שתף קטע נבחר

תדהמה בישראל מדברי טראמפ על איראן: "עצוב שאינו קשוב לחומרים מודיעיניים"

תגובה קשה בישראל לדברי נשיא ארצות הברית בישיבת הקבינט כי "איראן תוכל לעשות בסוריה מה שהיא רוצה". בכיר ישראלי: "טראמפ פשוט לא בקיא במה שקורה בסוריה ובהתבססות של איראן שם"

בירושלים הגיבו אמש (יום ד') בתדהמה בעקבות התבטאותו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ש"איראן יכולה לעשות בסוריה מה שהיא רוצה". בכיר ישראלי אמר: "זה עצוב שאין לו קשב לחומרים מודיעיניים".

 

 

עוד אמר אותו בכיר ישראלי: "אני פשוט בהלם. טראמפ פשוט לא בקיא במה שקורה בסוריה ובהתבססות של איראן שם. מה שמנחם כאן זה שלפחות הוא גם לא נגד מה שישראל עושה בסוריה ושהוא אמר שישראל יודעת היטב להגן על עצמה. האמירה של הנשיא לא תשנה מבחינתנו הרבה ונמשיך לפעול בנחישות נגד ההתבססות של איראן".

נשיא ארה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "איראן תוכל לעשות בסוריה מה שהיא רוצה"(צילום: gettyimages)
  

רק לפני פחות משבועיים הפתיע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, את העולם כשהודיע בשליפה אופיינית ובניגוד לדעתם של שר ההגנה ומפקדי הצבא שיסיג את כוחותיו מסוריה. אתמול הוא הודה לראשונה כי הצעד מיטיב עם איראן. "למען האמת, איראן תוכל לעשות בסוריה מה שהיא רוצה", אמר אמש טראמפ בישיבה של הקבינט שלו, שאליה הוזמנו גם עיתונאים. הצהרתו של טראמפ היא עוד סימן לכך שלאחר שהופעל עליו לחץ רב - הן מצד בכירים בצבא האמריקאי והן במערכת הפוליטית ובזירה הבינלאומית - הנשיא מבצע פניית פרסה, לפחות חלקית. 

 

"איראן היא לא עוד אותה מדינה", אמר טראמפ על הרפובליקה האיסלאמית. "איראן מוציאה אנשים מסוריה, היא יכולה לעשות מה שהיא רוצה שם, למען האמת, אבל הם מוציאים אנשים משם, הם מוציאים אנשים מתימן. איראן רוצה לשרוד עכשיו. איראן הייתה כוח במזרח התיכון, הם עמדו להשתלט על כל המזרח התיכון ורצו להשמיד את ישראל, אבל איראן היא מדינה מאוד שונה עכשיו".

  

בתחילת השבוע דיווח "ניו יורק טיימס" כי טראמפ החליט שהנסיגה תבוצע באופן איטי ולא מיידי. 2,000 החיילים שמוצבים בסוריה יפונו על פני ארבעה חודשים, ולא בתוך 30 יום כפי שתיכנן במקור. אמש, במפגש עם הקבינט ועם העיתונאים, אישר טראמפ פרסום זה ואמר כי "הנסיגה תתרחש לאורך תקופת זמן" - אך לא מסר לוח זמנים מדויק. עם זאת, טראמפ הגן על החלטתו . "זה חול ומוות", אמר על סוריה. "אנחנו לא מדברים על עושר רב". בנוסף אמר טראמפ כי ארצות הברית רוצה להגן על הכורדים בסוריה, גם אם כוחותיה נסוגים משם.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: gettyimages
מומלצים