שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אלו המועמדים הסופיים לפרס ספיר 2018

  אתגר קרת הגיע בפעם הראשונה לחמישייה הסופית של פרס ספיר, לאחר שמועמדותו נפסלה ב-2003. איתו יתחרו על הפרס הסופרים: ניר ברעם, יעל נאמן, מירב נקר-סדי ועלא חליחל

  רשימת המועמדים הקצרה לפרס ספיר פורסמה היום (ב'). ניר ברעם ("יקיצה"), אתגר קרת ("תקלה בקצה הגלקסיה"), יעל נאמן ("היה הייתה"), מירב נקר-סדי ("סמאדר") ועלא חליחל ("להתראות עכו") הם חמשת הסופרים שיתמודדו על הפרס היוקרתי השנה.

    

  כל אחד מהם יקבל 40,000 שקלים מטעם מפעל הפיס. הסופר או הסופרת שיזכו בפרס יקבלו 150,000 שקלים וספרם יתורגם לערבית ולעוד שפה נוספת לבחירתו של הזוכה. טקס הענקת הפרסים יתקיים ב-21 בינואר וישודר בקשת באותו היום.

   

  אתגר קרת (צילום: ינאי יחיאל)
  אתגר קרת(צילום: ינאי יחיאל)

  זוהי הפעם הראשונה שאתגר קרת מועמד ברשימה הקצרה. בשנת 2003 הוא היה מועמד על "אניהו" אבל מועמדותו נפסלה כי הספר היה קצר מדי ולא עמד בתנאי התקנון. "תקלה בקצה הגלקסיה" בהוצאת כנרת זב"מ דביר, הוא אוסף הסיפורים הקצרים השישי של הסופר. חבר השופטים נימק את החלטתו וכתב כי "קרת מנכיח את סוגת הסיפור הקצר כצורת הביטוי הספרותית המזוקקת והכרחית של הזמן הזה".

   

  זוהי הפעם השלישית שניר ברעם מעפיל לרשימה הקצרה של הפרס. בשנת 2007 ו-2010 הוא היה מועמד על "מחזיר החלומות" ועל "אנשים טובים". ספרו "יקיצה" בהוצאת עם עובד הוא הרומן הכי אישי של ברעם עד כה והוא עוסק בהתאבדותו של חברו הטוב של ברעם. "'יקיצה' הוא טקסט רפלקסיבי שכתוב ביד סופר מיומן ובשל. הוא מתכנס לתוך מרחבים פרטיים מאוד ועם זאת פותח אפשרות לקוראיו וקוראותיו להתבונן מחדש בעולמם", נימקו השופטים את הבחירה.

   

  ניר ברעם (צילום: יח
  ניר ברעם(צילום: יח"צ)

  על "להתראות עכו" של עלא חליחל בהוצאת עם עובד נכתב כי הספר "מעלה שאלות נוקבות על הקיום האנושי בעיתות של שפל". הבחירה בספרה של יעל נאמן "היה הייתה" בהוצאת אחוזת בית מנומקת בכך שהיא "מייצרת ספר עדות אותנטי ומורכב על דור שלם ורוחות הרפאים של קיומו". ועל "סמאדר" של מירב נקר-סדי בהוצאת בבל נכתב: "בשפה משתברת, מלאה באהבה, ובאוזן מוזיקלית במיוחד, מספרת נקר-סדי על גבולות פריכים: בין פנים לחוץ, בין אמת לתעתוע, ובין אינטימיות נשית לשוליות חברתית".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ינאי יחיאל
  אתגר קרת
  צילום: ינאי יחיאל
  לאתר ההטבות
  מומלצים