שתף קטע נבחר

שעמום מיני במגדלור האינטלקטואלי של הציונות הדתית

אוני' בר אילן, פעם ספינת דגל אקדמית שלא מתביישת בזיקתה למסורת היהודית, תקיים בקרוב כנס בנושא פוליאמוריה (ריבוי אהבות). נו, שוין

 

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

משנכנס אדר מרבים בשמחה. אוניברסיטת בר אילן – בעבר ספינת הדגל האקדמית של הציונות הדתית – תעלה בראש חודש אדר א' (5 בפברואר) על ראש שמחתנו אירוע מיוחד במינו: יום עיון על "סוגיות טיפול בפוליאמוריה". בוויקיפדיה מצאתי את ההגדרה הזאת: "פוליאמוריה היא קיום מערכת יחסים מבוססת אהבה עם יותר מפרטנר אחד. אין המדובר בריבוי פרטנרים קבועים ליחסי מין בלבד, אלא בריבוי מערכות יחסים אוהבות. ההזדהות של אדם כפוליאמורי מבוססת על המוכנות או הרצון להיות בריבוי מערכות יחסים, ולאו דווקא קיומן בכל רגע נתון".

 

 

מצויד בידע זה התבוננתי בתוכן הכנס בבר אילן. לפי התקצירים שצורפו למודעה תעסוק אחת ההרצאות ב"מיניות זוגית פוליאמורית בתוך ומחוץ למרחב המשחקי הוויניקוטיאני", וזאת "מול סוגיות של שחיקה מינית מציאותית". יחד עם המרצה "נתבונן... על התהוות הפתרון הפוליאמורי".

 

הרצאה אחרת תעסוק בזוגות הקורסים תחת "מסה קריטית של קונפליקטים... שגרמו למונוגמיה להימאס". אנשים נשואים שנאלצו עד כה להסתפק ב"רומנים מושחתים מן הצד", יוכלו מעתה – בעזרת "הפתרון הפוליאמורי" – לנהל רומנים אלה לאור יום במסגרת "מבנה... משוכלל של יחסים רומנטיים מרובים ... חוקי לגמרי".

 

הרצאה נוספת שעליה לא נמסר תקציר – כנראה מטעמי צניעות – נושאת את הכותרת המסקרנת "פרויקט סקס", המבשרת גם היא דברים טובים ונעימים. אשרי האוזן ששמעה אלה.

 

מאחורי מכבסת המלים האקדמית – סוף סוף ניוודע ל"פתרון הפוליאמורי" ב"מרחב המשחקי הוויניקוטיאני" – מתחבא דיון סביב השאלה אם על המטפל הזוגי להמליץ על אלטרנטיבה לזוגות נשואים משועממים מינית שאינם רוצים להתגרש: ניאוף בהסכמה שעשוי לפתור את בעיית השחיקה המינית עתיקת היומין הפוקדת את האנושות, המתבוססת בשעמומה המיני מאז אדם וחווה שנאלצו, בלית ברירה, להסתפק בזולת המועט.

 

קיום כנס על "ניאוף בהסכמה" באוניברסיטת בר אילן, שבו יוצגו – הרשו לי לנחש – צדדים לכאן ולכאן, הוא כניעה לרוח התקופה שאיבדה בשם הנאורות כל רסן בתחום המיני. אלפי שנות ציביליזציה שאופיינו על ידי הניסיון להשליט את השכל על היצרים, נמחקו כלא היו בשם נאורות זו.

 

לכל מי שעיניו בראשו ברור שהשלב הבא בשיח הפוליאמורי הוא קידום המשפחה הפוליאמורית. זו איננה ספקולציה עתידנית, זו כבר עובדה. בעוד שרוב העם היושב בציון עוד משפשף את עיניו מול הקשת המגדרית הרחבה שנפרשת לנגד עיניו בגוונים הולכים ומתרבים, נקבעות כבר עובדות בשטח. אתם מוזמנים לחפש "משפחה פוליאמורית" בגוגל. אם אוניברסיטת בר-אילן מבקשת באמת לפרוץ דרך בנושא הפוליאמוריה, עליה להתקדם מעבר לראיית הפוליאמוריה רק כשיטה טיפולית מבטיחה, ולקדם – אולי באמצעות הקמת קתדרה – את חזון המשפחה הפוליאמורית.

 

אפשרות אחרת היא שאוניברסיטת בר אילן תשוב להיות ספינת הדגל של אינטלקטואליות שלא מתביישת בזיקתה למסורת היהודית, ותמשיך להעלות על נס את תרומתו של עם ישראל למין האנושי (humanity) במקום לתת במה לתעתועי המין (sexuality) האנושי.

 

  • ד"ר מאיר סיידלר הוא מרצה בכיר באוניברסיטת אריאל

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים