שתף קטע נבחר

סמטת הפחד: שמונה שכנים חלו בסרטן

שמונה שכנים בסמטה קטנה במגדל העמק חלו בסרטן והם משוכנעים שהגורם למחלה הוא קו מתח גבוה שנמצא ליד בתיהם. "התחושה היא שאנחנו חיים בתוך מיקרוגל". חברת החשמל: "נפחית את רמות השדה המגנטי"

 


מגדל העמק (צילום: גיל נחושתן)
התושבים שחלו במגדל העמק. "לא יכול להיות צירוף מקרים"(צילום: גיל נחושתן)

 

תושבים שמתגוררים בסמטה קטנה בשכונת וילות שקטה במגדל העמק מבוהלים וגם זועמים. הסיבה: בשנים האחרונות לפחות שמונה מהשכנים חלו בסרטן, וברחוב הקטן משוכנעים שהגורם למחלה הוא קו מתח עליון שעובר קרוב מאוד לבתים.

 

חלק מהדיירים בסמטה הם מוותיקי מגדל העמק שעברו לשכונת נוף העמק בחיפוש אחר שקט ושלווה. אבל בשנים האחרונות הם נתקלו בתופעה מדאיגה. "פתאום אנשים התחילו לשים לב שמדי תקופה אדם נוסף חלה בסרטן", סיפר אתמול (שלישי) תושב השכונה, משה פילדרמן, שהיה בעבר חוקר בכיר במשטרה. "זה התחיל לעבור מבית לבית, ואין הסבר הגיוני אחר חוץ מהמרחק הקצר לקו המתח העליון. אני שכלתי את אשתי עירית ז"ל שנפטרה בגיל 55. התחושות לא טובות, לא יכול להיות צירוף מקרים שיסביר איך שמונה אנשים חלו כאן ברחוב הקטן הזה במחלת הסרטן".

 

שכנו, מקסים אמסילי (60), הוסיף: "הבת שלי חלתה בסרטן בגיל 35, והכל קרה בזמן שהיא גרה כאן. בתור חשמלאי אני יודע שקו מתח עליון מהסוג הזה חייב להיות מרוחק לפחות 30 מטרים מבתי התושבים, וכאן יש בקושי כמה מטרים. זה קו שמסכן את הבריאות שלנו".


מגדל העמק (צילום: גיל נחושתן)
קו המתח הגבוה ליד בתי התושבים(צילום: גיל נחושתן)

נוסף על הטיפול ביקיריהם החולים, התושבים מנסים להביא להזזת קו המתח, שעובר לאורך הסמטה ושבצידו האחד נמצא רק מטרים ספורים מהבתים. הם פנו בין היתר לעירייה, אבל זו הסבירה שהנושא נמצא באחריותה של חברת החשמל. אחד התושבים אף הזמין מודד, ולדבריו הוא מצא שרמות הקרינה במקום חורגות מהמותר.

 

אחד השכנים החולים, הרצל חמו, סיפר: "התחושה היא שאנו חיים בתוך מיקרוגל. עד שחליתי לא הייתי מודע לזה ולא הבנתי את זה. אחד השכנים הביא לכאן מודד קרינה והתוצאות היו קשות מאוד, הרבה מעבר לתקן המותר בחוק. אני לא רוצה להישמע מסכן, אני חי ברוך השם, עברתי את הכימותרפיה והניתוח אבל יש עדיין כאבים. אין לי ספק שקו המתח הזה הורג אותנו".

 

אשתו אסתר חושבת על ילדי השכונה. "אין מקום במגדל העמק עם קרבה כל כך גבוהה לקו מתח עליון כמו הרחוב הזה", היא אמרה אתמול. "תראה את הילדים הקטנים שמשחקים כאן. הם נאלצים לשחק מתחת לקו מתח. אני יודעת על שמונה אנשים שחלו ברחוב הזה ועל עוד ארבעה אנשים שנפטרו. אנחנו מבקשים פתרון". לדברים הצטרף השכן יוסי נאוי (67), שסיפר: "חליתי בסרטן במעי הגס לפני כתשע שנים ועברתי טיפולים קשים. התחושה היא שזה בגלל קו המתח שעובר ממש ליד הבית שלי".

 

חברת החשמל מסרה בתגובה: "קו החשמל הינו חלק ממערכת הולכת החשמל הארצית שהוקם לפני שנים רבות על פי דין ובשטח פתוח. עם השנים בתי השכונה התקרבו אל הקו בהתאם לתקינה שהתירה אז התקרבות, עד למרחק 10 מטר מהקו. בעקבות פניות שהתקבלו בחברה נבדקו אפשרויות לטיפול, ובקרוב יתבצעו פעולות שצפויות להפחית את רמות השדה המגנטי".

 

בחברה גם ביקשו לציין ש"ארגון הבריאות העולמי קבע שאין הוכחות לקיום השפעות כלשהן כתוצאה משהייה ממושכת בשדות מגנטיים. בחוק הקרינה הבלתי מייננת נקבע ערך סף יחיד של 1,000 מיליגאוס, שמטרתו להגן מפני השפעות בריאותיות ידועות, שהינן קצרות טווח. החוק אימץ את עמדת ארגון הבריאות העולמי והגדיר את 'עקרון הזהירות', הקובע כי על אף היעדרן של ראיות כאלה ראוי לפעול לצמצום רמות השדה המגנטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
התושבים שחלו
צילום: גיל נחושתן
מומלצים