שתף קטע נבחר

רגע לפני פיזור הכנסת: אושר חוק הצבת המצלמות במעונות

ברקע ההחלטה ללכת לבחירות אישרה הערב מליאת הכנסת את החוק שמחייב מעונות יום לפעוטות להתקין מצלמות. יוזמת החוק, ח"כ שאשא-ביטון: "זו תחילתה של מהפכה"

רגע לפני שיוצאים לבחירות אישרה הערב (ב') מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק התקנת מצלמות לשם הגנה על פעוטות במעונות היום. 50 חברי כנסת תמכו ושניים התנגדו להצעת החוק שקידמה יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו).

אילוסטרציה. מ-2020 כל מעונות היום יהיו חייבים להתקין מצלמות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. מ-2020 כל מעונות היום יהיו חייבים להתקין מצלמות(צילום: shutterstock)

הצעת החוק שתיכנס לתוקף ב-1 בספטמבר 2019 תחול על מסגרות שבהן לפחות שבעה פעוטות. במשך כשנה תחול תקופת הסתגלות שבמהלכה המדינה תסבסד התקנת מצלמות למעונות יום שיתקינו אותן באופן וולנטרי.

 

לאחר תום תקופת ההסתגלות, ב-1 בספטמבר 2020, התקנת המצמות תהיה חובה למעט במסגרות שפועלות בבתים פרטיים או במעונות שבהם יותר מ-70% מההורים אינם מסכימים לכך. כמו כן, התקנת המצלמות תהיה אחת הדרישות לקבלת רישיון עסק.

 

"החוק נועד להגשים תכלית ראויה באופן מידתי. מצלמות המתעדות את הטיפול בפעוטות חסרי ישע יכולות לשמש אמצעי הרתעה, בקרה ואכיפה שאין להמעיט ביעילותו", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

ח
ח"כ שאשא-ביטון. "תחילתה של מהפכה"(צילום: אסף בר שי)

עוד נכתב: "התקנת המצלמות נדרשת נוכח המציאות המצערת שבה פעוטות רכים בשנים עלולים להיות חשופים לפגיעות ולאלימות קשה, אך אין דרך לטפל כנדרש ברבים מהמקרים האלה. עם זאת, צילום במעון יום לפעוטות בכל שהשעות שבהם שוהים פעוטות במעון גורר פגיעה בפרטיות של הפעוטות ושל העובדים במעון".

 

בהצעת החוק נכתב כי ההסדר החדש נועד ליצור איזון "בין הצורך למנוע ולאתר את הפגיעה בפעוטות חסרי ישע כדי להגן על חייהם, בריאותם וכבודם, לבין השמירה על כבודם ופרטיותם של הפעוטות, של אנשי הצוות במעון ושל כל אדם אחר הנמצא במעון".

 

ח"כ שאשא-ביטון בירכה על תוצאות ההצבעה: "זו תחילתה של מהפכה. עד לא מזמן מסגרות של בני לידה עד שלוש היו שטח הפקר לחלוטין, חוק המצלמות משלים את חוק הפיקוח ושני החוקים הללו מתחילים תהליך של הסדרה למען ביטחונם האישי של ילדינו. נלחמנו בוועדה מסביב לשעון כדי להספיק להעביר את החוק הזה ועשינו זאת רגע לפני פיזור הכנסת".

 

מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, אמרה: "החוק שאושר הוא חשוב ויעניק הגנה משמעותית לפעוטות, אך חבל שהוא יעניק רק הגנה חלקית ורק לחלק מהפעוטות". וינדמן מתחה ביקורת על כך שהמצלמות יתעדו את הפעילות בהקלטת וידיאו בלבד וללא קול וכן על החרגת המסגרות שפועלות במקומות המשמשים למגורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים