שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביבי נקלע לקרב הפוליטי הפנים-מתנחלי
  הסירוב של שלושה ראשי מועצת להיפגש עם ראש הממשלה הוא שיאו של מאבק ארוך, מתוזמר ויצרי על הנהגת יש"ע. נתניהו הוא רק תפאורה | דעה

   

  ישראל גנץ ויוסי דגן בחטיבה מרחבית בנימין שבשומרון (צילום: רועי חדי )
  גנץ (מימין) ודגן. מחפשים מהפך בצמרת מועצת יש"ע(צילום: רועי חדי )

  ההודעה הבוקר (יום ד') של ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וראש מועצת קריית ארבע אליהו ליבמן, על כך שיחרימו את הפגישה עם ראש הממשלה, לא נולדה בחלל ריק ולא בהכרח קשורה לבנימין נתניהו. קדם לה מאבק מהותי ועיקש שמתנהל בתוך פורום המתנחלים בין ראשי מועצות אזוריות לבין ראשי מועצת יש"ע, בהם גם זאב חבר (זמביש).

   

   

  כבר שנים שדגן, שפרש ממועצת יש"ע, מנהל בנפרד ממנה מאבקים וקמפיינים מול הממשלה: אוהלי מחאה אחרי פיגועים, בנייה ביישובים, חיזוק מעמדו בליכוד, פגישות מצולמות וכמובן הודעות לתקשורת. דגן מתנהל כישות נפרדת. עד הבחירות המקומיות האחרונות זה עוד נחשב לנסבל מבחינת מועצת יש"ע, שהקפידה לא להיגרר למאבקים פומביים. אבל לאחר הבחירות המקומיות והשינויים שבאו בעקבותיהן במועצות השונות (בייחוד במטה בנימין שם נבחר גנץ), תפסה תאוצה המגמה של היפרדות ממועצת יש"ע או שינוי שלה מבפנים.

   

  המאבק הוא בין שתי אסכולות. זאת של מועצת יש"ע, הגוורדיה המיתולוגית של ההתיישבות, שדוגלת בשיטת זמביש ואומרת "נקים יישובים במחשכים ובשטיקים". מנגד, דגן מתעקש שהמתנחלים הם כבר לא גנבים בלילה, וחובה לשים על השולחן את הדרישות לעוד יישובים ועוד תקציבים.

   

  דגן כבר לא לבד. הוא נתמך על ידי גנץ, ראש המועצה שאינה רק הגדולה ביותר ביהודה ושומרון, אלא גם זו שהיסטורית העומד בראשה היה מהמובילים של הנהגת מועצת יש"ע. מלבד גנץ זוכה דגן גם להתקרבות של ליבמן, שנבחר בקריית ארבע והדיח את מלאכי לוינגר שזוהה מאוד עם מועצת יש"ע. השינויים הללו התבשלו לאורך תקופה על אש נמוכה ורק חיכו להתפרץ.

   

  לפני שבועות אחדים החל גל טרור בשטחי בנימין ובית אל. פיגועים קשים תמיד גורמים למתנחלים לצאת לפעולות מחאה מול הממשלה. המנגנון של דגן-גנץ, שממילא היה דרוך וטעון, החל לירות. השניים הובילו את שתי ההפגנות שקיימו המתנחלים (אליהן אמנם הגיע יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, אבל הוא זכה לשמוע מאחד המארגנים "זאת לא ההפגנה שלכם פה").

   

  דקות לאחר שהסתיימה ההפגנה הבינו ראשי המתנחלים שצפויה להתקיים פגישה עם נתניהו. שני הפלגים - ראשי יש"ע מחד ודגן–גנץ מאידך - הכינו כל אחד מסמך דרישות שאותו ביקשו להציג לנתניהו ולתפוס בעלות על ההישג שאולי יגיע. זמביש הבין את הסיטואציה וקידם פגישה עם נתניהו לכל ראשי המועצות כדי לייתר את דגן וגנץ. כי הרי אם כולם מוזמנים, דגן וגנץ ייטמעו בין המשתתפים ולא יזכו לתהודה שביקשו. התגובה הגיעה הבוקר בדמות החרמת הפגישה.

   

  במקביל לציר התוך-מתנחלי מתנהל מאבק גם ברמה הארצית. מאחורי ציר דגן-גנץ עומדים שניים: ח"כ בצלאל סמוטריץ (שסייע בסרטון הטרקטור שלו לקמפיין של גנץ, שהתמודד מול שילה אדלר המזוהה עם מועצת יש"ע), ומנהיג מאבק תושבי עמונה, אביחי בוארון. שניהם מובילים קו תקיף יותר מול מדיניות הממשלה בשטחים. מנגד עומד כמובן זמביש והקשר החזק שלו לראש הממשלה נתניהו ואיתו ראשי המועצות האחרות.

   

  בסיום הפגישה תופץ התמונה המסורתית של נתניהו עם ראשי המועצות כשיו"ר יש"ע בפרונט. הם יגידו שהגיעו להסכמות ושנתניהו הבטיח שיפעל לקידום ההתיישבות. אבל הסיפור האמיתי הוא תחילת המהפך שמתרחש במועצת יש"ע והקרע שמעמיק והולך בין ראשי המועצות.

   

  • אלישע בן קימון הוא הכתב ביהודה ושומרון של ynet ו"ידיעות אחרונות"

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים