שתף קטע נבחר

החל מהלילה: תקנות חדשות לרוכבים על אופניים חשמליים

אחרי 35 רוכבי אופניים שנהרגו השנה, בהם 19 רוכבי אופניים חשמליים, ייכנסו לתוקפן התקנות של משרד התחבורה. מי שיעבור על התקנות צפוי לספוג קנסות כספיים כבדים והחרמת הכלי

 

 

החל מהלילה בחצות ייכנסו לתוקף חלק מתקנות התחבורה החדשות לאופניים וקורקינטים חשמליים. תקנות נוספות שעליהן הכריז שר התחבורה בחודשים האחרונים היו אמורות להיכנס לתוקפן, אך הן מתעכבות בבירוקרטיה. במשרד התחבורה הבטיחו כי הן יאושרו ויכנסו לרשומות במהלך החודש הקרוב.

 

שנת 2018 שמסתיימת הערב הייתה שנה אכזרית עבור רוכבי האופניים בישראל, 35 רוכבי אופניים מצאו את מותם בכבישי הארץ, 19 מהם רכבו על אופניים חשמליים. בכדי להילחם בתופעה הוביל שר התחבורה, ישראל כץ, מהלך לשינוי תקנות התעבורה לרוכבי האופניים החשמליים, שייכנסו לתוקפן הלילה.

זירת התאונה בקריית ביאליק (צילום: תיעוד מבצעי מד
רכיבה ללא קסדה תעלה לכם 1,000 שקלים. אופניים חשמליים(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

החל ממחר, צפויים להסתובב ברחבי הארץ פקחים שייעודם יהיה למנוע עבירות על החוקים הרבים שייכנסו לתוקפם. מי שיעבור על החוקים צפוי לספוג קנסות כספיים כבדים, החרמת הכלי ואפילו דחייה בקבלת רישיון הנהיגה על רכב.

 

החל מהלילה ייאסר על נערים מתחת לגיל 16 לרכוב על אופניים או קורקינט חשמליים. אלו שמעל גיל 16 ויירצו לרכוב על אחד מהכלים יהיו מחויבים להחזיק ברשותם או רישיון נהיגה על רכב או רישיון נהיגה ייעודי, שאותו קיבלו לאחר קורס מיוחד הנלמד בבתי הספר ובמוקדים שונים בארץ.

 

מחר צפויה ועדת הכלכלה של הכנסת לאשר סופית את התקנה שהציע השר כץ ואף עברה בממשלה בחודש נובמבר האחרון שלפיה כל רוכב אופניים יהיה מחויב לחבוש קסדה בכל נסיעה ואף ללבוש אפוד זוהר בנסיעה בשעות החושך.

 

בשבועות הקרובים צפויות להיכנס לתוקפן תקנות נוספות שאושרו בממשלה בזמנו וזקוקות לאישור סופי בועדות. בין התקנות הנוספות ניתן למצוא את ההצעה לדחות בשנה את האפשרות להוציא רישיון נהיגה עבור מי שנתפס רוכב על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16 או באופניים שמהירותם גבוהה מהמהירות המותרת (עד 25 קמ"ש).

אסור לרכיבה מתחת לגיל 16. קורקינט חשמלי (פז בר) (פז בר)
אסור לרכיבה מתחת לגיל 16. קורקינט חשמלי(פז בר)

חוקים נוספים שאמורים לעבור בוועדות בחודש הקרוב כוללים את האפשרות להחרים ואף להשמיד אופניים חשמליים שייתפסו כשהם אינם תקינים, שרוכביהם היו מתחת לגיל 16, רכבו בעת שכרות, הרכיבו אדם נוסף בניגוד לחוק או לא צייתו לרמזור אדום.

 

לצד פעולות אלו, יאושרו קנסות כבדים על עבירות תנועה עם אופניים חשמליים וכל עבירה על החוקים תגרור קנסות שינועו בין 250 שקלים על עבירות מינוריות ועד ל-1,000 שקלים על עבירות חמורות כמו אי חבישת קסדה.

 

ל-ynet נודע כי במשרד התחבורה נמצאים בשלבים מתקדמים של חקיקת חוק שלפיו פקחי המשרד יוכלו להטיל קנסות בגובה עשרת אלפים שקלים על כל כלי דו-גלגלי לא תקני שנתפס בחנויות ובבתי המסחר.

 

מ"איגוד התחבורה החשמלית הקלה", גוף שמאגד יבואנים, משווקים וחנויות, נמסר כי "מדובר במחטף. תחת מסווה של תקנות מועברים חוקים בעוד לא התקיים דיון כלל במהותם ובהשפעתם. לא כך מקבלים החלטות שנוגעות למאות אלפי המשתמשים באופניים החשמליים. אין להצעה הזאת אח ורע באף מקום בעולם. במקום להטיל עוד מסים ועוד בירוקרטיה על האזרח הקטן המדינה צריכה להקים תשתיות ראויות ולהעמיק את החינוך בזהירות בדרכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים