שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המנוע בסיאט הוחלף? היבואנית תפצה בסכום גבוה מערך הרכב

  צ'מפיון מוטורס חויבה על-ידי בית המשפט לשלם יותר מ-130 אלף שקלים, ללקוחה שרכשה ב-2014 סיאט איביזה בה נדרשה החלפת מנוע. עלות הרכב בעת הרכישה: 114.5 אלף שקלים

  היבואנית החליפה ברכב שלכם מנוע שכשל? ייתכן שאתם זכאים לקבל בחזרה את הכסף ששילמתם עבור הרכב בתוספת ריבית והצמדה, גם אם קיבלתם מנוע חדש ומקורי במקומו. כך קבעה שופטת השלום הירושלמית מרים ליפשיץ-פריבס. זאת בניגוד לגישה הרווחת במקרים דומים, בהם טוענות יבואניות הרכב כי החוק מאפשר להן שלא לעשות כך.

   

   

  סיפורה של א' מתחיל לפני כארבע שנים (סוף 2014), עת רכשה סיאט איביזה FR חדשה, עם מנוע 1.2 ליטר טורבו־בנזין וגיר רובוטי כפול-מצמדים. היא קיבלה את הרכב שעבורו שילמה 114.5 אלף שקל ב-13 בינואר, וכבר לאחר מספר ימים התייצבה במוסך לאחר שמהמנוע נשמעו רעשים לא רגילים.

   

  במוסך איבחנו כי כשל ברצועת התזמון גרם לכשל במנוע המחייב את החלפתו. צ'מפיון התקינה ברכב מנוע חדש בהתאם להסכם האחריות, אך א' סירבה לקבל את הרכב לאחר התיקון ודרשה להחזירו ולקבל את כספה בחזרה. כמקובל במקרים דומים, חברת צ'מפיון היבואנית הציעה לה עסקת טרייד-אין במסגרתה תרכוש רכב אחר, אך תקבל מחיר מופחת עבור הרכב שברשותה. הסיבה לדברי היבואנית: למרות שמדובר ברכב חדש לחלוטין, הוא עבר החלפת מנוע.

   

  באמצעות עורכי הדין יורם אבירם ומשה עוזיאל תבעה א' את היבואנית. השופטת ליפשיץ-פריבס קבעה כי החלפת המנוע, שכללה גם החלפת רכיבים בתיבת ההילוכים, מעידה על פגם יסודי ברכב המהווה הפרת חוזה מול הלקוחה. השמאי דני סער שהעיד מטען התובעת, קבע כי החלפת מנוע מורידה את ערך הרכב בלא פחות מ-30%, בשל עבודה מהותית שאמורה להתבצע בפס הייצור ובמקרה זה התבצעה במוסך בארץ ובחלקים שונים, למשל הברגים המחברים את המנוע לגוף הרכב. שמאי מטעם היבואנית טען מנגד כי אין סיבה לירידת ערך, למרות שבעסקת הטרייד-אין שהוצעה לא', נלקחה ירידה ערך שכזו בחשבון.

   

  יש לציין כי לא רק נציגיה של א' טוענים כי משמעות החלפת מנוע ברכב גוררת עמה ירידת ערך מיידית, בניגוד לטענת חברת צ'מפיון. איגוד השמאים למשל קובע במקרה כזה ירידת ערך של 12%.

   

  השופטת קבעה כי החלפת המנוע וירידת ערך הרכב מצדיקות את ביטול חוזה הרכישה, ופסקה כי א' תקבל בחזרה את הכסף ששילמה בתוספת ריבית והצמדה. היבואנית חויבה גם בתשלום 15 אלף שקל שכר טרחת עורך דין והחזר אגרות בית משפט. עם זאת, נדחתה בקשת התובעת לקבל פיצוי בגין רכב ששכרה וקנסות חניה שספגה בהיעדר תווית נכה שהייתה לאיביזה, שכן צ'מפיון שכרה עבורה רכב חלופי לתקופה ארוכה. צ'מפיון טרם הודיעה אם תערער על הפסיקה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים