שתף קטע נבחר

השכר קוצץ, הגנים נסגרו: שביתת סייעות בגנים בבת ים

יותר מ-60 סייעות בעיר הודיעו כי לא יגיעו לעבודה בטענה כי הן "חולות". ההורים הגיעו עם ילדיהם וגילו גנים סגורים: "לא ידענו מה לעשות, התחושות קשות אבל אנו מבינים את הסייעות"

על רקע הכוונה לקצץ 17 אחוזים משכרן של הסייעות בגנים בבת ים, הודיעו היום (א') למעלה מ-60 מהן כי אין בכוונתן להגיע לעבודה והשביתו כחמישים גנים בעיר. הקיצוץ הצפוי הינו חלק מתכנית ההבראה של העירייה, לה שותפים גם משרד הפנים ומשרד האוצר.

 

הבוקר גילו במפתיע מאות הורים ברחבי העיר כי הגן של ילדיהם לא יפעל, שכן על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך אין להפעיל גן ללא סייעת. בתוך כך יש לציין כי הגננות הגיעו לגנים כרגיל, אך כאמור לא פתחו אותם מפאת היעדר הסייעת. הסייעות הודיעו הבוקר כי לא תגענה לעבודה מאחר והן "חולות", ובעיר חוששים כי בימים הקרובים ייערך סבב השבתות בין גנים שונים בעיר, כאשר בכל יום יושבתו הגנים בהפתעה, וזאת במחאה על הקיצוץ המסתמן.

הגננות סירבו לפתוח את הגנים ללא סייעות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הגננות סירבו לפתוח את הגנים ללא סייעות(צילום: רועי עידן)
 

"כמדי בוקר התכוונו לפזר את ילדינו בגן ואז גילינו להפתעתנו שהגן סגור", מספר אב לילדה שהגן שלה הושבת הבוקר. "מדובר על אשכול שבו ארבעה גנים ומתוכם בגן אחד הסייעות לא הגיעו. הבנו שאנחנו לא היחידים שנמצאים במצב הזה ושבערך בחמישים גנים הסייעות פשוט לא הגיעו הבוקר לעבודה. קבוצות הוואטסאפ שלנו, ההורים, התמלאו בהודעות של בלבול וכעס. זו בושה וחרפה.

 

"לא ידענו מה לעשות. לוקחים את הילדים לעבודה? לא הולכים לעבודה ונשארים עם הילדים? זה ככל הנראה היה מהלך ידוע מראש שהצליחו לשמור אותו בסוד ותוכנן במשך זמן רב. אנחנו לא יודעים מה לעשות והתחושות מאוד קשות. עם זאת, אני באופן אישי מבין את הסייעות".

 

הכוונה לקצץ בשכרן של הסייעות היא על רקע טענה שבמשך שנים עבדו ב-100 אחוזי משרה ושכרן היה בהתאם, על אף שבפועל עבדו בין שעה לשעתיים פחות מכך ביום. הסייעות סרבו לקבל את הצעת העירייה להישאר בגן בתום שעות העבודה המקוריות ולסייע בצהרונים, על מנת להשלים את מכסת השעות ל-100 אחוזי משרה.

שביתת סייעות בגני ילדים בבית ים על רקע קיצוץ בשכר ()
ההורים זעמו. הודעות בעקבות השביתה

שביתת סייעות בגני ילדים בבית ים על רקע קיצוץ בשכר ()

שביתת סייעות בגני ילדים בבית ים על רקע קיצוץ בשכר ()
תגובת עיריית בת ים
  

"אחת מהסייעות הראתה לי את התלוש ונדהמתי", אומר האב. "זה הזוי לגמרי, מה עוד אפשר לקצץ בשכר כזה למי שעובד עם ילדים? אנחנו לא יודעים מה צפוי לקרות בהמשך השבוע ואנחנו מבינים שמהיום הכוונה היא להשבית כמה גנים במקביל בכל יום. הילדים שואלים שאלות ואנחנו מתקשים להסביר להם למה הגן שלהם סגור".

 

"בהמשך נצא לשביתה מאורגנת מאחר ובאופן מאוד שרירותי החליטו לפגוע בתנאי השכר שלנו", סיפרה סייעת בגן בעיר שהודיעה הבוקר כי לא תגיע לעבודה. "החליטו בשבועות האחרונים שאנחנו באמת 'שיקרנו את המערכת' מזה שנים כשדיווחנו שאנחנו עובדות עד שעה מסוימת כשלכאורה יצאנו שעה לפני. העירייה החליטה להוריד את אחוזי המשרה ל-83, אלא אם נסכים לעבוד בתום יום העבודה בצהרונים וזה אומר פגיעה בכל פרמטר אפשרי.

 

"מדובר פה על אנשים שנמצאים במערכת כבר כמעט 20 שנה והסייעות מרוויחות בערך חמשת אלפים שקלים בחודש. זו פרנסתן, אז בהן פוגעים? מאיתנו לוקחים? במקום להתחיל מתכנית הבראה שהיא קצת שונה ואחרת, המהלך מתחיל דווקא מהאנשים השקופים שהשכר שלהם הוא מינימום. בנו הכי קל לפגוע, אין ספק. בימים הקרובים נמשיך להשבית את גני העיר".

 

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "ועד העובדים הורה הבוקר לכ-65 סייעות של גני ילדים להיעדר במפתיע מעבודתן, מבלי לתת התראה להורים, ולהודיע כי הן חולות - זאת במסגרת המו"מ שלהן מול משרדי הפנים והאוצר. עיריית בת-ים התארגנה במהירות בניסיון לגייס סייעות מחליפות לחלק מהגנים. בשעה זו נמשך הניסיון למצוא סייעות מחליפות לגנים שטרם נפתחו".

 

מהסתדרות המעו"ף המייצגת את הסייעות נמסר כי "ההסתדרות מלווה את הסייעות ונמצאת בעיצומו של מו"מ מול הרשויות על מנת למנוע את הפגיעה בזכויותיהן". ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה לטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים