שתף קטע נבחר

קרב בין טראמפ לדמוקרטים: "מוכנים להשבתה ארוכה מאוד של הממשל"

הנשיא האמריקני מתעקש על הקצאת 5.7 מיליארד דולר לבניית החומה בגבול מקסיקו - והשבתה חלקית של הממשל נכנסה לתוקפה מחצות (07:00, שעון ישראל) לאחר שהסנאט לא אישר את התקציב. הדיונים אמורים להתחדש מחר

השבתה חלקית של הממשל האמריקני נכנסה לתוקפה בחצות (שעון וושינגטון, 07:00 שעון ישראל). הסיבה: הקונגרס לא הצליח להגיע להסכם על תקציב חדש משום שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התעקש שיוקצו לו 5.7 מיליארד דולר לבניית החומה בגבול מקסיקו. שלשום, אחרי אישור התקציב בבית הנבחרים, עברה הצעת התקציב לאישור הסנאט - שבו היא לא עברה. טראמפ אמר בעבר כי הוא יהיה "גאה" להשבית את הממשל כדי להשיג את דרישותיו בתחום הביטחון בגבולות. הסנאט התפזר הלילה מבלי שאישר את התקציב, והדיונים צפויים להתחדש רק מחר.

 

דונלד טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דונלד טראמפ(צילום: AFP)

הלילה אמר טראמפ כי הוא מקווה שהשבתת הממשל לא תימשך זמן רב. "אנחנו הולכים להשבתה, אין שום דבר שאנחנו יכולים לעשות בקשר לזה, כי אנחנו צריכים שהדמוקרטים ייתנו לנו את הקולות שלהם", אמר טראמפ בסרטון שפרסם בחשבון הטוויטר שלו. "המדינה הנהדרת שלנו חייבת אבטחה בגבול. אנחנו לא רוצים שייכנסו לפה אנשים שלא אמורים להיות פה. אנחנו רוצים שאנשים ייכנסו בהליך מסודר. זה מאוד מסוכן שם. סמים זורמים פנימה, יש סחר בבני אדם, כנופיות, כל כך הרבה בעיות. אנחנו לא רוצים אותם במדינה שלנו.

 

"אנחנו צריכים מכשול גדול כדי למנוע את זה", הוסיף טראמפ. "תקראו לזה השבתה של הדמוקרטים, תקראו לזה איך שתרצו. אנחנו צריכים את עזרתם כדי לאשר את זה". טראמפ פנה לחברי המפלגה הדמוקרטית ואמר: "יש רשימה של דברים נפלאים שאנחנו צריכים כדי לשמור על המדינה שלנו מוגנת. אז בואו נצא לשם ונעבוד יחד, בתקווה שההשבתה לא תימשך זמן רב". 

 

 

 

אתמול איים טראמפ בהשבתה "ארוכה מאוד" של עבודת הממשל, אם הדמוקרטים לא יסכימו לדרישותיו בנוגע לבניית החומה. אם אכן תיכנס ההשבתה לתוקף, הדבר ישפיע על עשרות רשויות אמריקניות, בהן ביטחון הפנים ומחלקת המדינה שייאלצו להפסיק כל פעילות ועשרות אלפי עובדי ממשל - בהם עובדי משרד המשפטים, החקלאות והתחבורה - יישארו בחג המולד ללא משכורות.

 


"הממשל יושבת היום אם הדמוקרטים לא יצביעו בעד ביטחון הגבול", אמר טראמפ. "הדמוקרטים, שלקולותיהם אנו זקוקים בסנאט, ככל הנראה יצביעו נגד - למרות שהם יודעים שהדבר נדרש באופן דחוף", הוא הוסיף.

 

 

הנשיא האמריקני אמור היה לעזוב אתמול את וושינגטון לפלורידה, אך נשאר בבית הלבן ואמר כי הסיכויים להשבתת הממשל "ככל הנראה גבוהים מאוד". הוא הוסיף: "אני מקווה שלא ניאלץ להגיע לכך, אבל אנחנו לחלוטין מוכנים להשבתה ארוכה מאוד".

 

מאז הקמפיין לנשיאות שקיים ב-2015, הקשיח טראמפ את דרישותיו וכעת עומד הסכום שהוא דורש לבניית החומה על 5.7 מיליארד דולר, כאמור. "אפילו הנשיא רייגן ניסה במשך שמונה שנים לבנות חומה בגבול - או אפילו גדר - ולא הצליח לעשות זאת. גם אחרים ניסו. אנחנו נצליח - כך או אחרת", אמר הנשיא - והוסיף: "הדמוקרטים מנסים להמעיט בערכה שלה חומה ומכנים את הרעיון 'מיושן'. העובדה היא שאין דבר אחר שיעבוד - וזוהי אמת שהוכחה במשך אלפי שנים". 


שיירת מהגרים מ מרכז אמריקה ארצות הברית מקסיקו דונלד טראמפ ארה
מהגר ממקסיקו(צילום: רויטרס)

שיירת מהגרים מ מרכז אמריקה ארצות הברית מקסיקו דונלד טראמפ ארה
מהגרים ממקסיקו(צילום: AP)

טראמפ על רקע דגם של חומה בסן-דייגו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ על רקע דגם של חומה בסן-דייגו(צילום: AFP)

הפגנה במקסיקו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הפגנה במקסיקו(צילום: MCT)

טראמפ למנהיג הרוב בסנאט: "ארצנו סומכת עליך"

בינתיים, בסנאט החלו לעבוד על הצעת חוק פרוצדורלית שתספק את התשלום עבור החומה ותמנע חלק מהשבתת הממשל. מנהיג הרוב בסנאט, חבר המפלגה הרפובליקנית מיץ' מקונל, ביקש להאיץ את אישור החוק - שכולל את הסכום הנדרש.

 

מקונל אמר כי הצעת החוק "אינה קיצונית או קשה להבנה". הוא ציין כי המהלך נדרש בשל המשבר בגבול הדרומי של ארצות הברית עם מקסיקו, שמביא עמו הברחות סמים וחצייה בלתי-חוקית של מהגרים.

 

 

קודם לכן דחק טראמפ במקונל להביא לאישור הצעת החוק ולקבלת הסכום הדרוש לבניית החומה. "ארצנו סומכת עליך", הוסיף טראמפ.

 

במקביל, דחה אמש בית המשפט העליון בארצות הברית את יישום החלטת ממשל טראמפ, שמונעת מתן מקלט לכל מהגר שנכנס לארה"ב באופן לא חוקי. ההחלטה הייתה אמורה להיות רכיב משמעותי במדיניות ההגירה החדשה של הנשיא, שתקשה על מהגרים להיכנס למדינה ולהישאר בה. השופטים דחו את בקשת הממשל ברוב של חמישה מתנגדים מול ארבעה תומכים לעכב החלטה של בית משפט פדרלי בקליפורניה, שפסלה את מדיניות הממשל למנוע ממסתננים בגבול ארצות הברית-מקסיקו לבקש מקלט שלא במעבר גבול מוסדר.

 


פורסם לראשונה 21/12/2018 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים