שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מתכננים בילוי בסילבסטר? אתם לא רוצים לפגוש את הינשוף

  הנהיגה תחת השפעת אלכוהול אחרי מסיבת הסילבסטר הקרובה מסוכנת באופן קיצוני עבורכם ועבור הסובבים אתכם, אבל גם עלולה להותיר אתכם בלי רישיון נהיגה. עו"ד אילון אורון מסביר

  הינשוף הוא מכשיר האכיפה המרכזי של המשטרה, שמטרתו להוריד מהכביש נהגים שתויים. ולמרות שבמהלך השנים נאלצה המשטרה באינספור מקרים עם טענה לחוסר דיוק, ולעיתים אף נכנעה להוכחת בעיית אי דיוק קיצוני במקרים מסוימים, עדיין מדובר במכשיר היעיל ביותר לזיהוי מיידי של נהג שצרך אלכוהול בכמות גבוהה מהמותר, ההופכת אותו למסוכן על הכביש.

   

  באולפן ynet התארח הפעם אילון אורון, יו"ר ועדת תעבורה של לשכת עורכי הדין, כדי להסביר מה עושה הינשוף ואיך לנהוג במקרה בו התבקשתם לנשוף לתוכו:

   

  ספר לנו כל מה שאנחנו צריכים לדעת על הינשוף, מזרה האימה על נהגי ישראל

  "הסילבסטר בשנים האחרונות, נראה לי מאכזב סנגורים כמוני, כי מסתבר שאנחנו הסנגורים שותים לחיי הסילבסטר. כנראה התעמולה עוזרת, ואנ בא פה בכדי לפגוע בפרנסה שלי ואומר 'אל תפרנסו אותנו'".

   

  אתה רוצה להגיד לנו שהישראלים למדו לקח?

  "כן, למדו. אני אדגיש שוב ושוב כי כל אחד מדבר על אוכלוסייה מיוחדת: לא צריך להיות שיכור בכדי להיות שיכור. השתייה בהתחלה גורמת לך אופוריה, גורמת לך להרגיש טוב, היא משכרת ומשקרת, ומבחינה זו זה הסיכון. כל מי שמחשב, שתיתי ככה, אני אשתה מים, אני אשים שעון מעורר, אל תצא לדרך אחרי ששתית אלא אם אתה רוצה לפרנס אותנו.

   

  "אנחנו קבוצה של עורכי דין שעוסקים בתעבורה ולא רק אני , ואם אתם רוצים לפרנס אותנו, על הכיפאק. יש מה שנקרא אוכלוסיה מיוחדת, שזאת אוכלוסיה שדי בטיפה אלכוהול, כמו ששוטר בודק הירואין, די טיפה של אלכוהול לאוכלוסיה מיוחדת. תראי נהגים צעירים עד גיל 24, נהגים שרישיון הנהיגה שלהם עד שנתיים, נהגי רכב ציבורי, אסור להם. וכשהם רואים אלכוהול, הם צריכים לשמור ממנו מרחק נגיעה, כי אחרת הם מסובכים.

   

  הינשוף מראה הכל, הוא גם אמין?

  "עברנו את השלב, המכשיר נחשב אמין. כל סנגור שעיסקו בכך לפי מיטב כישרונו, מחפש ליקויים, כשלים כדי להגיע להסדר. תיק של שנתיים פסילה מסתיים בפסילה של כמה וכמה חודשים, זה סיכון עצום של אובדן פרנסה, זה נורא".

   

  נניח אני נוהגת ושותה ועוצר אותי שוטר, איך אני מתמודדת עם הינשוף, מה עושים?

  "יש עניין שנהגים לעיתים מסרבים להיבדק או לחילופין מכשילים את הבדיקה. יש הבדל בין סירוב להכשלה. אם בן אדם ממש שיכור, אז אולי הסירוב יגרום לתוצאה יותר קלה מאשר הבדיקה. אני לא מציע מה לעשות לנהגים עבריינים. יחד עם זאת, יש אנשים מסוימים שיש להם בעיית ריאות, בעיה רפואית שבאמת מקשה עליהם את הנשיפה.

   

  "יש אדם שנעצר, עושים לו קודם בדיקת. אגיד לכם, יש מסלול מכשולים, קודם בדיקת נשיפון, זה מכשיר שנותן אינדיקציה להמשך הדרך, כשהנשיפון מראה כמות שהיא לא כשירה, ממשיכים הלאה. עושים לו בדיקת מאפיינים, הליכה על קו ישר, הוא צריך לחבר את האצבע לאף שלו. לאחר מכן, עושים לו בדיקת ינשוף, שהבדיקה הזאת, אם הוא סירב, הוא נחשב שיכור. לגבי האחרים, אם הוא סירב, מותר לו לסרב".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים