שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל ירה לעבר חמושים שחצו את הגבול ברמת הגולן
  כוח צה"ל פתח באש לעבר חמושים שזוהו חוצים את הגבול מסוריה לשטח ישראל ("קו אלפא"), סמוך לגדר המערכת. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל. החמושים שבו לכיוון סוריה בעקבות הירי

   מבצע לילי של צה
  כוחות צה"ל בגבול הגולן. ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

  לוחמי צה"ל ירו אמש (ראשון) לעבר חמושים שזוהו חוצים את הגבול מסוריה לשטח ישראל ("קו אלפא"), סמוך לגדר המערכת ברמת הגולן. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל. החמושים לא חצו את גדר המערכת עצמה.

   

  התקרית התרחשה במרכז-צפון הרמה, בשטח שעוד לפני אוגוסט - הכיבוש מחדש של הגולן הסורי על ידי המשטר - היה בשליטת משטר הנשיא בשאר אסד. לאחר הירי זוהו החמושים מתרחקים חזרה מזרחה לכיוון סוריה.

   

  תושבי האזור לא קיבלו הנחיות מיוחדות בעקבות האירוע. רכזי הביטחון ביישובים עודכנו על ידי הצבא ותוך זמן קצר הוכרזה חזרה לשגרה.

   

  "קו אלפא", שאותו חצו החמושים, הוא הגבול הבינלאומי בין ישראל לסוריה - אך גדר המערכת נקבע במכוון כמה עשרות עד מאות מטרים מערבה לו, לכיוון ישראל. כוחות צה"ל מפטרלים מעת לעת ברצועת השטח הזו שבין הגדר ל"קו אלפא", לעיתים בליווי ובפיקוח חיילי אונדו"ף - כוח שמירת השלום הרב-לאומי של האו"ם שמוצב בחזית הגולן מאז מלחמת יום הכיפורים. חלק גדול מתקריות הגבול בגולן בשנים האחרונות התרחשו בתווך זה.

   

  פתיחת מעבר קונייטרה בשנה שעברה    (צילום: אביהו שפירא )

  פתיחת מעבר קונייטרה בשנה שעברה    (צילום: אביהו שפירא )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גזרת הגבול חזרה להיות בשליטת צבא אסד בחודשים האחרונים, לאחר סילוק המורדים מהמרחב. מעבר קוניטרה נפתח מחדש לפני כחודשיים, וזו התקרית הקרקעית הראשונה בגבול מאז הכיבוש מחדש של הגולן הסורי על ידי משטר אסד. יחד עם זאת, לפני כחודש רמז מפקד פיקוד צפון, אלוף יואל סטריק, כי חיזבאללה חידש את ניסיונותיו להתבסס בגולן הסורי.

   

  בטקס הפרידה ממנהלת "שכנות טובה", שסייעה לאלפי נפגעים סורים ממלחמת האזרחים, אמר אלוף סטריק: "אנו יודעים כי חיזבאללה מנסה לבסס תשתיות טרור ברמת הגולן הסורית בסמוך לגבולנו, כחזית שנייה לדרום לבנון. צה"ל לא יאפשר זאת".

   

  הוא הוסיף: "מי שמבקש לערער את ביטחונם של אזרחי ישראל, בטווח המיידי או הרחוק, ייתקל בצה"ל עוצמתי, חד, שמודע היטב לנעשה מעבר לגבולו ופועל בנחישות ובתקיפות נגד דורשי רעתנו".

  סיום תרגיל צה
  חיזבאללה שוב מנסה להתבסס בגולן. מפקד פיקוד הצפון סטריק(צילום: דובר צה"ל)

  סטריק התייחס גם להתבססות האיראנית בסוריה: "על אף התייצבותו של המשטר בסוריה, אתגרי הזירה עודם מורכבים ומונחים לפתחנו. אנו מבחינים היטב בניסיונות ההתבססות ההולכת וגוברת של איראן באזורים רבים בסוריה. אנו רואים כיצד מנסים האיראנים להשתמש בשטח סוריה כנתיב להעברת אמצעי לחימה לארגון הטרור חיזבאללה בלבנון".

   

  ביולי האחרון פורסם כי פקחי אונדו"ף פנו כמה חודשים קודם לכן לישראל ולסוריה בבקשה להכניס מערכות טכנולוגיות לאזור החיץ בין שתי המדינות. ישראל הסכימה לבקשה, אך סוריה סירבה. על פי הדיווח, מדובר במערכות ומתריעות מפני מטעני חבלה.

   

  על פי ההערכות בישראל, בסוריה לא מוכנים שפקחי האו"ם יוכלו להשתמש במכ"מים כדי לעקוב אחרי פעילות הצבא הסורי או של גורמים שמזוהים עם משטר אסד באזור הגבול.


  פורסם לראשונה 23/12/2018 22:59

   

  אחיה ראב"ד השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים