שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הברכה האחרונה של קיסר יפן
  150 אלף יפנים נהרו לארמון בטוקיו כדי לחזות בקיסר אקיהיטו, שיפרוש באפריל, נושא בפעם האחרונה את ברכתו לשנה החדשה. במרפסת הופיעה מחויכת גם מסאקו, אשתו של יורש העצר, שהחרדה והלחץ בארמון מקשים עליה לתפקד

  קיסר יפן אקיהיטו נופף היום (ד') להמון אדם שהתקהל כדי לראות אותו נושא – בפעם האחרונה כקיסר – ברכה לשנה החדשה. אקיהיטו בן ה-85 ויתר על הכתר וייפרד מתפקיד הקיסר בעוד שלושה חודשים. "אני באמת שמח לחגוג את השנה החדשה עם כולכם תחת שמיים בהירים כל כך", אמר ממרפסת הארמון הקיסרי של טוקיו.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  יפן קיסר אקיהיטו ו יורש העצר נרוהיטו ברכה לשנה החדשה פעם אחרונה (צילום: AFP)
  הקיסר אקיהיטו. נשא פשוטת עם(צילום: AFP)

  יפן קיסר אקיהיטו ו יורש העצר נרוהיטו ברכה לשנה החדשה פעם אחרונה (צילום: AFP)
  יפנים מריעים לקיסר הבוקר(צילום: AFP)

  לפי התקשורת היפנית, יותר מ-150 אלף איש השתתפו באירוע – מספר שיא של משתתפים בימי קיסרותו של אקיהיטו. רבים המתינו בכניסה לארמון משעות הבוקר המוקדמות, והם נופפו בדגלי יפן כשהקיסר הופיע במרפסת.

   

  אקיהיטו ירש את התפקיד מאביו הירוהיטו ב-1989, והוא ייפרד מהקיסרות ב-30 באפריל כשבנו הבכור, נרוהיטו, יחליף אותו. משפחת הקיסר ביפן היא משפחה מסוגרת בהרבה ממשפחות המלוכה במערב, והקיסר הירוהיטו נתפש בעבר כאל של ממש. אקיהיטו לעומתו שאף להיות קיסר נגיש יותר, והיה לקיסר הראשון בהיסטוריה המודרנית שלוקח לו פשוטת עם לאישה. כך עשו גם שני בניו.

  יפן קיסר אקיהיטו ו יורש העצר נרוהיטו ברכה לשנה החדשה פעם אחרונה (צילום: AFP)
  אקיהיטו ויורש העצר נרוהיטו. איך תיראה הקיסרות של הזוג הבינלאומי?(צילום: AFP)

  יפן קיסר ברכה אחרונה אשת הקיסר לעתיד מסאקו (צילום: AFP)
  "החום מהעם עזר לי מאוד". מסאקו, המתמודדת עם בעיות בריאותיות(צילום: AFP)

  הוויתור של הקיסר אקיהיטו על הכתר הוא מאורע נדיר. בהודעתו על ההחלטה לפרוש הסביר כי הוא חושש שמצבו הבריאותי המידרדר יקשה עליו למלא את מחויבויותיו. באירוע שנערך מוקדם יותר השבוע בארמון הקיסרי בהשתתפות נכבדים זרים נראה אקיהיטו מתנדנד. רעייתו מיהרה אליו מודאגת ואחזה בו בידה.

   

  הבוקר הופיעו במרפסת הארמון הקיסרי גם יורש העצר נרוהיטו ורעייתו מסאקו, שנראתה מחויכת. במהלך השנים החמיצה מסאקו כמה אירועים, וגורמים בארמון הסבירו שהיעדרותה נובעת ממחלה הקשורה ללחץ וחרדה. רבים קושרים את הקשיים שלה ללחץ שבו כרוכים החיים בארמון. בחודש שעבר פרסמה מסאקו הודעה רשמית שבה הביעה רצון למלא מחויבויות קיסריות רבות יותר. "החום ששלחו לי אנשים עזר לי מאוד", סיפרה על התמודדותה עם הקשיים הבריאותיים.

  יפן קיסר אקיהיטו ו יורש העצר נרוהיטו ברכה לשנה החדשה פעם אחרונה (צילום: רויטרס)
  יפנים נוהרים לנאום הקיסר, הבוקר(צילום: רויטרס)

  יפן קיסר אקיהיטו ו יורש העצר נרוהיטו ברכה לשנה החדשה פעם אחרונה (צילום: AFP)
  איחולי שלום ליפנים ולעולם. הקיסר בברכתו האחרונה, היום(צילום: AFP)

  הציבור ביפן מצפה לראות כיצד הזוג הצעיר יותר והבינלאומי יותר (מסאקו היא דיפלומטית לשעבר ובוגרת הרווארד) יביא פתיחות רבה יותר לתפקידים בארמון. לקיסר ומשפחתו אין סמכות פוליטית, אבל יש להם משמעות תרבותית רבה והם נתפסים ביפן כסמל יפני חשוב. נרוהיטו בן ה-58 למד באוקספורד, מדבר היטב אנגלית, מנגן בצ'לו והבטיח "לשמור על מסאקו".

   

  גם אחיו הצעיר של נרוהיטו ומשפחתו צפויים למלא תפקיד מרכזי. הכתר בארמון היפני עובר רק מבן לבן, ולנרוהיטו אין בנים – אלא רק בת אחת. הנסיך אקישינו ובנו הם הבאים בתור לרשת את הכתר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים