שתף קטע נבחר

פרקליטי נתניהו נגד כוונת היועמ"ש: "פגיעה קשה בדמוקרטיה"

בצוות ההגנה של ראש הממשלה מגיבים לדיווחים על המאמץ של היועץ המשפטי לממשלה להשלים את סיכומי תיקי נתניהו כחודש וחצי לפני הבחירות: "להכריז על שימוע במערכת הבחירות בלי לשמוע את הצד השני זה עיוות רצון הבוחר"

 

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו. ארכיון(צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)

פרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעו אמש (יום ג') כי הם מתנגדים לפרסום הודעה על סיכום תיקי החקירה נגדו לפני הבחירות. בתגובה למאמצים של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להשלים את הטיפול בתיקים כחודש וחצי לפני שאזרחי ישראל יגיעו לקלפי, מסרו פרקליטי נתניהו: "להכריז על שימוע במערכת הבחירות בלי לשמוע את הצד השני זה עיוות רצון הבוחר ופגיעה קשה בתהליך הדמוקרטי".  

 

עוד נמסר כי: "אנחנו מאמינים שלא יהיה שימוע כי לא היה כלום. זה לא דמוקרטי להתחיל שימוע לפני הבחירות כשלא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא ייתכן שהציבור ישמע רק צד אחד ולא את הצד השני. היו מקרים רבים ששמיעת התשובות של הצד השני בשימוע הביאו לסגירת תיקים".

 

היועמ"ש מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן וצוותם מנסים להגיעו לסכם את תיקי החקירה בתוך כחודש וחצי. זאת כדי שהציבור יידע טרם ההצבעה בקלפי מה מצבו המשפטי של נתניהו. על פי הערכות, כבר עתה מסתמן כי יש נגדו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום בעבירות של מרמה והפרת אמונים תוך ניגוד עניינים, אולם הנושא העיקרי הנדון בהתייעצויות אלה הוא אם יש ראיות מספיקות ברמת ודאות הנדרשת לצורך הרשעה גם בעבירת השוחד.

 

 

במפגש שנתי שערך מנדלבליט בשבוע שעבר עם יועצים משפטיים לממשלה ופרקליטי מדינה בעבר הביעו רוב הנוכחים עמדה שיש לעשות מאמץ לסכם את התיקים עוד לפני הבחירות, כדי שבפני הציבור תהיה מונחת תשתית לפני שיטילו את הפתק בקלפי. דבר הפגישה פורסם בחברת החדשות. עם זאת, הנוכחים הדגישו כי מנדלבליט לא התייעץ עמם מה עליו לעשות, והנושא עלה אגב עיסוק באקטואליה. הם הבהירו כי יום העיון עסק בנושאים אקטואליים שעל הפרק ובהם חוק הלאום, חוק היועמ"שים, חוק ההסדרה ועוד. 

 

דובר משרד המשפטים מסר בתגובה: "מדי שנה מקיים היועץ המשפטי לממשלה מפגש שנתי עם היועצים המשפטיים לממשלה ופרקליטי המדינה לדורותיהם, בהשתתפות פרקליט המדינה, בכירי ייעוץ וחקיקה והפרקליטות. המפגש נקבע מבעוד מועד לפני כמה חודשים והוא התקיים זו השנה השנייה ברציפות. במפגש שהתקיים לפני שבוע עלו סוגיות משפטיות שונות, העומדות על סדר היום הציבורי.

 

"במסגרת דברי חברי הפורום, הועלה נושא המועד לקבלת החלטה בתיקי ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה לא העלה נושא זה מיוזמתו והמפגש לא נועד מלכתחילה להעלאת הנושא. היועץ התייחס לדברים במסגרת סקירתו, והסביר כי תהליך קבלת ההחלטות בתיקים אלה נמשך כסדרו על אף פיזור הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה לא התחייב באשר למועד בו יקבל את החלטתו".

 

היועמ"ש מנדלבליט צריך להכריע אם להגיש כתבי אישום נגד נתניהו בשלוש פרשות, וכן להכריע אילו סעיפים ייוחסו לראש הממשלה: שוחד או הפרת אמונים - בתיק 1000, בתיק 2000 ובתיק 4000.

 

נתניהו עצמו הצהיר שלשום במסיבת עיתונאים שקיים בברזיל כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו אם יזומן על ידי היועמ"ש מנדלבליט לשימוע לקראת העמדה לדין לפני הבחירות. "אני מאמין שלא ייצא מזה כלום", הדגיש. "שנית, ישראל היא מדינת חוק, ולפי החוק ראש הממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע. שלישית, השימוע לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי, ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו עד הבחירות".


פורסם לראשונה 01/01/2019 22:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
נתניהו ומנדלבליט
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
מומלצים