שתף קטע נבחר

הרב שמחתן זוגות חירשים בשפת הסימנים

הרב דוד רוימי, בן להורים חירשים, לקח על עצמו שליחות: לחתן זוגות עם שפת הסימנים. "עם כל השמחה, מצער אותי מאוד שהם לא שומעים את הצליל של הכוס שנשברת"

 

 

 

 

אם בעבר חרשים היו מופלים בנושאי דת, חופה וקידושין בגלל הכתוב כי שוטה, חירש וקטן פטורים ממצוות, היום, בעקבות הרב דוד רוימי ועמותת שמעיה שנלחמו רבות למען שוויונם של החרשים מול הרבנויות, הם יכולים להינשא כדת וכדין.

 

"כל פעם שהייתי פוגש חירשים" מספר רוימי, "הם היו אומרים לי 'למה אני סוג ב ולא א' כמו כולם, כמו כל השומעים' הייתי עונה להם 'אל תדאגו, אני בעזרת השם ביחד עם עמותת שמעיה נדאג לכם בכל המועצות והרבנויות בארץ ישראל, אנחנו נשנה את הדבר הזה' ואכן הצלחנו, ובכתובה כבר לא מוזכר עניין החרשות כמו בעבר. הם מקבלים כתובה רגילה מכל הרבנויות בישראל. זה הישג גדול מאוד בשבילנו כי הם מרגישים שהם שייכים לעולם השומעים, הם חלק מאיתנו".

 

כך, פוגש הרב רוימי את החתן כחודשיים לפני החתונה ומלמד אותו על טהרת המשפחה, שלום בית, נידה וכמובן עובר איתו על כל הנושא של החופה. "אני נותן לו להבין ולקרוא הרבה פעמים את הפסוק 'הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל' זה חשוב מאוד שהוא יגיד את ההיגוי הזה כי רק אז הכלה יכולה להבין מה שהוא אומר ואז החופה יוצאת כמו שצריך".

 

אז איך זה עובד בפועל? כאמור, רוימי משתמש בידיו כדי לדבר את שפת הסימנים ולכן משתמש במכשיר "מדונה". "אני בא עם מכשיר מדונה כי אני מדבר איתם בשפת הסימנים, אני צריך להראות את הידיים שלי וגם את השפתיים שלי, אני מדבר בצורה איטית והמדונה מחוברת להגברה וכל הקהל וגם האורחים, שומעים אותי וגם הם מבינים אותי בשפת הסימנים".

 

הרב דוד רוימי (צילום: טל שמעוני)
הרב דוד רוימי מחתן. לא סוג ב'(צילום: טל שמעוני)
 

 

למרות שהזוג המאושר לא שומע, עדיין נשמע שיר חופה: "לכולם יש שיר לכניסה לחופה. המתורגמנית או המתורגמן מדגימים את זה בצורה ממש מוחשית ויפה וזה שאין קול בחופה זה מאוד מרגש", משתף רוימי. "הרבה מהקהל ניגשים אליי ואומרים לי 'וואו זאת חוויה מצמררת'. זה עדיין מצער אותי מאוד שהם לא שומעים את הצליל של הכוס שנשברת אבל זה הגורל שלהם, הם צריכים לשמוח בחלקם במה שהקב"ה נתן להם".

 

רוימי, מכיר את שפת הסימנים עקב היותו בן להורים חרשים, אבל בילדותו סבל מהצקות חוזרות ונשנות מצד ילדים בכיתתו והתבייש בהוריו החרשים: "כשהייתי קטן היה לי קשה להבין למה אני נולדתי להורים חירשים אבל היום כשאני יודע מה הייעוד שלי בעולם הזה - לבוא ולהפיץ את כל התפקיד שלי בנושא של הרבנויות וחתונות לקהילת החרשים. אני מבין שזו שליחות גדולה מאוד אם הייתה לי ההזדמנות והייתי בא בגלגול, הייתי מחתן את ההורים שלי בשמחה, באמת", מסכם הרב.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שמעוני
יהדות הרב דוד רוימי
צילום: טל שמעוני
מומלצים