שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "תיעדו יירוט טיל ישראלי": אלו הטילים ששיגרו הסורים
  שנה וחצי לאחר שטיל חץ נורה לעבר טיל S-200 סורי, נטען שהסורים שוב שיגרו טיל זה - ומערכת הגנה אווירית ישראלית הופעלה. בנוסף נראה יירוט לכאורה של טיל תקיפה ישראלי, כנראה על ידי מערכת פנציר ששודרגה לאחרונה. אלוף במיל' ידלין: "לא סביר שאנשי חיזבאללה היו היעד"

   

  יירוט הטיל הישראלי על ידי SA-22

  יירוט הטיל הישראלי על ידי SA-22

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אלו כמה מהטילים ששיגרו הסורים במהלך התקיפה שיוחסה אמש לישראל - ושבמהלכה הצליחו ככל הנראה ליירט טיל ישראלי אחד. פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין שבסרטון שפרסמו הסורים נראה בבירור יירוט של טיל תקיפה ישראלי, ככל הנראה על ידי SA-22 ("פנציר"). צפו ביירוט לכאורה.

   

  בערוץ ההסברה של חיזבאללה נטען כי בין היתר שיגרו הסורים טילי S-200. אבל טיל זה, המכונה גם גם SA-5, הוא טיל ישן משנות השבעים ליירוט בטווחים ובגבהים רחוקים. הוא אמנם מכסה את כל מרכז וצפון ישראל ועלול לסכן גם את התעופה האזרחית הנכנסת והיוצאת, אך הוא לא מסוגל ליירט טילים - ולכן ככל הנראה היירוט בוצע על ידי SA-22.  

   

   

  שובל בשמיים: מערכת הגנה ישראלית הופעלה

  שובל בשמיים: מערכת הגנה ישראלית הופעלה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בראיון לרשת הרוסית "ספוטניק" הבוקר (יום ד') אמר בכיר בתאגיד המייצר את מערכת ההגנה האווירית כי מערכת "פנציר" שודרגה לאחרונה כדי להתמודד עם מגוון מטרות אוויריות. לדבריו, "השדרוג הושלם לאחר שבוצעו ניסויים ונמצאו פתרונות טכנולוגיים כדי להשמיד מטרות מתמרנות שנעות במהירות נמוכה". 

   

  הסורים קיבלו כבר לפני עשור עשרות סוללות "פנציר". זו מערכת ליירוט מטוסים, מסוקים וטילי שיוט, המשלבת מכ"מים ואמצעי גילוי אחרים עם תותחים וטילים נגד מטוסים - והכול על רכב קרבי אחד.

   

  בנוסף כאמור נטען כי הסורים שיגרו טילי S-200 - טיל נגד מטוסים רוסי שלפני כשנתיים קיבלו הסורים את הדגם העדכני שלו. יתרונו הגדול הוא האפשרות ליירט בגבהים ובטווחים של מאות קילומטרים, אך הוא אינו חדיש כמו ה-S-400 או ה-S-300. במרס אשתקד שוגר לעברו טיל חץ, עקב העובדה שזהו טיל גדול יחסית. גם אתמול נמסר מדובר צה"ל כי מערכת הגנה אווירית הופעלה ממרכז הארץ לעבר טיל נ"מ סורי.

  שיגור מערכת הגנה אווירית סורית ()
  יירוט הטיל הישראלי על ידי הסורים

  שיגור מערכת הגנה אווירית סורית ()

  טיל שוגר מאיזור חדרה (צילום: סער פרדי )
  הפעלת מערכת ההגנה האווירית בישראל(צילום: סער פרדי )

  בראיון לאולפן ynet אמר אלוף (במיל') עמוס ידלין כי בניגוד לדיווח ב"ניוזוויק", שהתבסס על גורם במשרד ההגנה האמריקני, הוא אינו מעריך שהיעד היה בכירים בחיזבאללה. "לדעתי זה פייק ניוז. זה לא מסתדר לי עם המטרות של המערכה של ישראל בסוריה, שיש לה שני אלמנטים: מניעת העברת נשק איכותי לחיזבאללה ומניעת התבססות של האיראנים. פגיעה באנשי חיזבאללה היא מגדילה את הסיכונים של המערכה הזו. יכול להיות שזו תוצאה שהייתה לתקיפה הזו, אבל אין לי ספק שזו לא הייתה הכוונה ואין לי ספק שגם לא היו שם בכירים".

   

  "תקיפה נרחבת עם מסר לאיראנים"

  ידלן אמר כי "אנחנו לא בדיוק יודעים את יעד התקיפה כי מדינת ישראל או דובר צה"ל לא פרסם כלום למעט הירי שראו אותו בשפלת החוף באזור חדרה לטיל נ"מ סורי שכנראה חרג לכיוון מדינת ישראל. נראה לי הגיוני מאוד שהמטרות היו מחסנים של איראן, של חיזבאללה. הגיע לשם מטוס ויכול להיות שמדינת ישראל או תקפה את מה שירד מהמטוס או את מה שירד ממטוסים קודמים. זה חלק מהמערכה הכללית שאנחנו קוראים לה 'המערכה בין המלחמות' שיש לה מטרה מאוד ברורה: לא לתת לאויב להתעצם אבל מצד שני לא להיגרר למלחמה".

   

  ידלין, המכהן כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, ציין כי "הייתה תקיפה יחסית נרחבת וזה מסר חד משמעי לאיראנים, לרוסים ובמידה מסוימת גם לאמריקנים. אנחנו ממשיכים באותה מערכה לעצור את האיראנים גם מלהתבסס בסוריה וגם מלהעביר נשק לחיזבאללה".

   

  בנוגע לתיאום עם הרוסים אמר: "זה לא תיאום או בקשת אישור, אלא מניעת חיכוך. הם לא ביטלו את מנגנון מניעת החיכוך. על המנגנון הזה כנראה דנה המשלחת שהייתה לאחרונה ברוסיה בראשות ראש אגף המבצעים, האלוף אהרון חליווה. הרוסים רצו להדק את המנגנון הזה, להעביר אותו באמת יותר לכיוון של בקשת רשות, אבל ישראל לא הסכימה. האם שופץ המנגנון פה ושם? יכול להיות, אבל אין ספק שהודעה הועברה לרוסים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים