שתף קטע נבחר

מרצה באוניברסיטה העברית בעימות עם חיילת: "באת במדים, יתייחסו אלייך בהתאם"

חיילת שהגיעה במדים לשיעור באוניברסיטה העברית בירושלים ספגה ביקורת מסטודנטית ערבייה - ואחרי השיעור התעמתה עם המרצה. התאחדות הסטודנטים הביעה מחאה, ההנהלה והמרצה התנצלו על המקרה. תיעוד התקרית

 

 

תקרית צורמת באוניברסיטה העברית עוררה סערה פוליטית ודרישה לפטר מרצה מתפקידה. באירוע החריג שהתרחש אתמול (ג') במהלך שיעור בפקולטה למדעי הרוח ודבר קיומו נחשף ב"כאן", סטודנטית ערבייה העירה לסטודנטית אחרת שהגיעה במדי צה"ל  - ובין השתיים פרץ ויכוח.

 

בתום השיעור ניגשה החיילת במסדרון אל המרצה, ד"ר קרולה הילפריך, והטונים בשיחה ביניהן עלו, לעיני סטודנטים אחרים. בסרטון שצילם אחד הסטודנטים תועדה המרצה כשהיא מטיחה בחיילת: "את לא יכולה להיות נאיבית ולבקש שיתייחסו אלייך כאזרחית כשאת מבקשת להיות במדים. את חיילת בצבא של ישראל, ויתייחסו אלייך בהתאם".

 

הסטודנטית אמרה לה בתגובה שהיא לא מעוניינת להיכנס לפוליטיקה וכי היא משרתת בצה"ל כדי להגן על המדינה. "זה מפריע שאני יושבת במדים בכיתה?", שאלה החיילת את ד"ר הילפריך - שהשיבה: "יש אנשים שהחברה האזרחית חשובה להם כמו שהצבא חשוב לך, ואת חייבת לקבל בסובלנות את סדר העדיפות שלהם כפי שהם מקבלים ומתעמתים עם סדר העדיפות שלך".


ד
ד"ר קרולה הילפריך נוזפת בסטודנטית לבושה במדי צה"ל

ד
ד"ר קרולה הילפריך, מרצה באוניברסיטה העברית
 

ד

סטודנט שהיה עד לשיחה אמר ל-ynet ו"ידיעות אחרונות": "חזיתי במקרה הכי מרתיח שראיתי בכל שנותיי באוניברסיטה, והיו הרבה. תלמידה הגיעה לשיעור בקורס של ד"ר הילפריך. באותו קורס יש תלמידה נוספת שלא כל כך אוהבת את זה שיש סטודנטיות במדים, והיא העירה לה על כך. המרצה הנכבדה, במקום להעיף את הסטודנטית שהפריעה לשיעור ופגעה בחיילת, גערה בסוף השיעור בחיילת על כך שהיא בוחרת לבוא במדים".

  

ההתאחדות הארצית של הסטודנטים פרסמה הודעת גינוי נגד המרצה: "מביש לראות שסטודנטים זוכים לתגובות משפילות רק כי הם לובשים מדים. בשנים האחרונות עסקנו רבות בקידום זכויות סטודנטים וסטודנטיות שמשרתים במילואים כדי להבטיח שהשירות לא יפגע בהם מבחינה אקדמית. לא העלינו על הדעת שעצם לבישת המדים תהווה בעיה למי מהמרצים. זו לא מציאות מקובלת שסטודנט יחוש ולו במקצת שהקמפוס הוא לא מרחב בטוח עבורו. על אף חילוקי הדעות והמטענים הפוליטיים שצפים אנו מדגישים בפני המרצים והסטודנטים - תביעו עמדות, אבל תשמרו על כבוד האדם".

  

תנועת "אם תרצו" הצטרפה אף היא למתקפה נגד המרצה וקראה לשר החינוך נפתלי בנט להתערב בנעשה במוסד ולפעול לפיטוריה. בהודעתה נאמר בין היתר: "האלימות שהופנתה כלפי סטודנטית אך ורק מפני שלבשה את מדי צה"ל היא שפל חדש באקדמיה הישראלית".

  

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "האוניברסיטה מכבדת את כל הסטודנטים והסטודנטיות שלה כולל את אלה שבאים ללמוד בזמן שירותם הצבאי בין אם הם חיילי סדיר, קבע או מילואימניקים. באוניברסיטה לומדים חיילים רבים חלקם במסגרת שיתופי פעולה ייחודיים עם רשויות הביטחון השונות - כולל צה"ל.

 

"הסטודנטים הללו גם מקבלים תמיכה אקדמית נוספת במידת הצורך. הנהלת האוניברסיטה העברית מגנה התנהגות בלתי מכבדת בין סטודנטים לסטודנטים ובין אנשי סגל לסטודנטים. האוניברסיטה והמרצה מתנצלות בפני הסטודנטית שחשה פגועה, ונמשיך לפעול למען חיזוק תחושת הביטחון האישי של כל סטודנט וסטודנט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים