שתף קטע נבחר

חשבוניות כוזבות של 6.6 מיליון ש' הסתיימו בעבודות שירות בלבד

מנהל חברה הודה שרשם בספריה 16 חשבוניות שמתוכן ניכה מס של 820 אלף שקל. אבל השופט זקף לזכותו את העובדה ששילם את הכסף

בית משפט השלום בתל אביב גזר לאחרונה שישה חודשי עבודות שירות בלבד על בן 33 שהעלים מס בסכום של כ-820 אלף שקל באמצעות 16 חשבוניות כוזבות. השופט עידו דרויאן-גמליאל זקף לזכות הנאשם את העובדה שמאז שילם את הכסף, ובכך למעשה לקח אחריות על מעשיו.

 

העבירות בוצעו במהלך ינואר עד יוני 2013 על ידי הנאשם והחברה שאז היה מנהלה – "ברק שי תקשורת". לאחר מכן היא נמכרה לאדם אחר. באותם שישה חודשים נרשמו בספרי החברה 16 חשבוניות מס כוזבות בסך כולל של כ-6.6 מיליון שקל מבלי שסופקו בפועל השירותים או המוצרים שפורטו בהן. מתוכן ניכו הנאשם והחברה כ-820 אלף שקל קרן מס במטרה להתחמק מתשלום מע"מ.

 

במסגרת הסדר טיעון הודה הנאשם והורשע בשמונה עבירות (המהוות "אירוע עבירה אחד") על חוק המע"מ – "ניכוי מס תשומות מבלי שיש להן מסמך", ב"הכנה, ניהול או הרשאה לאחר להכין ולנהל פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות אחרות כוזבות".

 

בכל הקשור לעונש הוסכם כי הנאשם יטען באופן "חופשי", ואילו המדינה תגביל את עצמה ל-12 חודשי מאסר בפועל (כפי שאכן עשתה), וכן קנס ומאסר על תנאי, והכל בכפוף לכך שהנאשם ישלם לפחות כ-775 אלף שקל. הנאשם וסנגורו ביקשו להטיל עליו מאסר על תנאי בלבד, והדגישו את העובדה ששילם את הכספים ובכך "הסיר את המחדל".

 

השופט עידו דרויאן-גמליאל הזכיר כי עבירות מס מתאפיינות בקלות ביצוע יחסית, לצד קושי לאתר ולפענח אותן. במקרה זה, לחובת הנאשם מדובר בפעילות אסורה וחוזרת בסכום גבוה, ובאופן מתוכנן.

 

עם זאת, הוא סבר שהמקרה לא דומה למקרים שאליהם הפנתה המדינה, שבהם היו תקופות ממושכות בהרבה של ביצוע העבירות, עד שהפכו לחלק בלתי-נפרד מההתנהלות העסקית השגרתית של העבריין, או ריבוי חשבוניות כוזבות או סכומים גדולים בהרבה של העלמות מס.

 

במקרה זה, הזכיר השופט, מדובר בפרק זמן מוגבל של כשישה חודשים. "מאפייני העבירות שנסקרו לעיל קרובים יותר לפסיקה מקלה משמעותית, שבה נקבעו מתחמי ענישה שתחתיתם בשישה חודשי מאסר הניתנים לריצוי בעבודות שירות, לצד קנס", כתב.

 

לזכותו של הנאשם הוא התחשב בזמן שחלף, וכן בכך שלנאשם אין עבר פלילי והודאתו חסכה משאבי ציבור. אולם בעיקרו של דבר השופט הדגיש את לקיחת אחריות, יחד עם "מעשים של ממש", כלומר תשלום המס שבזמנו לא שולם.

 

"אקח אפוא בחשבון את כלל הנסיבות לקולא ואת עצם קיומו של ההסדר, ואטיל על הנאשם עונש מתון ככל שניתן וראוי", סיכם השופט, וגזר על הנאשם שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. בנוסף נגזרו על הנאשם קנס בסך 45 אלף שקל ומאסר על תנאי של שישה חודשים למשך שנתיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
סטודיו תומאס
עו"ד עמית בר-טוב
סטודיו תומאס
מומלצים