שתף קטע נבחר

במהלך טיול: גילתה פסלים בני 1,700 שנה בבית שאן

הפסלים, שהתגלו על-ידי תושבת בית שאן, נחשפו ככל הנראה בזכות הגשמים העזים שירדו לאחרונה באזור. ברשות העתיקות אמרו כי "מדובר בממצאים חשובים ביותר, המלמדים אותנו רבות על תושבי העיר בית שאן בעת העתיקה"

 

 

 

שני פסלי מצבה רומיים התגלו בתחילת החודש בבית שאן, במהלך טיול שערכה תושבת העיר מצפון לעיר העתיקה. תוך כדי הליכתה, הבחינה האישה בחלקו העליון של ראש הפסל, כשהוא מבצבץ מתוך האדמה. היא ובעלה הזעיקו את מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות שהגיעו למקום, ויחד הם חשפו את הפסל המתוארך לתקופה הרומית המאוחרת, כלומר המאות ה-4-3 לספירה. במהלך החשיפה, הופיע בצמוד אליו פסל רומי נוסף. פסלי המצבה נחשפו במלואם והועברו למעבדות רשות העתיקות מחשש לשוד עתיקות, ולצורכי מחקר ושימור.

 

ד"ר איתן קליין, סגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, הסביר את התגלית: "פסלי המצבות (פרוטומות) שנמצאו, נעשו מאבן גיר מקומית, והם מתארים תווי פנים ייחודיים, פרטי לבוש ועיצוב שיער. במקרה זה, נראה כי לפחות אחד הפסלים נושא דמות גבר בעל זקן".

 

שני הפסלים שנחשפו (צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)
שני הפסלים שנחשפו(צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)

שני הפסלים שנחשפו (צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)
שני הפסלים שנחשפו(צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)

 

ד"ר קליין הוסיף כי "פסלי המצבה הוצבו בדרך כלל בסמוך או בתוך מערות קבורה, וכנראה שהם מייצגים, בקווים כלליים, את הנפטרים. פסלים דומים נמצאו בעבר באזור בית שאן ובצפון הממלכה הירדנית, אך אף פסל לא דומה למשנהו, ומכאן חשיבות הממצאים. פסלי המצבה שנמצאו נעשו בסגנון האומנותי האוריינטאלי, והם מעידים כי בסוף התקופה הרומית, השימוש באמנות הקלאסית בארץ ישראל דעך, ומגמות אמנותיות מקומיות היו בשימוש".

ניר דיסטלפלד, מפקח  היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות עם הפסלים שנחשפו (צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)
ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות עם הפסלים שנחשפו(צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)

שני הפסלים שנחשפו (צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)
שני הפסלים שנחשפו(צילום: איתן קליין, רשות העתיקות)

 

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות בצפון, אמר: "נראה שהפסלים נחשפו בעקבות הגשמים החזקים שירדו באזור לאחרונה. מדובר בממצאים חשובים ביותר, המלמדים אותנו רבות על תושבי העיר בית שאן בעת העתיקה. אנחנו מודים לתושבת העיר על ערנותה ועל גילוי האזרחות הטובה ותוענק לה תעודת הוקרה. גילוי הפסלים הוסיף פיסה נוספת לפאזל הבנת התרבות החומרית של תושבי ארץ-ישראל בעבר. ממצאים אלו שייכים לכלל תושבי המדינה, וכעת כולנו נוכל ליהנות מהם ולהבין את ההקשר ההיסטורי שלהם".

 

דיסטלפלד, הפועל רבות נגד שודדי עתיקות, הוסיף: "איני רוצה לחשוב מה היה קורה אם הפסלים היו מגיעים לידיים הלא נכונות. חשוב לנו להדגיש שהגשמים העזים בימי החורף עשויים להעלות על פני הקרקע ממצאים נוספים, ואנחנו קוראים לתושבים לדווח לנו עליהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתן קליין, רשות העתיקות
הפסלים העתיקים
צילום: איתן קליין, רשות העתיקות
מומלצים