שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הפלסטינים גזרו מאסר עולם על מוכר קרקעות ליהודים

  עיסאם עקל, תושב מזרח ירושלים המחזיק גם באזרחות אמריקנית, נידון ברמאללה למאסר עולם עם עבודות פרך. בעקבות מעצרו ישראל החלה בשורת מעצרים של בכירים פלסטינים - אבל עד כה הניסיון להביא לשיחרורו נכשל

  מאסר עולם לתושב מזרח ירושלים שנאשם במכירת קרקעות ליהודים: עיסאם עקל, שנעצר בידי הרשות הפלסטינית לפני יותר מחודשיים בעת שהיה ברמאללה בגין אישום למכירת קרקעות במזרח ירושלים ליהודים, נידון היום (ב') בצהריים למאסר עולם עם עבודות פרך בבית המשפט ברמאללה. עקל מחזיק גם באזרחות אמריקנית.

   

  בעת מעצרו בידי אנשי המודיעין הכללי הפלסטיני, עשתה ישראל שורה של צעדים על מנת ללחוץ את הרשות הפלסטינית לשחררו - כולל מעצרו כמה פעמים של עדנאן רית, מושל ירושלים ברשות הפלסטינית ומניעה ממנו להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית. במקביל עצרה ישראל עשרות תושבי מזרח ירושלים שעבדו במנגנוני הביטחון הפלסטינים.

   

   

  עיסאם עקל ()
  עיסאם עקל

  גורם בכיר המעורה בפרטים אמר ל-ynet כי ישראל ניסתה לייצר פתרונות יצירתיים מול הרשות הפלסטינית כדי להביא לשחרורו של עקל בשבועות האחרונים, אולם גורמי הביטחון שם טענו כי העניין כבר אינו בידיהם אלא בידי בית המשפט. לא ברור אם החלטת בית המשפט הפלסטיני סתמה את הגולל על הסיפור.

   

  בעבר הביעו גורמים ברשות חשש כי ישראל עשויה לפרוץ לבית המעצר הפלסטיני כדי להביא לשיחרורו. העובדה שעקל הוא אזרח אמריקני עשויה להקשות על שיחרורו דווקא בשל מערכת היחסים המדורדרת בין ממשל טראמפ לבין ההנהגה ברמאללה. לפני חודש קרא שגריר ארה"ב בישראל דניאל פרידמן לרשות לשחרר את עקל. צוותים דיפלומטיים אמריקניים אף נפגשו עימו בבית המעצר.

  עדנאן רית מושל מזרח ירושלים ()
  עדנאן רית, מושל מזרח ירושלים. נעצר כמה פעמים לאחר מעצר עקל

  מעצרו של רית היה רק אחד מתוך שורה של צעדים שנקטה מערכת הביטחון נגד גורמים בכירים ברשות במטרה להביא לשחרר את עקל. מדובר בצעדים חריגים שישראל נמנעת מלנקוט בהם בשגרה נגד גורמים רשמיים ברשות. עוד קודם למעצר הוציא מפקד פיקוד העורף, האלוף תמיר ידעי, צו האוסר על מושל ירושלים לקיים קשר ישיר או עקיף עם שורה של אישים ברשות הפלסטינית ביניהם מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי הפלסטיני, וכן עם ראש התנזים של פת"ח בירושלים. פרג' הוא אחד מאדריכלי התיאום הביטחוני עם ישראל ונמצא בקשר רציף וקרוב עם ראשי מערכת הביטחון בישראל.

   

  בצו, שפורסם לראשונה ב-ynet, נכתב כי רית "שותף למעצר תושבים ישראלים בידי הרשות הפלסטינית – דבר המהווה סכנה לביטחון מדינת ישראל ולתושביה". בנוסף נאסר על רית להיכנס לשטחי יהודה ושומרון ובכלל זה לשטחי הרשות הפלסטינית. ישראל גם הוציאה צו איסור יציאה לחו"ל לשר לענייני ירושלים עדנאן אל-חוסייני, אשר שותף גם הוא לציד מוכרי קרקעות ליהודים במזרח ירושלים.

   

  מעצרו של עקל אף עלה לדיון בועדת הפנים של הכנסת, וחברי כנסת זעמו על האיפוק שמפגינה ישראל נוכח חטיפת אזרח שלה ותהו אם אותו איפוק היה נשמר לו היה מדובר ביהודי מתל אביב ולא בערבי ממזרח ירושלים. "הוא היה ברמאללה והתבקש לסור למשרדיהם אחרי שנאמר לו כי הוא צריך לחתום על מסמך", העידה אשתו מראם בשיחה עם ynet אחרי מעצרו.

   

  האישה הוסיפה כי במשך שבוע שלם בני משפחתו לא ידעו היכן הוא - עד אשר המודיעין הכללי אישר לה כי הוא נמצא בידיהם, אך אנשיו סירבו לאפשר לה לפגוש או לדבר איתו. מראם עירבה את הקונסוליה האמריקנית בירושלים משום שבעלה מחזיק באזרחות אמריקנית ובזכות התערבות שלהם התאפשר לה לפגוש אותו. "הוא במצב נפשי קשה ורצה לצאת לבדיקות בבית חולים אך לא נתנו לה", הוסיפה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים