שתף קטע נבחר

ילד סירב לפגוש את אמו – האב ננזף בביהמ"ש

השופט ארז שני מתח ביקורת על אב שבנו הקטין שגר עמו מסרב לפגוש את האם. "נפשו נלקחה בשבי", כתב על הילד וחייב ליישם ביקורים אצל האם

בית המשפט למשפחה בתל אביב, שדן בתיק משמורת בין הורים פרודים, קבע לאחרונה כי ניתוק הקשר בין הבן קטין לבין האם מעלה חשד כבד לניכור הורי שאותו מעודד האב. השופט ארז שני נזף באב על התנהלותו, מינה לילד אפוטרופוס לדין ולגוף וחייב להביא את הילד לביקור שבועי אצל האם, כולל לינה.

 

בבקשה שהגישה האם לביהמ"ש היא סיפרה שבנה מסרב לפגוש אותה והסדרי השהות ביניהם לא מתקיימים. האב טען שהוא לא יודע מה הסיבה לכך ואין סיבה שניתן להניח עליה את האצבע. הוא הוסיף שמדובר בילד חרדתי שלומד בחינוך מיוחד, וכפיית הסדרי ראייה או הפעלת לחץ מנוגדים לטובתו. לשיטתו, יש לתת לילד את הזמן להגיע לתובנות בזמנו החופשי.

 

ואולם, השופט ארז שני קבע כי הקשר בין האם לקטין נותק בגסות ויש לטפל בסוגיה כבניכור הורי ללא שהיות ולאלתר. "ספק גמור בעיניי אם זקוק אני לאמירה של מומחה על-מנת לקבוע כי לפניי ניכור הורי ומהדרג הנחשב כחמור ביותר מכולם, לאמור סרבנות ללא צידוק קיים של קטין לראות את אמו ולפגוש בה", כתב בפסק הדין.

 

השופט ציין כי חרדות הילד לא הפריעו לו לקיים קשר עם שני הוריו בעבר ודווקא נסיבותיו המיוחדות הופכות אותו ל"טרף קל" להורה המנכר. הוא הבהיר כי להורה שבחזקתו הילד יש אחריות לוודא את הקשר עם ההורה השני.

 

לדבריו, תופעת הניכור ההורי אינה חוקית ולא מדובר בעוולה אזרחית בלבד: ההתנהגות נכנסת לתוך תחומי העבירה הפלילית ואינה עולה בקנה אחד עם החובה לנהוג כהורה מסור.

 

השופט דחה את הטענה בעניין טובת הילד וכתב כי הזמן "משחק" לידי האב שכן הוא הולך ומקבע את תופעת הניכור. הוא הוסיף כי פעמים רבות תופעת הניכור ההורי אינה פרי רצונו החופשי של הקטין, ולמעשה הילד מבטא כלפי חוץ דברים המצופים ממנו על ידי ההורה המנכר. נפשו "נלקחת בשבי" על ידי ההורה המנכר והקטין אינו מעז לנהוג אחרת ויוצר לעצמו צידוקים דרך התנהגותו הגסה.

 

"אסור לו לבית המשפט להתפרק מסמכותו ולא לעשות דבר בנסיבות של ניכור הורי. שליחת הסוגיה לבדיקה בת חודשים כמוה כאי עשיה", כתב. בנסיבות אלה הורה השופט למנות לקטין אפוטרופוס לדין. מאחר שהילד קיבל טיפול פסיכיאטרי שהופסק על ידי האב, הוא מינה לו גם אפוטרופוס לגוף.

 

כמו כן מונה על ידי בית המשפט עובד סוציאלי לצורך הגשת חוות דעת בשאלה אם קיים ניכור הורי ומה ניתן לעשות לאלתר להכחדת התופעה. לבסוף חויב האב להביא את הילד לביקור שבועי אצל האם, כולל לינה.

 

"אומר כאן ועכשיו – התביעה העיקרית היא תביעתו של האב לקבל משמורת בקטין. אין כל סיכוי שבעולם שבית המשפט ייתן להורה מנכר משמורת בקטין. עצם היותו של הורה מנכר הופכת אותו לבלתי כשיר למשמורת, בוודאי בנסיבות העניין שלפניי", סיכם השופט שני.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים