שתף קטע נבחר

מכ"ם הגשם תוקן: מטוסי הזרעת העננים ישובו לפעילות

לאחר כחודש חוזר מכ"ם הגשם לפעילות וזריעת העננים תתחדש על מנת להגדיל את כמות המשקעים. מכ"ם השירות המטאורולוגי עדיין מושבת. וזו התחזית המלאה

שבועיים לאחר הפרסום ב-ynet על השבתת מערך הטיסות להזרעת עננים של "מקורות" עקב תקלה במכ"ם החברה, שב היום (ה') מכ"ם הגשם לפעילות. המכ"ם תוקן אתמול לאחר שהוחלפו בו חלקים שהובאו במיוחד מארצות הברית בתחילת השבוע. עם זאת, המכ"ם של השירות המטאורולוגי עדיין מושבת.

מכ
מכ"ם הגשם של חברת מקורות(באדיבות מקורות)

 

 

כחלק מהשמשת המערכת ובעקבות קריסת מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי, פתחו ב"מקורות" את המכ"ם גם לשימוש הציבור הרחב, באתר האינטרנט של החברה. הרכיבים למכ"ם מקורות הובאו בהתערבותו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, ובכך יחודשו בגל הגשם הקרוב הטיסות להזרעת עננים.

 

שח"מ מקורות ביצוע מפעילה את מכ"ם העננים בדלתון על מנת לתזמן את פעולה זריעת העננים בצורה טובה יותר. הנתונים עוברים מהמכ"ם למרכז הבקרה של החברה ועל ידי כך ניתן לדעת מתי להתחיל בפעולת הזריעה.  

 

הטיסות להזרעת עננים אמורות להגדיל את כמות המשקעים היורדים במדינת ישראל. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הראו כי הזרעת העננים מעלה את כמות המשקעים ב-13 אחוזים. מי שמפעילה את הטיסות להזרעת עננים ביודיד הכסף, באמצעות שלושת מטוסי ססנה 337-G סקיימאסטר, היא חברת "מונאייר" תעופה, ומעל חודש מטוסי החברה לא עלו לאוויר.

מכ
פעילות זריעת עננים בשנה שעברה(צילום: FlightRadar24)

מטוסי הזרעת עננים (צילום: מוטי שווימר)
מטוסי הזרעת עננים(צילום: מוטי שווימר)

מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי הישן, שיצא משימוש אחרי יותר מ-20 שנות פעילות, הוחלף לעת עתה במפת אנליזה המבוססת על תחנות מדידת גשם ונתוני מכ"מים של חיל האוויר ורשות המים שאינם פתוחים לציבור. לאחרונה פרסם משרד התחבורה, האחראי על השירות המטאורולוגי, מכרז לרכישת מכ"ם עננים חדש לשירות הפועל מבית דגן.

 

אזרחים ישראלים שרצו להתעדכן במיקום ענני הגשם בתקופה האחרונה גילו את מכ"ם הגשם הירדני, אולם עקב כמות הגולשים הרבה מישראל גם הוא קרס מדי פעם.

 

תחזית מזג האוויר המלאה

הערב יפסק הגשם בצפון וייעשה מעונן חלקית עד בהיר וקר בכל אזורי הארץ. מחר יהיה נאה עם עליה קלה בטמפרטורות. בים התיכון תנשב רוח דרום מזרחית עד דרום מערבית בעוצמה של 10-25 קמ"ש. הים יהיה גלי עד גבה גלים. גובהם עשוי להגיע עד 220 ס"מ.  

 

הטמפרטורות החזויות הלילה ומחר: קריית שמונה 15-7, קצרין 13-5, צפת 11-6, טבריה 19-7, נצרת 14-7, חיפה 17-10, תל אביב 18-11, ירושלים 13-6, אשקלון 17-10, עין גדי 20-12, באר שבע 17-6, ערד 15-6, מצפה רמון 14-3, אילת 22-10.  

 

בשבת יהיה בהיר עד מעונן חלקית. לקראת הערב יחל לרדת גשם מקומי בצפון הארץ שיתחזק בלילה, ויתפשט למישור החוף והשפלה. 

 

ביום ראשון המערכת החורפית תתחזק. בצפון יהיה גשום וסוער, שלג כבד יירד בחרמון עם חשש להצפות. במרכז תנשב רוח דרום מערבית עד מערבית במהירות של עד 65 קמ"ש וייתכן אובך וגשם. בדרום יהיה אביך. הגשם יתחזק אחר הצהריים ויירד בצפון ובמרכז. הים התיכון יהיה גבה גלים עד רוגש. גובה הגלים יהיה 400-180 ס"מ.

 

ביום שני יירד גשם לפרקים בצפון הארץ ובמרכזה, בחרמון ירד שלג וקיים חשש להצפות בעיקר בצפון הארץ. הים התיכון יהיה רוגש וגובה הגלים להיות 400-200 ס"מ. 

 

 

חוף סירונית בנתניה (צילום: עידו ארז)
חוף סירונית בנתניה(צילום: עידו ארז)

חוף סירונית בנתניה (צילום: עידו ארז)
חוף סירונית בנתניה(צילום: עידו ארז)
   

צחי וקסמן, חזאי "מטאו טק", אמר באולפן ynet כי "סוף השבוע הקרוב צפוי להיות די יפה ושמשי. הטמפרטורות יעלו ומזג האוויר נאה ישרור מחר. בשבת בצהריים או אחר הצהריים נתחיל לראות עננים וממוצאי שבת תחל מערכת גשמים חדשה".

 

"רוב הגשמים ירדו בצורה משמעותית בצפון. במרכז ינשבו רוחות ערות ואובך ייתכן בראשון שישבר עם הגעת הגשמים. המערכת תימשך עד אמצע השבוע הבא ותגרום לכמויות גדולות של גשם".

 

"מזג האוויר בחרמון בסוף השבוע יהיה מצוין עם כמות שלג יפה ובלי ערפל. עם תחילת מערכת הגשמים, יירדו כמויות גדולות של שלג באתר, ואנחנו צופים שייפתח לגולשים כבר בשבוע הבא".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות מקורות
מכ"מ מקורות
באדיבות מקורות
מומלצים