שתף קטע נבחר

"לא אישרתי לאפל להשתמש בקולי עבור סירי"

גלית גורא-עיני, הקריינית לשעבר של ווייז, תובעת 250 אלף שקל מאפל ישראל בטענה כי העוזרת האישית של ענקית הטכנולוגיה משתמשת בקולה מבלי שנתנה לכך את הסכמתה. אפל: אין לה זכויות בהקלטות שביצעה בשכר

השדרנית והקריינית גלית גורא-עיני, ששימשה לאורך שנים הקול הנשי מאחורי אפליקציית הניווט ווייז, תובעת 250 אלף שקל מאפל ישראל בטענה כי העוזרת הווירטואלית "סירי" עושה שימוש בקולה ללא הסכמתה.

 

הקריינית טוענת עוד כי בעקבות כך הפך קולה לאמצעי ללעג וביזוי, שכן בקולה נשמעים מאז דברי הסתה, איומים ותכנים מיניים, בדרך הפוגעת בכבודה המקצועי, בפרטיותה וברגשותיה כאישה נשואה, אם לילדים, שדרנית ועורכת בתוכניות רדיו ובת למשפחה דתית.

 

גלית גורא-עיני (צילום: דנה קופל)
גלית גורא-עיני(צילום: דנה קופל)

 

בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד רווית בן סרוק וילוז'ני, נטען כי "השימוש בסירי בקולה של התובעת נעשה על ידי מאות אלפי משתמשים בכל יום ומנוצל על ידי משתמשים המבקשים מסירי לומר בקולה של התובעת קללות, אמירות מיניות, גזעניות ומסיתות ומפרסמים התבטאויות אלו בקולה, בסרטונים פוגעים ומביכים, באתרי אינטרנט. כך הפכה אפל ישראל את קולה של התובעת לאמצעי למטרות פסולות ומשפילות כשקולה מזוהה ברבים ומשויך אליה מכורח תפקידה והיותה מפורסמת בקולה".

 

לטענת התובעת, בשנת 2016 נדהמה לגלות כי קולה הוא זה המשמש את מערכת סירי הישראלית. "התובעת הופתעה. היא לא התבקשה לשמש בקולה את הקול של סירי ונדהמה לגלות את היקף השימוש בקולה ללא הסכמתה. לא רק הביזוי וההשפלה מניעים את התובעת כי אם זכותה הלגיטימית לסרב לשמש קול המשמיע דברים בוטים, תכנים מיניים, קללות ועוד", נטען.

 

הקריינית טוענת כי באמצע שנת 2018 פנתה לאפל ישראל בדרישה להסיר את קולה ממערכת סירי הישראלית בטענה לפגיעה בכבודה ובזכויות היוצרים שלה, אך דרישתה סורבה.

 

עוד נטען בתביעה כי הקלטות הקול של גורא-עיני, שבהן משתמשת אפל ישראל, הוקלטו עבור חברת ניואנס תקשורת ב-2007 בהתאם להסכם התקשרות שנחתם ביניהן. במסגרת ההסכם, כך נטען, העניקה הקריינית לחברת ניואנס את הזכויות בהקלטות הקול שביצעה עבורה לצורכי תוכנות להפקת דיבור ואישרה לה לעשות שימוש בהקלטות הקול שלה בעבור תוכנות כאלו ולמטרות לגיטימיות בלבד. "התובעת לא דימיינה לעצמה כי הקלטות אלו ישמשו בעתיד ובחלוף כעשור חברה כמו אפל ישראל לצורך הפקת רווחי עתק", נכתב בתביעה.

 

אפל: "לא יכולה להיגרם לה כל פגיעה"

לפי התביעה, אפל השיבה כי קיבלה מחברת ניואנס זכות שימוש בהקלטות של התובעת. במכתב התגובה ששלח עו"ד אמיר הלוי, בא כוחה של אפל ישראל, נטען: "היה ברור כי ניואנס רשאית למכור את הטכנולוגיה או להעניק רישיונות שימוש בה לרבות בקולה של גורא־עיני לכל צד שלישי. אין לגורא-עיני כל זכות, לרבות כל זכות יוצרים, בהקלטות הקול שאותן ביצעה בשכר עבור ניואנס. קולה באפליקציית סירי אינו אלא הברות שחוברו באמצעות אלגוריתם ונשמעות כקול יציר מחשב ולא כקול אנושי. בנסיבות אלו לא יכולה להיגרם לה כל פגיעה".

  

לעומת זאת, גורא-עיני טוענת כי נעשה בהקלטות הקול שלה שימוש החורג מהוראות ההסכם ושאינו לגיטימי. לדבריה, ראוי ונכון לתגמל אותה על שימוש בקולה בהיקף כל כך רחב. טרם הוגש כתב הגנה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
גלית גורא-עיני
צילום: דנה קופל
מומלצים