שתף קטע נבחר

קרב דרומי בליכוד: שרון נגד קצב

בנו של רה"מ לשעבר יתמודד מול אחיו של הנשיא שהורשע באונס על משבצת נציג הדרום בליכוד. גלעד שרון הודף את הביקורת על ההתנתקות שהוביל אביו: "שיבואו בטענות לנתניהו". ליאור קצב: "יחסיי עם רה"מ מצוינים, לא מצטער על התמיכה באחי הגדול". צפו בראיונות באולפן ynet

 

 

בזמן שחברי הכנסת והשרים מטעם הליכוד מתחממים על הקווים לקראת הבחירות המקדימות ב-5 בפברואר, גם נציגי המחוזות נערכים לבחירות סוערות לא פחות על המשבצות האזוריות ברשימת המפלגה. אחד המעניינים שם הוא במחוז הדרום, שם מתמודדים ליאור קצב וגלעד שרון. צפו בראיונות עם שניהם באולפן ynet.

 

 

ליאור קצב הוא אחיו של האנס המורשע והנשיא לשעבר משה קצב. גלעד שרון הוא בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. השניים, שיתחרו על המקום ה-22 ברשימה, שם ניצב בכנסת האחרונה מיקי זוהר, הסבירו בראיונות מדוע החליטו להתמודד על המקום דווקא עכשיו.

 

"מאז ומעולם חונכתי לשליחות העם והמדינה, גם בבית וגם במוסדות החינוכיים שבהם התחנכתי", מסביר ליאור קצב בן ה-49. "לניסיון הציבורי שצברתי כראש העיר הכי צעיר במדינה, וכאיש הנגב והדרום החלטתי להעמיד את עצמי לבחירתם של חברי מרכז הליכוד".

גלעד שרון ליאור קצב (צילום: שאול גולן)
גלעד שרון וליאור קצב(צילום: שאול גולן)

 

- מה המצע שלך? מי שמחליט זה חברי המרכז ולא כלל הציבור בדרום.

"אני מציע נאמנות מוחלטת לארץ ישראל וייצוג של כל ענייני הנגב והדרום. יש פערים בלתי-נתפסים בין הנגב, הגליל והפרירפיה לבין המרכז בכל התחומים - חינוך, רווחה ובריאות. גם מתוקף היותי משפטן אני מתכוון לפעול נגד ההתערבות של בית המשפט העליון בסוגיות מדיניות, ערכיות ופוליטיות".

 

- למרות שהציבור הליכודי מורכב מהמון נשים אתה תמכת בחפותו של אחיך. אתה לא חוזר בך?

"אני אוהב את אחי ואני גאה בו ותמכתי בו לאורך כל הדרך, לא רק בגלל קשר הדם.

 

"מתנגד לתקיפות מיניות, אבל אוהב את אחי וגאה בו". משה קצב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מתנגד לתקיפות מיניות, אבל אוהב את אחי וגאה בו". משה קצב(צילום: AFP)

- אתה לא חוזר בך מההגנה שהענקת על מעשיו?

"לא הגנתי על המעשים. נעשה לו עוול גדול והוא הורשע במעשים שלא ביצע אותם. לא תשמעו ממני תמיכה לתקיפה מינית, אבל צריך להבין שאני אוהב אותו וגאה בו".

 

- יש לך משהו להגיד לציבור הנשי ששומע אותך?

"צריך לבחור בי בזכות מה שאני. כל מי שמכיר אותי יודע עד כמה אני מכבד נשים ומתנגד להטרדות מיניות. אני תומך בלכבד נשים בכל התחומים. לא צריך לבחון אותי בגלל מה שקרה עם אח כזה או אחר".

 

קצב אומר כי הוא שוחח לאחרונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כחודשיים וכי יחסיהם מצוינים. "אנחנו בקשר רציף. הוא יותר מישמח אם אבחר להיות נציג הנגב והדרום", אמר בריאיון. "אני חושב שבנימין נתניהו הוא ראש ממשלה מצוין. מדינאי על ומנהיג ברמה בינלאומית שהוביל את המדינה להישגים חסרי תקדים בתחומי הביטחון, החינוך, יחסי החוץ והרווחה. אין לי ספק שהוא ירצה נבחרת של אנשים צעירים ומוכשרים שיוכלו לייצג את עמדות הליכוד".

  

גם בנו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון, גלעד שרון (53), הציב את הנגב בראש המצע שלו בפריימריז. "הנגב הוא תחום שדי הוזנח. 50% משטח המדינה זה הנגב, אך רק 15% מכלל האוכלוסיה חיים שם. הנגב נמצא תחת השתלטות. 600 אלף דונם נמצאים בתביעות בעלות שנדחו על-ידי כל בתי המשפט ו-200 אלף דונם שאפילו אין עליהן תביעת בעלות. אנחנו הולכים ומאבדים את הנגב, וצריך לטפל בזה".

 

- מצד אחד הליכוד היא הפלטפורמה הכי טבעית עבורך, אבל המפלגה עברה בשנים האחרונות תהליך והיא כבר לא הליכוד של פעם. פחות מרידור, יותר חזן ורגב. אתה מתחבר לסגנון הזה?

"הליכוד היא מפלגה גדולה ומטבע הדברים יש בה גם הרבה אנשים, אבל החיבור שלי לליכוד הוא טבעי מאוד. קודם כל אבא שלי הקים את המפלגה. שנית, אנשים חושבים שהיום המתח בין הימין לשמאל הוא גדול - אבל אני זוכר את הבחירות ב-1981 כשבבית הספר הקיבוצי שלמדתי בו עם אחי כולם היו אנשי שמאל, ורק אנחנו הגענו עם חולצות המפלגה. גם בבחירות ב-1984, אחרי מלחמת לבנון, הפגינו לנו מול הבית וכינו את אבי רוצח.

 

- גם החיבור שלך לנתניהו הוא טבעי?

"נתניהו הוא יו"ר התנועה וכשמשווים אותו לשאר המעומדים אין לי ספק שהוא יותר טוב מהם. לאף אחד מהם אין את הניסיון ואת הקשרים הבינלאומיים שלו.

 

"כבר ב-1981 קראו לאבי רוצח, היינו היחידים שתמכו בליכוד" (צילום: AP) (צילום: AP)
"כבר ב-1981 קראו לאבי רוצח, היינו היחידים שתמכו בליכוד"(צילום: AP)

- הצלקת שאולי הכי מרכזית עבור הליכודניקים היא תוכנית ההתנתקות. אירוע שאביך הוביל ובחלקים מסוימים אמרו שהיית מזוהה איתה ואף יזמת אותה. איך אתה מתכוון לפרק את המטען הזה?

"הנושא של פעילות חד-צדדית זו באמת מחשבה שאני העליתי. כשאתה רוצה לשפר את מצבך ואין לך צד שני, גם אם יהיה הסכם הוא לא שווה את הנייר שהוא חתום עליו. כמו בהסכמי אוסלו".

 

- אז אתה לא מתחרט על ההתנתקות?

"אני חושב שמצבנו היום הוא טוב יותר מאשר אם היינו בעזה, למרות המנהרות. ב-2004 נחפרה מנהרה מתחת למוצב אורחן בצומת הגוש, פוצצו אותה ונהרג חייל. דמיינו מה היה קורה עכשיו עם כל המנהרות מתחת לגני הילדים או משהו כזה באחד היישובים. אבל הבחירה בחיים היא לא בין טוב לרע, כי זה קל מדי, אלא בין אפשרויות שלא כולן טובות. אבל למרות הכל , באותו זמן הייתי הולך אחרי אבא שלי לכל מקום, אבל לא הייתי בכנסת באותו זמן. אם יש למישהו בעיה עם היציאה מעזה, שיבוא בטענות לנתניהו - הוא הצביע בעד יחד עם כל שרי הליכוד. רוב מצביעי הליכוד, ו-60% מהציבור הצביעו בעד התוכנית".

 

"למי שיש בעיות עם ההתנתקות - שיבוא בטענות לנתניהו" (צילום: רוני שיצר) (צילום: רוני שיצר)
"למי שיש בעיות עם ההתנתקות - שיבוא בטענות לנתניהו"(צילום: רוני שיצר)

 

- אתה זוכר מה אביך אמר עליו לא פעם ולא פעמיים? גם ב"פורום החווה" הסתכלתם עליו כ"לחיץ, דוגמן ומזיע".

"אבא שלי כבר לא מועמד לצערי, והבחירות זה בין המועמדים הקיימים. נתניהו טוב מהאחרים בכמה דרגות".

 

- עשיתם סולחה? דיברתם?

"ראש הממשלה התקשר פעם אחת, אבל לא רבנו אף פעם".

 

- האם דיבר איתך מאז שהודעת שאתה רץ?

"כשהודעתי על ההתפקדות לפני כשלוש שנים הוא התקשר אליי. אבל אין לי חשבון פתוח איתו. אין ספק שבמערכת הפוליטית יש עניינים אישיים, אבל בסוף צריך גם לעבוד. אבא שלי ונתניהו עשו הרבה דברים, וכל אחד מהם היה שר בזמן שהשני היה ראש ממשלה.

 

-אתה חושב שרה"מ רוצה לראות אותך במשבצת הזאת?

"הליכוד הוא מפלגה דמוקרטית, אצלנו הציבור בוחר וזה מה שאני אוהב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
גלעד שרון וליאור קצב
צילום: שאול גולן
מומלצים