שתף קטע נבחר

רבני ערים במכתב מחאה על חקירת הטרור היהודי

רב העיר ירושלים, הרב של צפת ועוד רבנים בכירים חתמו על מכתב מחאה חריף ששוגר לראש הממשלה, לשרת המשפטים ולשר לביטחון הפנים במחאה על שיטות החקירה של שב"כ. המכתב נשלח בעקבות מעצר שלושת הנערים החשודים בטרור יהודי

המחאה בימין נגד מעצר שלושת הנערים החשודים בטרור יהודי עולה מדרגה. עשרות רבנים ורבניות, אנשי ונשות חינוך, שיגרו אמש (יום ה') מכתב מחאה חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשרת המשפטים איילת שקד ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן שבו הם מאשימים את שב"כ בשיטות חקירה פסולות ודורשים למנוע את מה שהם מגדירים "רמיסת זכויות" של העצורים. אתמול התפרעו חבריהם של העצורים ליד בית המשפט בלוד שדן בעתירה בעניין האיסור לפגוש עורכי דין.

 

 

על הפנייה החריגה חתומים בין היתר גם כמה רבנים בכירים, ממנהיגי הציונות הדתית, כמו הרב דב ליאור, ובהם גם רבני ערים ויישובים המכהנים כעובדי מדינה, כדוגמת רב העיר ירושלים אריה שטרן והרב של צפת שמואל אליהו - שניהם חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל.

 

הרשימה כוללת גם שמות הנחשבים למתונים-יחסית מבחינה פוליטית, כמו רב היישוב עפרה אבי גיסר, ואף כמה המזוהים עם האגף הליברלי בציונות הדתית, למשל יו"ר ארגון בית הלל הרב מאיר נהוראי וכן הרב יהודה גלעד - גיוון המעיד על הזעם הגדול בציבור זה נגד שב"כ. שמות בולטים נוספים הם רב השומרון אליקים לבנון, ראש ישיבת רמת גן הרב יהושע שפירא והרבנית שולמית מלמד.

מכתב הרבנים ()
מכתב הרבנים

הפגנה מול בית משפט מחוזי מרכז לוד (צילום: שאול גולן)
אתמול הפגינו חבריהם של העצורים ליד בית המשפט(צילום: שאול גולן)

הפגנה מול בית משפט מחוזי מרכז לוד (צילום: שאול גולן)
מחאה ליד בית המשפט המחוזי בלוד(צילום: שאול גולן)
 

"אנו עוקבים בדאגה רבה אחר מעצר שלושת הנערים היהודים בידי שב"כ בימים האחרונים, כאשר עדיין נמנע מהם לפגוש עורך דין. רק השבוע נחשפו שיטות החקירה הפסולות של שב"כ בפרשיית דומא, ובית המשפט פסל הודאות שנגבו בידי שב"כ מחשוד בפשיעה לאומנית", כתבו הרבנים.

 

הם פנו לראש הממשלה והשרים "כאחראים על מערכות המשפט ואכיפת החוק", והבהירו: "אנו מצפים מכם לדאוג שהנערים יקבלו את מלוא הזכויות המגיעות להם כחוק, כמו כל נער וילד במדינת ישראל". לטענתם, "חקירה שנועדה להגיע לחקר האמת לא יכולה להתנהל במחשכים ותוך רמיסת זכויות".

 

אתמול הודיעה המדינה לבית המשפט כי תאפשר לנערים להיפגש עם עורכי דינם לכל המאוחר במוצאי שבת, אך לא שללה אפשרות כי הצו המונע זאת ופוקע היום ב-16:00 יוארך פעם נוספת. בנוסף היא סייגה את הודעתה והתנתה את קיום המפגש בכך שלא תהיה התפתחות דרמטית בפרשה במהלך סוף השבוע.

 

הרבנים ופרקליטיהם של החשודים חוששים, אפוא, כי שב"כ ינצל את היממה הקרובה כדי להגביר עליהם את הלחץ בחקירה ולהוציא מפיהם הודאות באמצעים פסולים, ועל כן הם דורשים מראש הממשלה ומשרי המשפטים וביטחון הפנים להבטיח את שמירת זכויותיהם ולאפשר להם להיפגש מיד עם עורכי הדין. מתנגדי שיטת החקירה של שב"כ מתכננים להפגין מחר ב-19:30 מול בית ראש הממשלה בירושלים: "בעקבות קריאת הרבנים, נעלה כולנו במוצאי שבת, אל מול בית ראש הממשלה בירושלים, ראשי רשויות, רבנים, אישי ציבור ותושבים, למחות על ההתנהלות הדרקונית של המחלקה היהודית בשב"כ כלפי שלושת הנערים העצורים. נדרוש מראש הממשלה: הפסיקו להתייחס אל ילדינו כאל מחבלים", כתבו המארגנים.

 

מארגון "תג מאיר", שנאבק בפשעי שנאה , נמסר:"עצוב לשמוע שרבני ערים מתנגדים לפרקטיקות בעייתיות רק כלפי יהודים החשודים בטרור רצחני ולא כלפי כל החשודים באשר הם. היה ראוי לו רבני הערים היו שולחים מכתב שבו הם מביעים שאט נפש ממעשי טרור יהודי וחילול שם שמיים הכרוך במעשים אלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מחאה נגד המעצר, אתמול ליד בית המשפט
צילום: שאול גולן
מומלצים