שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טראמפ נגד הפלסטינית בקונגרס: "ביזית את עצמך"
  רשידה טליב, שהושבעה שלשום לחברת הקונגרס המוסלמית הראשונה אי פעם, חגגה את האירוע בהצהרה: "אנחנו הולכים להדיח את הבן זונה". טראמפ: "לא יודע מי זאת, אבל היא ביזתה את עצמה ואת משפחתה". יו"ר בית הנבחרים: "לא אהבתי את השפה, אבל זה לא גרוע מהדברים שהוא אומר"

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב בסוף השבוע בבוז על קריאתה של רשידה טליב, החברה הפלסטינית החדשה בבית הנבחרים האמריקני, להדיח אותו מהתפקיד, ועל כינוי הגנאי שבו השתמשה נגדו – "בן זונה". "ההצהרות שלה מבישות", אמר אתמול טראמפ לכתבים. "אני לא מכיר אותה, אני מניח שהיא חדשה".

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

   

  נשיא ארה
  "הצהרות גסות רוח". טראמפ וחברת הקונגרס טליב(צילום: רויטרס, AFP)

  רשידה טליב קונגרס ארה
  רשידה טליב נשבעת על הקוראן, שלשום בקונגרס(צילום: AFP)

  טליב הפכה שלשום, יחד עם אילהאן עומאר הסומלית, למוסלמית הראשונה אי פעם בקונגרס האמריקני. לטקס ההשבעה שלה הגיעה לבושה בבגד פלסטיני מסורתי, והשבעתה נעשתה על הקוראן. זמן קצר אחרי השבעתה נפגשה עם תומכיה, רמזה באוזניהם שטראמפ הוא בריון, ואז אמרה: "אנחנו הולכים להיכנס ולהדיח את הבן זונה".

   

  "ההצהרות שלה היו מאוד גסות רוח", אמר אתמול טראמפ. "אני חושב שהיא ביזתה את עצמה ואת משפחתה בכך שהיא השתמשה בשפה כזו מול הבן שלה ומול מי שהיה שם, לא משנה מי". על עצם הקריאה שלה להדיחו אמר: "אי אפשר להדיח מישהו שעושה עבודה נהדרת, כך אני רואה את זה".

   

  כבר שעות לפני השבעתה פרסמה טליב מאמר דעה תחת הכותרת "עכשיו זה הזמן להתחיל את הליכי ההדחה נגד טראמפ". במאמר כתבה: "טראמפ הוא איום ישיר וחמור על ארצנו. על בסיס כמעט יומי הוא תוקף את החוק שלנו, את הדמוקרטיה שלנו, את שלטון החוק ואת האנשים שחיים במדינה הזו. ההתנהלות שלו יצרה משבר חוקתי שאנחנו חייבים להתמודד איתו עכשיו".

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  תמכה ב-BDS, מתנגדת לשתי מדינות. טליב בהשבעת הקונגרס(צילום: AFP)

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  (צילום: AFP)
  במאמר טענה טליב: "יש לנו כבר ראיות חותכות לכך שהנשיא ביצע עבירות שאפשר להדיח בגינן. כל יום שעובר מביא עוד נזק לאין ספור אנשים שנפגעים ממעשי הנשיא הזה, שאינו מציית לחוק. אלה שאומרים שעלינו להמתין עד שהתובע המיוחד רוברט מולר ישלים את חקירתו בפרשת רוסיה גייט מתעלמים מכך שאין שום תנאי שלפיו נגד הנשיא חייב להיות מוגש כתב אישום או שלפיו הוא חייב להיות מורשע בפשע כדי שהקונגרס יוכל להדיח אותו. הם מתעלמים גם מהעובדה שרבות מהעבירות שעשה הנשיא ושבגינן אפשר להדיחו אינן שייכות לתחום שבו עוסקת חקירת התובע מולר. העניין פה הוא לא רק דונלד טראמפ. העניין הוא אנחנו, כולנו. איזו אומה אנחנו צריכים להיות? איזה עם אנחנו צריכים להיות? אל מול המשבר החוקתי הזה אנחנו חייבים להתקומם. הגיע הזמן לפתוח בהליכי הדחה".

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  אילהאן עומאר, מוסלמית ממוצא סומלי, שהושבעה גם היא כחברת קונגרס(צילום: MCT)

  לאורך הקמפיין הדמוקרטי בבחירות לקונגרס השתדלו בכירי המפלגה שלא לדבר על האפשרות שיפתחו בהליכי הדחה נגד טראמפ אם יכבשו את בית הנבחרים והסנאט. עם זאת, בשבועות האחרונים ניכר כי פחת החשש של חלקם לעסוק בנושא, והשבוע אמרה יושבת ראש בית הנבחרים החדשה ננסי פלוסי: "איננו צריכים להדיח מסיבה פוליטית, ואיננו צריכים להימנע מהדחה בגלל סיבה פוליטית". כשפלוסי נשאלה אתמול על דבריה של טליב אמרה: "אני לא אוהבת את השפה, אני לא הייתי משתמשת בשפה הזו, אבל לא אקבע סטנדרטים לעמיתים שלי בנושאי שפה, ואני לא חושבת שזה משהו גרוע יותר ממה שהנשיא אמר".

   

  טליב, בת 42, כיהנה בעבר כחברה בבית הנבחרים של מישיגן. היא הבת הבכורה מבין 14 ילדיו של זוג מהגרים פלסטינים. לאחרונה הביעה תמיכה בפעילי ה-BDS והתנגדות לפתרון שתי המדינות. בקיץ האחרון עוררה את זעמם של דמוקרטים מתונים כשאמרה שתצביע בקונגרס נגד הסיוע הצבאי למדינת ישראל. בריאיון ל"הפינגטון פוסט" לאחר ניצחונה בבחירות אמרה כי היא מתכוונת לשמש קול עבור קרובי משפחתה בגדה המערבית. על ביקורה בישראל ובשטחים סיפרה אז: "ללכת לחוף בתל-אביב ולראות אנשים יוצאים מהמים כי אנחנו נכנסנו... אלה הסיפורים שלא סופרו".

   

  חוגגים עם רשידה – קמפיין #TweetYourThobe בטוויטר:

   

   

   
   

  שלשום, אחרי שטליב הגיעה בלבוש פלסטיני לטקס ההשבעה, העלו לטוויטר מאות גולשות אמריקניות ממוצא פלסטיני תמונות שבהן הן נראות לבושות בלבוש הפלסטיני המסורתי. חלקן העלו את התמונות בצירוף ההשטאג #TweetYourThobe, וכתבו על הגאווה שהבחירה בטליב מסיבה להן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס, AFP
  טליב והנשיא טראמפ. "הדחה עכשיו"
  צילום: רויטרס, AFP
  מומלצים