שתף קטע נבחר

מצ"ח חוקרת: לוחמים ירו למוות בתושב מזרח-י-ם לא חמוש

המשטרה הצבאית פתחה בחקירת התקרית אמש בגזרת בית אל. לפי החשד, לוחם ירה לעבר מכונית חשודה בעלת לוחית זיהוי צהובה ויושביה היו תושבי מזרח ירושלים - בזמן שאלה לא שעו לקריאות החיילים לעצור. צה"ל: "הלוחמים ירו באוויר מספר פעמים. זמן קצר קודם לכן אירע פיגוע ירי בגזרה"

 

 

המשטרה הצבאית פתחה בחקירת התקרית אמש (ה') בגזרת בית אל, שבה ירו למוות לוחמים מגדוד נצח יהודה של חטיבת כפיר בתושב מזרח ירושלים וגרמו לפציעתו של אחר. התקרית התרחשה בזמן סריקות נרחבות בעקבות ירי מחבלים באותה הגזרה זמן קצר קודם לכן מהכפר עין יברוד לעבר עפרה. לא היו נפגעים בקרב הלוחמים וטרם נתפסו חשודים.

 

חשד לירי בעפרה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
הזירה ליד עפרה, אמש(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

חשד לירי בעפרה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
הזירה ליד עפרה, אמש(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

רכב פרץ מחסום בבנימין  ()
הרכב שנפגע

רכב פרץ מחסום בבנימין  ()
הרכב שנפגע

מתחקיר ראשוני שנערך בצה"ל עולה כי לאחר הירי ליד עפרה נדרשו מיד הכוחות בגזרה - בהם לוחמים במחסומים - להגביר עירנות מחשש להימלטות המחבלים, בדומה לפיגועים האחרונים באזור. מבדיקת המפקדים בגזרה ולדברי הלוחמים, נהג רכב חשוד סירב לדרישת לוחמים שעמדו בצומת המוביל לכפר ביתין לעצור לבדיקה - גם לא לאחר שירו באוויר.

 

 

הלוחמים דיווחו על כך לחבריהם שעמדו במרחק של כמה מאות מטרים מהם - במחסום פוקוס המוביל לרמאללה. לפי הלוחמים בפוקוס, נהג הרכב התעלם גם מקריאתם לעצור ומירי אזהרה שביצעו לאוויר. אחד הלוחמים בעמדה טען כי כשהבחין ברכב חוצה את המחסום לכיוון השטח הפלסטיני, הוא ירה מקרוב לעבר גלגליו - אך ככל הנראה פגע מעליו וכתוצאה מכך נהרג אחד מיושבי הרכב.

 

ממצאי התחקיר הראשוני העלו עוד כי נהג הרכב לא ניסה לדרוס את החיילים ולא נמצא במכונית נשק מסוג כלשהו. יצוין כי גם המחבלים שביצעו את פיגוע הירי בו נהרגו שני לוחמי צה"ל בשבוע שעבר בצומת גבעת אסף השתמשו ברכב בעל לוחית זיהוי צהובה. חוקרי מצ"ח צפויים לגבות גרסאות - ייתכן שבאזהרה - מהלוחמים המעורבים וממפקדיהם, בימים הקרובים.

 

בעקבות התקרית החריגה חודדו באוגדת איו"ש הנהלים לגבי הוראות בפתיחה באש לעבר רכבים, שהיו מחמירים בלאו הכי מחשש לטעות בזיהוי. יצוין כי נהלי הפתיחה באש לעבר מכוניות ביהודה ושומרון, בהן בגזרת רמאללה, מחמירים מאוד - ולוחמים מורשים לירות על מכונית נוסעת רק אם מדובר בסכנה מוחשית ומיידית כגון דריסה מכוונת או זיהוי ודאי של ירי או נשק מכוון מתוך מכונית.

 

מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות אירוע ירי אל צומת עפרה אמש, הכוחות בגזרה ובהם המחסומים נדרשו לחדד עירנות. דקות לאחר מכן, רכב שהגיע מכיוון צומת גבעת אסף עורר חשד של לוחמים שעמדו בצומת שמוביל לכפר ביתין, ליד בית אל. הכוח ניסה לעצור את הרכב, גם באמצעות ירי לאוויר - אך הרכב המשיך בנסיעתו. לאחר מכן הרכב הגיע למחסום פוקוס הסמוך, שם זיהה הכוח במחסום את הרכב וניסה לעצרו באמצעות ירי לאוויר. הרכב שוב לא עצר והכוח ירה לעברו. נהגו נהרג ונוסע נוסף נפצע מהירי. נפתחה חקירת מצ"ח".

חשד לירי בעפרה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
הזירה ליד עפרה, אמש(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

הדיווח על ניסיון הפיגוע מתמקד במרחב שספג בשבוע שעבר לא פחות משלושה פיגועים וגבו את חייהם של לוחמי נצח יהודה - הראשון בצומת עפרה, השני בגבעת אסף והשלישי בבית אל. הפיגועים בעפרה ובגבעת אסף בוצעו בירי - והביאו למותם של התינוק עמיעד-ישראל איש-רן והלוחמים יוסף כהן ויובל מור יוסף ז"ל.

 

במערכת הביטחון סבורים כי אותה חוליית חמאס אחראית לפיגועים האחרונים, וברשות הפלסטינית מעריכים כי מי שעומד מאחוריהם הוא ג'אסר ברגותי, בכיר חמאס ששוחרר בעסקת שליט.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הודיה סעדיה/TPS
זירת האירוע
צילום: הודיה סעדיה/TPS
מומלצים