שתף קטע נבחר
מדברים על חינוך
אתגר החינוך הממלכתי
למוסף המלא
הכירו את הבוגרים
youtube

בנפרד - וביחד

"אני מאמין שיש משמעות גדולה לאפשרות הייחודית שניתנת במדינת ישראל, לקיים מערכת חינוך ממלכתית, המושתתת על ערכי היהדות והדמוקרטיה גם יחד, והמאפשרת לכל ציבור לחנך את ילדיו על פי זהותו וערכיו" - נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בטור אישי

בשיתוף קרן מנדל

  

בנאום שנשא בסוף שנת 2017 אמר נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר ש"מדינה ששולחת את אזרחיה לארבע מערכות חינוך נפרדות אינה יוצרת אומה אחת". בנאומו, ביטא פישר חשש עמוק מיכולתה של ישראל להתמודד עם האתגרים החברתיים והכלכליים הניצבים בפניה, כל עוד תלמידי ובוגרי מערכת החינוך שלה חיים כל אחד במערכת מגזרית נפרדת משל עצמו.

 

אני מאמין שיש משמעות גדולה לאפשרות הייחודית שניתנת במדינת ישראל, לקיים מערכת חינוך ממלכתית, המושתתת על ערכי היהדות והדמוקרטיה גם יחד, והמאפשרת לכל ציבור לחנך את ילדיו על פי זהותו וערכיו. אני מאמין שזאת המחויבות שלנו לאפשר זאת וגם לממן זאת. עם זאת, אני שותף לחשש שאנחנו לא עושים די על מנת להבטיח שזרמי החינוך השונים והנפרדים אכן ישתלבו במערכת חינוך ישראלית אחת.

 

כדי לבנות את התשתית המשותפת בין הזרמים השונים, עלינו לעשות שני דברים: הראשון, להבטיח שההפרדה בין זרמי החינוך לא תעמיק ותנציח את הפערים בין האוכלוסיות השונות. השני, לוודא שלכל קבוצה ניתנת הזכות לביסוס זהות חיובית, קהילתית, ייחודית, בצד האחריות המוטלת עלינו, על כולנו, לגיבושה של ישראליות משותפת. הכבוד לזהות ולערכים הנפרדים, בצד דרישה לאחריות לעתידנו המשותף וקבלת אחריות לגביו, יעצימו את תחושת השותפות, ההשתלבות והערבות ההדדית.

הנשיא ראובן ריבלין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנשיא ראובן ריבלין(צילום: גיל יוחנן)
 

קידום השותפות הבין־מגזרית בתוך מערכת החינוך היא, לכן, סוגיית יסוד בשמירה על החוסן החברתי והכלכלי של מדינת ישראל, והיא אתגר גדול שדורש מלאכת מחשבת עדינה ונחושה של הרכבה וחיבור. כמו כל אתגר גדול, הפתרון מונח בראש ובראשונה במנהיגות. עלינו לבנות שכבת מנהיגות שיודעת שיצירת התשתית המשותפת למערכות החינוך הנפרדות היא המשימה המרכזית העומדת היום בפני מערכת החינוך הישראלית, בבואה לגדל את דור העתיד של מדינת ישראל החזקה והמשגשגת.

 

בניית שכבת המנהיגות של מערכת החינוך הישראלית ניצבת כבר שנים רבות במרכז החזון של מורט מנדל ומפעלותיו. המנהיגות החינוכית שמטפחת קרן מנדל מגיעה מכלל המגזרים והקצוות של החברה הישראלית. הדבר מאפשר למנהיגים חינוכיים משלל רקעים, עדות ואמונות, לבנות ולהתוות דרך חינוכית משותפת, ממלכתית, יהודית ודמוקרטית, שבבסיסה עומדת תקווה ישראלית לשינוי עמוק ומשמעותי.

 

למורט יש עיקרון ידוע: "It is all about who you hire". מנהל טוב משקיע בבחירת אנשי הצוות שלו ומחפש אחר הטובים ביותר. העיקרון הזה מוביל את קרן מנדל כבר שנים רבות באיתור, בהכשרה ובטיפוח של המנהיגים והמנהיגות של עולם החינוך.

 

כשעומדים לצידם, הלב לא רק מתרחב, הוא גם מתמלא תקווה שנצליח לעמוד במשימה הזו. שיחד, נוכל ליצור חברה ישראלית אחת, חזקה, חולמת ושועטת קדימה, שיש בה מערכות חינוך נפרדות, אבל גשרים רחבים ואיתנים מחברים ביניהן.

 

הכתבה פורסמה ב"ידיעות אחרונות"

 

בשיתוף קרן מנדל

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
הנשיא ראובן ריבלין
צילום: אבי רוקח
האוניברסיטה העברית
אוניברסיטת בן גוריון
לונדע
מוזיאון ישראל
Mindcet
אוניברסיטת תל אביב
בצלאל
מומלצים