שתף קטע נבחר

נתניהו והנשיא "יאיר" בברזיל: מתי תעבור השגרירות לירושלים?

המילה ירושלים נעדרה מההצהרות המשותפות של ראש הממשלה ושל נשיא ברזיל הנכנס שנועדו אתמול. בירושלים מעריכים כי הנשיא ז'איר בולסונרו, שאותו כינה נתניהו "יאיר", יעמוד בהבטחתו להעביר את השגרירות - אך העיתוי לוט בערפל

בישראל מעריכים כי נשיא ברזיל החדש ז'איר בולסונרו יעמוד בהבטחת הבחירות שלו להעביר את השגרירות לירושלים, אך העיתוי אינו ברור. מהצהרותיהם המשותפות של נתניהו ובולסונרו שנועדו אתמול (יום ו') במשך חמש שעות נעדרה המילה ירושלים. על בולסונרו מופעלים לחצים אדירים שמפעילים הערבים על ברזיל ובעיקר החשש של מגדלי הבקר – שהעברת השגרירות לירושלים תפגע ביצוא "בשר חלאל" מברזיל למדינות ערב והמדינות המוסלמיות.

 

גורם מדיני בכיר אמר הערב כי "נושא העברת השגרירות עלה בפגישת בולסונרו-נתניהו. מדובר בעניין של זמן. המצב דומה להכרזה של הנשיא טראמפ - הכריז וביצע בהמשך". מעבר לכך, בכירים במשרד החוץ הברזילאי מנסים לבלום את התוכניות של בולסונרו בתחום הזה כמי שמובילים קו פרו-פלסטיני במשך שנים רבות. מאחורי הקלעים גם ממשל טראמפ פועל לשכנע את ברזיל ללכת בעקבות וושינגטון ולהעביר את השגרירות שלה לירושלים. היועץ לבטחון לאומי ג'ון בולטון נועד החודש עם בולסונרו ודן איתו בהעברת השגרירות. כמו בירושלים, גם בוושינגטון מאמינים שבסופו של דבר בולסונרו יעמוד במילתו גם אם זה לא יקרה מיד.

 

 

בפגישתם לא התנער בולסונרו מהבטחת הבחירות שלו להעביר את שגרירות ברזיל לירושלים. עם זאת, הדגיש כי הוא רוצה להתחיל בתפקיד ולהביא להישגים בזירה הפנימית ובמקביל להכשיר את הקרקע מבחינה פוליטית ובינלאומית כדי לבצע את המהלך. בולסונרו אמר כי השגרירות תעבור לירושלים אך השאלה היא מתי. הוא גם הציג בפני נתניהו את הלחצים שמופעלים עליו שלא לבצע את המהלך: גורמי הביטחון בברזיל הזהירו כי העברת השגרירות עלולה לגרום לפיגועי טרור נגד מטרות ברזילאיות. שורה של גורמים עסקיים הביעו חשש לפגיעה בייצוא הברזילאי למדינות ערב שמוערך במיליארדים.

 

נתניהו הוא ראש הממשלה הישראלי הראשון שמבקר בברזיל אי פעם. נתניהו הוא גם המנהיג הראשון מחוץ ליבשת שנפגש עם בולסונרו לאחר ניצחונו בבחירות. שני המנהיגים נועדו בבסיס צבאי בריו וגם נפגשו בבית מלון שם אף יצאו יחד למרפסת שצופה על חוף קופקבנה המפורסם. כימיה נרשמה בין שני המנהיגים שהגיעו לביקור משותף בבית הכנסת "קהילת יעקב" תחת סידורי בטחון כבדים שכללו צלפים על הגגות הסמוכים ולוחמי ימ"מ ברזילאים שנראו מכל עבר. בולסונרו הגיע לבית הכנסת במפתיע וכיבד את המקום כשחבש כיפה אך הקפיד גם להצטלב לפני שנכנס לבית התפילה היהודי. נתניהו כינה את הנשיא ז'איר בשם "יאיר".

 

נתניהו בביקור בברזיל (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו קיבל את העיטור הגבוה ביותר בברזיל(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

ראש הממלשה בנימין נתניהו ביקור בבית כנסת בברזיל (צילום: רויטרס)
ביקורו של נשיא ברזיל בבית הכנסת(צילום: רויטרס)

ראש הממלשה בנימין נתניהו ביקור בבית כנסת בברזיל (צילום: AP)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית כנסת בברזיל(צילום: AP)

ראש הממלשה בנימין נתניהו ביקור בבית כנסת בברזיל (צילום: רויטרס)
אבטחה כבדה מחוץ לבית הכנסת(צילום: רויטרס)

 

נתניהו אמר לנוכחים: "אני נרגש מאוד ובמעמד היסטורי זה אני חייב לשאול אתכם שאלה: טודו בויי? טודו בום!" (בפורטוגזית: הכול בסדר? הכל טוב). "יש לנו עכשיו חבר חדש, שיודע את תלאות ההיסטוריה, את המקורות של התרבות המשותפת שלנו ואת האתגרים הגדולים העומדים בפנינו כדי להבטיח את העתיד. לכן במעמד הזה, של הביקור הראשון של ראש ממשלה של ישראל בברזיל, אני מתכבד לומר לכם שנארח בקרוב מאוד את הנשיא של ברזיל, ידיד ישראל ז'איר בולסונרו בירושלים. בשנה הבאה בירושלים הבנויה והמאוחדת שלנו".

 

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, הצטרף לנסיעת הוריו, ושוחח עם בנו של בולסנרו, אדוארד, שהיא חבר קונגרס ברזילאי וגם ביקר בעבר בישראל. אדוארד בולסונרו גם הפגין ידע בכמה מילים בעברית ואמר שביקורו של נתניהו הוא ביקור היסטורי.

 

 

הנשיא הברזילאי הנכנס הודיע שיגיע לביקור בישראל עד מרץ 2019 כדי להודות לנתניהו על המחווה של הגעה להשבעה שלו ביום שלישי הבא. "נתחיל ממשלה מורכבת החל מחודש ינואר אבל לברזיל יש פוטנציאל. כדי שנתגבר על מכשולים אנו צריכים בעלי ברית טובים, חברים טובים, אחים טובים כמו בנימין נתניהו". בטקס ההשבעה ייפגש נתניהו עם שורה של אישים בינלאומיים, בהם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, נשיא צ'ילה, נשיא הונדורס ועוד.

 

במהלך הביקור העניק בולסונרו לנתניהו את העיטור הלאומי הגבוה והחשוב ביותר שניתן לאורח רם מעלה. העיטור מוענק לאנשים בולטים ומשפיעים ובעבר ניתן לנשיא ארה"ב לשעבר דווייט אייזנהאואר ולמלכה אליזבת השנייה. מדובר באות של משרד החוץ הברזילאי, שהוא הסמכות העליונה להעניק את העיטור.

 

בולסונרו הדגיש בפגישתו עם נתניהו כי מדובר בפתיחת עידן חדש ביחסים בין המדינות. "נעשה פרויקטים יחד, נחתום על הסכמים. אנחנו מציינים היסטוריה. העתיד המשותף שלנו יהיה מצוין. שתי המדינות יחד עם ארה"ב יכולות לעשות שימוש בטכנולוגיה כדי ליצור עתיד יותר טוב. ראש הממשלה, תודה על ביקורך, זו היסטוריה. תודה לאל".

 

נתניהו אמר כי "קשה להאמין שלא היו בינינו קשרים כאלה קודם לכן. מאחר שהאחווה, הברית בינינו שציינת, היא אמיתית, והיא יכולה להביא אותנו לגבהים אדירים. ישראל היא הארץ המובטחת, ברזיל היא ארץ ההזדמנויות. ניתנה בידך המנהיגות של המדינה הזו על מנת לממש את הזדמנות הזו". נתניהו הוסיף: "אנו רוצים להיות השותפים שלכם במאמץ זה, ואנו חושבים ששיתוף הפעולה בינינו עשוי להיטיב עם שני עמינו, בכלכלה, בתעסוקה, בביטחון, בחקלאות, במים, בתעשייה ובכל תחום. לפיכך, כצעד ראשון למימוש שותפות זו, הזמנתי את הנשיא בולסונרו לבקר בישראל, והוא נענה. הוא יתקבל כידיד גדול, כבן ברית, כאח. תודה לך".

 

ראש הממשלה ציין כי "קהילת יהודי ברזיל, ששורשיה בספרד ובפורטוגל, התקבלה כאן בצורה יפה. כמו בנבואות בתנ"ך, בנינו מחדש את ציון ונלחמנו באויבים רבים. בנינו צבא מהחזקים בעולם, בנינו כלכלה מהחזקות בעולם, ועכשיו אנחנו בונים בריתות עם ידידותינו בעולם. יש לנו חבר חדש שיודע את תלאות ההיסטוריה ואת התרבות המשותפת שלנו, יחד עם האתגרים הגדולים שעומדים לפנינו כדי להבטיח את העתיד".

 

גורם מדיני בכיר שנשאל על האמירות הבעייתיות של בולסונרו כלפי נשים, קהילת הלהט"ב ובנושא דיקטטורה צבאית ואמר: "לנתניהו יש עמדות משלו ואף אחד לא יכול לדלל אותן, גם לגבי נשים וגם הומואים, ואי אפשר להכניס אותו לקטגוריות האלה. היחסים עם מדינות כמו ברזיל חשובים. אין לנו את הפריבילגיה להתבצר במבצר הטהרנות שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
נתניהו קיבל
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים