שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ללא נימוק: משרד התחבורה נגד כלבים גדולים באוטובוס
  טיגר שירת שנים ארוכות כמגלה אמצעי לחימה עבור משרד הביטחון, אבל בעליו גילה שנסיעתו באוטובוס אסורה. רק אחרי התערבות בית משפט נחשפה חוות דעת שהמליצה להתיר הסעת כלבים גדולים ונדחתה בעבר על-ידי משרד התחבורה

  הרועה הגרמני טיגר בן התשע שירת שנים ארוכות בגילוי אמצעי לחימה עבור משרד הביטחון, אבל בעליו גילה שאסור לו לנסוע איתו באוטובוס. רק אחרי התערבות בית משפט, גילה שמשרד התחבורה דחה חוות דעת שהמליצה להתיר הסעת כלבים גדולים, עם מחסום ובתשלום.

   

  כלב (אוהד צויגנברג)
  לנקרי וטיגר - רק בית המשפט סייע(אוהד צויגנברג)

   

  "אין לי רכב, ובירושלים אוטובוס הוא הדרך שלי להתנייד עם טיגר", מספר לנקרי (27), סטודנט למשפטים בירושלים. "החוק מאפשר רק הסעת כלבים קטנים,

  או ברכבת - או כלבי נחיה. כשפניתי למחלקת פניות הציבור במשרד התחבורה, הבנתי שהמשרד קיבל חוות דעת שקבעה שניתן לאפשר גם לכלבים גדולים לנסוע באוטובוס, אך הוחלט שלא לקבלה. כשביקשתי לקבל אותה בעצמי באמצעות חופש המידע, סורבתי".

   

  לנקרי לא ויתר ופנה לבית משפט. סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט יורם נועם, זעם על הסירוב ועל כך שמשרד התחבורה לא טרח אפילו לנמקו. לפני כחודש הורה למסור ללנקרי את המסמך, וחייב את המדינה לשלם לו 5,000 שקל כפיצוי על הוצאותיו ועל אגרת בית המשפט בסך 2,000 שקל ששילם.

   

  חוות הדעת, שחיברו מומחי חברת הייעוץ עדליא לבקשת בכיר במשרד, קובעת כי כל עוד הכלב קשור, אין סיבה שיפריע לסביבה. עוד נקבע כי מדובר באפליה המחייבת בעלי כלבים שלא מחזיקים ברכב פרטי להשתמש בשירותי מוניות יקרים. לפי המסמך, ברוב מדינות העולם מתייחסים לכלב כידידו הטוב ביותר של האדם גם באוטובוס, ומאפשרים לו לנסוע לצד בעליו, לעתים ללא תשלום. כך למשל בבריטניה, גרמניה ובהולנד. בארה"ב אין אחידות בין המדינות השונות ואילו באוסטרליה ובצרפת מותר להסיע כמו בארץ, רק כלבים קטנים.

   

  בסיכום המסמך ממליצה חברת הייעוץ, שמחקריה משמשים את משרד התחבורה במגוון תחומים, להתיר הסעת כלבים גדולים באוטובוסים גם בישראל, אולם תוך חיובם במחסום, בתשלום עבור הנסיעה, ותוך מתן שיקול דעת לנהג האוטובוס שלא להעלות את הכלב אם האוטובוס מלא מדי. במשרד דחו את ההמלצות.

   

  מנכ״ל ארגון צרכני התחבורה הציבורית "15 דקות", גיל יעקב, אמר אתמול כי "הסתרת מידע והטעיית הציבור הן מעשה חמור מצד משרד התחבורה. נסיעת כלבים אפשרית ומומלצת במדינות רבות בעולם וראוי שכך יקרה גם בישראל".

   

  גם ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שפנה בנושא למשרד התחבורה, דרש אתמול מהמשרד לשנות את המדיניות, ואמר כי "פשוט הזוי שכלב מסוג מסוים יכול לשמש לצורך משימות ביטחון והצלה, אבל פסול מלעלות עם בעליו לאוטובוס".

   

  ממשרד התחבורה נמסר: "לא מדובר בחוות דעת של המשרד אלא של יועצת חיצונית שפירטה על הנעשה בעולם ועל המגבלות שיש להטיל במידה והמשרד יאשר העלאת כלבים לאוטובוס. מנכ"לית המשרד קרן טרנר אייל (בעלת כלבה גדולה) דנה בנושא, וסברה כי החסרונות בהעלאת כלבים לאוטובוס עולים על היתרונות".

   

  יצוין כי גם שר התחבורה ישראל כץ הוא בעליו של כלב גדול, מגזע גולדן רטריבר, ונוהג לפרסם בחשבון הפייסבוק תמונות רבות שלו מטייל עם הכלב צ'אבי. כץ, כך נמסר ממשרדו, פנה לגורמי המקצוע במשרדו לבחון דרכים שיאפשרו העלאת כלבים גדולים לאוטובוס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום אילוסטרציה: ShutterStock
  מה יש למשרד התחבורה נגד כלבים גדולים?
  צילום אילוסטרציה: ShutterStock
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים