שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אין סיכוי שאחזור לפשע": יצחק אברג'יל בריאיון היסטורי לדן שילון
  לפני יותר מ-20 שנה התראיין ראש ארגון הפשע לתוכנית המצליחה דאז, "המעגל של דן שילון", והתחייב כי לא ישוב לעולם הפשע "ולא משנה באיזו צורה". בשבועות האחרונים אברג'יל מוסר עדות ב"פרשה 512" שבו הוא נאשם בין היתר בארבעה סעיפי רצח. צפו בריאיון

   

   

  בעדות שמסר בשבוע שעבר במסגרת "פרשה 512", שבה הוא נאשם בארבעה סעיפי רצח, נזכר העבריין יצחק אברג'יל בריאיון שניתן בתוכנית "המעגל של דן שילון" בערוץ 2 בשנת 1994.

   

  בריאיון הוצג אברג'יל הצעיר כאסיר למופת ודוגמה לעבריין שהשתקם, החליט לנטוש את חיי הפשע, לקרוא ספרים ולהירשם ללימודים אקדמיים. בריאיון, שנערך שבעה חודשים לפני שחרורו מהכלא, התחייב אברג'יל: "אין סיכוי שאחזור לפשע". צפו בדבריו של אברג'יל לדן שילון.

   

  כנהוג בתוכניתו של שילון, שזכתה אז לשיעורי צפייה גבוהים מאוד, האורחים הושבו במעגל זה לצד זה באופן שעשוי היה להיראות תמוה. וכך, האסיר אברג'יל ישב כשמצידו האחד קצין שירות בתי הסוהר שלמה טוויזר, ומצידו השני הפוליטיקאי הבכיר דאז חיים רמון.

   

  כאשר שילון שאל את אברג'יל כיצד עליו להציג אותו, הוא ענה לו: "אני אסיר, אדם שהאמין בדרך חיים מסויימת ועם השנים התחיל להתפכח בבית סוהר". לאורך הריאיון חזר אברג'יל הצעיר שוב ושוב על ההתחייבות שבה לא הצליח לעמוד: "אין סיכוי שאני אחזור לפשע ולא משנה באיזה צורה".

  דן שילון מראיין את איציק אברג'יל בשנת 1994 (באדיבות רשת)
  אברג'יל הצעיר בתוכניתו של דן שילון(באדיבות רשת)

  דן שילון מראיין את איציק אברג'יל בשנת 1994 שלמה טויזר (באדיבות רשת)
  אברג'יל ושלמה טוויזר. "לקח אותו תחת חסותו"(באדיבות רשת)
   

  דן שילון מראיין את איציק אברג'יל בשנת 1994 (באדיבות רשת)
  דן שילון בתוכניתו "המעגל"(באדיבות רשת)
  דן שילון מראיין את איציק אברג'יל בשנת 1994 (באדיבות רשת)
  בתוכנית עם חיים רמון(באדיבות רשת)
  לשאלתו של שילון על השינוי שחל בו עם השנים ענה אברג'יל: "הייתי אנאלפביתי כשנכנסתי לבית סוהר. לא ידעתי לקרוא, לא ידעתי לכתוב, לא ידעתי כלום. חייתי פשע, וזה החיים שסביבם חייתי, וכל האנשים שסביבי היו בחיים האלה. הייתי בבידודים, הייתי אסיר לא טוב, אסיר מופרע. ובבידודים התחלתי ללמוד לקרוא. היה אסיר שלימד אותי את האל"ף-בי"ת והמשכתי ללמוד לבד".

   

  קצין שב"ס טוויזר, שהתראיין עם אברג'יל, ליווה את העבריין הצעיר לאורך שנות מאסרו ולקח את אברג'יל תחת חסותו. בריאיון סיפר עליו בגאווה: "הייתי מגיע בימי שבת לבקר בכלא, פותח את התא - והוא קורא ניטשה! מה לאסיר כזה ולניטשה? 'מרד הנפילים', וכל מיני ספרים. והוא מדקלם לי את ניטשה".

   

  טוויזר סיפר על לימודיו האקדמיים של האסיר בן ה-28: "התחלנו ללמוד פילוסופיה דרך האוניברסיטה הפתוחה. כשהוא הביא לי את הציון הראשון, 92, אני שמחתי כמו שילד מגיע לאבא ואומר לו 'אבא, קיבלתי 92'. זו הייתה שמחה, בשבילי זה הישג".

   

  בעדות שמסר בחודש שעבר ב"פרשה 512" סיפר אברג'יל כי המניע העיקרי שהוביל אותו לריאיון אצל שילון היה הרצון לשקם את היחסים בין אשתו ההרה לבין הוריה, שהתנתקו בגלל נישואיהם. כשעלה הנושא בריאיון התפתח הדיאלוג הבא:

   

  אברג'יל: "אני פוחד לפגוע בצורה קטנה באיזושהי דרך באשתי שאני אוהב אותה. היא רודפת אחריי, היא הולכת אחריי".

  שילון: "היא בהיריון עכשיו?".

  אברג'יל: "היא בהיריון בחודש שישי, בעזרת השם. אני לא רוצה לאכזב אותה בכלום, כואב לי שההורים שלה לא מדברים איתה".

  שילון: "בגלל שהיא נשואה לך".

  אברג'יל: "בגלל שהיא נשואה לי, כן".

  חיים רמון: "בעקבות הילד זה ישתנה".

   

  עוד הוסיף אברג'יל בראיון כי: "לא הייתי רוצה שהילדה שלי תתחתן עם אסיר ששפוט ל- 18 שנה. ולא משנה לי כמה הוא חזר למוטב, ולא משנה לי אם הוא לומד באוניברסיטה. בקטע הזה אני מבין אותם. הייתי עושה הכל כדי שהיא לא תתחתן, אבל אם היא הייתה מתחתנת זה כבר משהו אחר". בהמשך הדגיש כי לא היה רוצה לפגוע באשתו. בעדותו סיפר אברג'יל כי הריאיון השיג את מטרתו: אשתו ביקרה את הוריה אחרי כארבע שנות נתק, וחמו שימש סנדק לתינוק שנולד.

  יצחק אברג'יל (צילום: מוטי קמחי)
  יצחק אברג'יל ב-2015(צילום: מוטי קמחי)

  פרשת 512 יצחק אברג'יל מעיד (צילום: מוטי קמחי)
  יצחק אברג'יל לפני עדותו בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

  בעדותו אברג'יל כי כיום הוא רואה את אותו ריאיון בצבעים אחרים: "לא אגיד לך שהשתקמתי, לא השתקמתי אף פעם. עם כל התקשורת ודן שילון וכל זה - אף פעם לא לקחו אותי לתוכנית שיקום, אף פעם לא הייתי בשיקום".

   

  באחת מעדויותיו האחרונות תקף אברג'יל את התובע ניסים מרום שטען כי בשיחות שתועדו בינו לבין מעורבים אחרים בפרשת 512 הוא דיבר בקודים. "אתה מעמיד אותי על דוכן העדים ומבזבז את כל הכסף במדינת ישראל לשאול אותי אם אני מדבר בקודים בהקלטות או לא? תתבייש", אמר אברג'יל.

  "אני מדבר רוב הזמן בקודים. אני לא אכיר בחורה ברחוב ואדבר איתה ברחוב בקודים, אל תזלזל באינטליגנציה".

   

  "אני שודד, אני גונב, אני פורץ", הטיח אברג'יל בתובע. "עשיתי יותר פשעים ממה שיש לך שערות. את הפשעים בכתב האישום לא עשיתי. אני לא מל"ו צדיקים, אבל אני קטן, לא קוטל קנים".

   

  ביולי 2015, נזכיר, הוגש כתב האישום נגד אברג'יל ו-17 נאשמים אחרים. בין היתר נטען שבשנים 2006-2002 הוא עמד בראש ארגון פשיעה שייצא וייבא קוקאין ואקסטזי ברחבי העולם בהיקפי ענק, וחבריו ביצעו שורה של עבירות אלימות חמורות, כולל חיסולים ורצח אזרחים.

   

  אברג'יל הוא הנאשם המרכזי בתיק, ובין היתר מיוחסים לו עמידה בראש הארגון וארבעה אישומים ברציחות שאירעו בעשור הקודם. מדוכן העדים הממוגן סיפר אברג'יל: "בגיל שש נתנו לי להחביא אקדחים, אחר כך התחלתי לחטוף תיקים למבוגרות. בגיל 14 יריתי באדם שלא הכניס אותי לדיסקוטק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות רשת
  יצחק אברג'יל ב-1994: "אין סיכוי שאחזור לפשע"
  באדיבות רשת
  מומלצים