוס תרומות חירום של ’לא תשתוק", הסניף הישראלי של ארגון JCW העולמי, ארגון שנולד למען קטינים שחווים התעללות מינית במגזר החרדי ונאלצים להתמודד עם השתקה ותחושת בושה עמוקה.

 

הארגון מפעיל מאגר מידע בינלאומי המכיל פרטים של למעלה מ-1500 פדופילים מכל העולם ופועל לתפיסתם ולהסגרתם בכל מקום. קמפיין גיוס הכספים שנפתח השבוע בישראל, נולד מתוך מטרה להרחיב את הפעילות של הארגון ולהביא לתפיסתם של יותר עברייני מין שבורחים, כך מסתבר, דרך קבע לישראל כדי להימלט מעונש.

 

- ()
שאנה אהרונסון. "איש לא מעז להתלונן"

 

שאנה אהרונסון, מנהלת הארגון, מסבירה בראיון ל"ידיעות אמריקה", כמה עמוקה הסכנה. "אנחנו עדים למקרים קשים ביותר. כך גם נולד הארגון לפני עשור בייסודו של נער בן 16 שחברו מת ממנת יתר. אביו של הילד הקים לכבודו ארגון לנוער בסיכון בברוקלין ונערים רבים רצו להירתם למשימה. כשהיה בן 20, גילה מייסד הארגון, שאותו אבא, שהיה ישראלי במקור, הטריד את הנערים בארגון. הוא התחיל לדבר ולברר וגילה שהמשפחה הוברחה לישראל כדי שהאב לא ישא בתוצאות והיא חיה במעלה אדומים. הוא גם גילה שהאב שהה בכלא הישראלי בעבר בעקבות עבירות כאלו. כמי שבעצמו חווה הטרדה מינית, החליט לעשות מעשה. הוא הקים אתר ועליו תמונת אותו אב עם הודעת אזהרה כי מדובר בפדופיל. חמישה חודשים אחר כך חזר לאתר והבין שיש בו אפשרות לקבל הודעות. הוא גילה להפתעתו מאות של הודעות מנערות ונערים חרדים שסיפרו על ההטרדות המיניות שחוו וקיוו שיעלה גם את תמונות המטרידים שלהם. הוא החליט לגייס עזרה, ועם עורכי דין מתנדבים ועובדים סוציאליים הוקם הארגון שהיום פעיל כבר בכ-50 מדינות“.

 

הארגון, המשמש הנציגות הישראלית של ארגון Jewish Community Watch שנולד בניו יורק לפני כעשור, מתמקד בהעלאת המודעות בקרב הקהילה לפגיעות מיניות ולהשלכותיהן, פעילויות חינוכיות במוסדות, אזהרת הציבור מפני עברייני מין מקרב הקהילה, סל תמיכה וטיפולים נפשיים לנפגעים ואיתור פדופילים שנמלטו ופעילות משפטית למען הסגרתם למדינה בה התבצעו העבירות.

 

הסטטיסטיקה אמנם לא שונה בהרבה בקהילות אחרות, אבל משהו בקהילה החרדית הופך את האסון הזה לכזה שמימדיו מתעצמים עם ההשתקה, ההסתרה, האפשרויות והלגיטימציה של התוקפים. "פדופילים רבים ממשיכים לעבוד עם ילדים ונערים במשך שנים בלא מפריע משום שאיש לא מעז להתלונן“.

 

השלוחה הישראלית של JCW מקווה להביא לתפיסתם והסגרתם של פדופילים ששוהים בארץ ולסייע לנפגעי עברות רבים ככל הניתן בארץ. הארגון החליט לשים סוף לשתיקה ולהתחיל לעורר את השיח במגזר הדתי והחרדי. "לאורך שנים רבות, רבות מדי, עצמנו בקהילה הדתית והחרדית את עינינו מלראות את סבלם של הילדים שעברו התעללות מינית. לאורך שנים אטמנו את אוזנינו מלשמוע את זעקתם. עכשיו באנו לעשות לזה סוף. להשמיע את קולנו, לדאוג לעתיד ילדנו ולגדוע אחת ולתמיד את קשר השתיקה. ההישגים של JCW ו‘לא תשתוק‘ אמנם גדולים, אך הדרך עוד ארוכה. בשנה האחרונה בעקבות הפעילות הענפה, מגיעים לפתחנו יותר ויותר מקרים הדורשים טיפול, דבר שיוצר עומס רב וצורך בעוד ידיים עובדות“.

 

רק לאחרונה, הביא ארגון ’לא תשתוק‘ לתפיסת הורים ל-11 ילדים שעל פי החשד התעללו בילדיהם. זהו מקרה אחד מבין רבים שנלחם הארגון למנוע, בין היתר בעזרת ניהול ותחזוק של מאגר מידע ייחודי בינלאומי שבו יכול הציבור לדעת ולהיזהר מפני מי שפגעו מינית בקטינים בעבר בקהילות דתיות וחרדיות. כמו כן, מתנדבי הארגון מלווים את הנפגעים ומעניקים להם תמיכה רחבה הכוללת טיפולים נפשיים. עם כתיבת שורות אלו, נחתם הקמפיין בהצלחה והארגון הצליח לגייס 1,003,742 דולר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים