שתף קטע נבחר

קריאות בעבודה להדחת גבאי, תומכיו ענו לכבל: "אמרת שהרצוג תחמן ופרס הפסיק להנהיג"

הח"כ קרא ליו"ר מפלגת העבודה לשקול לוותר על תפקידו, פעילים מנסים לאסוף חתימות לכינוס הוועידה. תומכי גבאי ענו לכבל בסרטון שקיבץ התבטאויותיו נגד היו"רים הקודמים: "יחימוביץ' היא מכלול טעויות, ברק שיקר לעם ישראל". ח"כ יואל חסון ממפלגתה של לבני על פירוק המחנה הציוני: "מחזה אימים"

 

 

אחרי הקריאה הבוקר (יום ה') של ח"כ איתן כבל ליו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי לשקול לפנות את מקומו לקראת בחירות 2019, החלה התארגנות של ועידת המפלגה המבקשים לכנס את הועידה ולהחליף את גבאי.

 

בנוסף מבקשים הפעילים, מתנגדיו של היו"ר לבדוק משפטית את היכולת לקיים כעת פריימריז פתוחים. המטרה, אומרים הפעילים היא לאסוף 1,350 חתימות של צירי ועידה ולהוציא את המהלך אל הפועל.

 

מנגד, התבטאותו של כבל נענה בתגובה מצד תומכי גבאי: בסרטון שהופץ בקרב פעילים ומשותף בקבוצות וואטסאפ של המפלגה רוכזו כותרות שפורסמו בשנים האחרונות ובהן תוקף כבל את יושבי הראש השונים של העבודה והמחנה הציוני, בכל המקרים במילים חריפות ובטונים גבוהים.

 

בין השאר נכללים דבריו של כבל על היו"ר הקודם יצחק (בוז'י) הרצוג: "תחמן ורמאי, אין לו כוח אמיתי במפלגה". על היו"רית שלפני הרצוג, שלי יחימוביץ', אמר: "מכלול של טעויות. כשלון מהדהד". על שמעון פרס מיוחס לו הציטוט "הפסיק להנהיג אותנו" ועל אהוד ברק "שיקר לעם ישראל".

 

כבל מוצג בסרטון כמי שמנסה לחתור תחת כל יו"ר, ואף מצוטט שם כמי שאומר שמפלגת העבודה סיימה את דרכה. את הקריאה לגבאי לשקול לפנות את מקומו השמיע ח"כ כבל בראיון לגלי צה"ל.

תמונה מפוצלת אבי גבאי איתן כבל (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
אבי גבאי ואיתן כבל(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

 

מראיינים באולפן: אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש

 

באולפן ynet התייחסו ח"כ יואל חסון (התנועה) וח"כ מיכל בירן להדחתה של ציפי לבני על ידי גבאי בתחילת השבוע – שהביאה לפירוק המחנה הציוני. ח"כ חסון כינה את האירוע "מופע אימים", וח"כ בירן השיבה כי "'נחמדות' זה לא פרמטר. לבני תרמה את תרומתה לכך שהזוגיות הזאת לא עבדה".

 

חסון: "צריך להסתכל בעיניים של אבי גבאי באותו קטע וידאו, ולראות בעיניים שלו הכול חוץ ממנהיגות. ראית פחד, זיעה, אדם לחוץ, ידיים רועדות. אני לא חושב שמישהו שרוצה שהוא ינהיג אותו, מעבר להתנהגות כלפי ציפי. אני חושב שהבעיה הגדולה ביותר בין אבי לציפי היא שציפי האפילה עליו. גבאי ידע שציפי מבינה יותר ממנו בענייני מדינה, היא מנהיגה, אדם שיש לו דרך, יודעת להוביל אנשים ולהסתכל להם בעיניים, וגם לחתוך אם צריך".

 

ח"כ בירן: "אני מאוד מעריכה את לבני, ועם רוב מה שיואל אמר אני מסכימה. אבל אני לא מסכימה עם ה'טרשינג דה אקס'. היינו ארבע שנים ביחד. הזוגיות הזאת לא עבדה, ואני חושבת שלבני תרמה את תרומתה לכך שהזוגיות הזאת לא עבדה. אני אישית לא הייתי עושה את זה ככה בהפתעה, אבל כנראה שלא הייתי נוהגת לא כמוה ולא כמוהו".

 

- ישבת סביב השולחן וראית שיש הדחה משפילה, מה הרגשת?

"הרגשתי שזה לא נחמד. הוא בא להתמודד על ראשות הממשלה, וחלק מהסיבות שאני מעריכה את לבני זה שהיא ידעה לחתוך כשצריך. האם זה נחמד? לא. האם זה מנהיגותי? כן".

 

חסון: "אם ציפי לבני הייתה רוצה, הייתה יכולה להיות עכשיו שרת החוץ או הביטחון של נתניהו. אנחנו לא נכנסים לממשלת נתניהו חד-משמעית. ודאי שלבני אמרה את זה. כמעט לא הייתה פגישה בין לבני לגבאי שאני לא הייתי בחדר".

 

- גבאי חסם את אהוד ברק?

חסון: "חד-משמעית כן".

 

בירן: "אני לא הייתי בחדר הזה. את עמדתי על ברק כבר אמרתי. ראיתי אותו מקרוב כשהוא היה יו"ר המפלגה, הוא לא אלטרנטיבה. כל מה שהוא רצה זה לעשן סיגרים עם נתניהו ולנסוע עם צ'קלקה כשר ביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
גבאי וכבל
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
מומלצים