שתף קטע נבחר

כמה שווה היום כתובה של 100 אלף לירות?

במסגרת תביעת גירושים בין בני זוג התבסס בית הדין הרבני בפתח תקווה על פוסקי הלכה וקבע שערך הכתובה נכון להיום הוא 15 אלף דולר

בית הדין הרבני בפתח תקווה הכריע לאחרונה בסכסוך גירושים בין בני זוג, וקבע כי הגבר שהתחייב לפני עשרות שנים על כתובה של 100 אלף לירות, ישלם לאשתו 15 אלף דולר. בפסק הדין שהותר לאחרונה לפרסום דחה הדיין דוד גרוזמן בקשה של האישה לפיצויים נוספים.

 

את תביעת הגירושים הגיש הבעל ב-2014 לאחר שלטענתו חש שאינו יכול עוד כיוון שאשתו משפילה אותו ומקיימת עמו יחסים רק כדי לצאת ידי חובה. האישה בתגובה ביקשה שלום בית. במשך כשנה עמד כל אחד מבני הזוג על שלו עד שבאחד הדיונים הודיעה האישה כי תסכים להתגרש בכפוף להסכמות בנושא הרכוש.

 

בשלב מסוים הם חתמו על הסכם והתגרשו, אולם אז הודיעה האישה שהיא דורשת את כתובתה, שלטענתה ערכה המשוערך נכון להיום עומד על כ-238 אלף שקל. בנוסף היא תבעה פיצויים של כ-760 אלף שקל בטענה שהבעל התעלל בה, חי על חשבונה, בגד בה והדביק אותה במחלת מין.

 

מנגד טען הבעל שביקש להתגרש משום שאשתו הפכה את חייו לסיוט, קיללה אותו, איימה עליו והשפילה אותו. לפיכך, ציין, מדובר באישה מורדת שלא זכאית לכתובה וודאי שלא לפיצויים. לדבריו טענות הבגידה הן המצאה, וכי בקשת האישה לשלום בית נטענה מן הפה לחוץ, כאמצעי לחץ על העניין הרכושי. הוא טען שמאחר שבהסכם הגירושים נקבע כי הוא יזכה רק ב-40% מהזכויות הסוציאליות שלה, הרי שהיא כבר קיבלה ממנו פיצוי.

 

הרב דוד גרוזמן, שכתב את פסק הדין העיקרי, קבע שהאישה זכאית למלוא הכתובה שלה אך לא לפיצויים. לדבריו, אישה מפסידה את כתובתה רק אם היא מוכרזת "מורדת" או שהיא זו שרצתה בגירושים. במקרה הנוכחי, קבע, לא מדובר באישה "מורדת". הטענה כי הבעל עזב את הבית בגלל התנהגותה לא הוכחה וממילא לא מגדירה אותה ככזו.

 

לנוכח העובדה שהבעל הודה שהאישה לא מנעה ממנו יחסי אישות, כי הוא זה שעזב את חדר השינה ולאחר מכן התעקש על הגירושים, ומנגד האישה תבעה שלום בית, גם אם בשלב מסוים התרצתה והכפיפה את הסכמתה לגירושים בתנאים כלכליים - הבעל מחויב בכתובה.

 

בתוך כך נדחתה טענת הבעל שלפיה חלוקת הזכויות הלא שוויונית נחשבת פיצוי. הדיין הבהיר כי הזכויות הפנסיוניות של האישה לא היו מלכתחילה של הבעל ולכן הוא לא נתן לה דבר.

 

לגבי גובה הכתובה שנכתבה בלירות, פירש בית הדין את העמדות השונות שהביעו פוסקי ההלכה והגיע למסקנה כי הדרך הנכונה במקרה הזה היא להעריך אותה בדולרים, בהתאם למה שהיה נהוג בתקופה שבה בני הזוג נישאו. לפיכך הועמד סכום הכתובה על 15 אלף דולר.

 

בהמשך דחה הדיין דחה את תביעת הפיצויים. הוא הדגיש כי פיצויים נפסקים לנשים רק במקרים קיצוניים, למשל כשננטשה ללא עילה ובניגוד לרצונה. במקרה הנוכחי האישה הסכימה בסופו של דבר להתגרש ומכאן שאינה זכאית לפיצויים. אב בית הדין הרב יגאל לרר והדיין הרב מנחם האגר הסכימו עם פסק הדין.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים